Späť na zoznam
Vzdelávanie
Autor: UCN
27.05.2017 14:01

Unikátna forma duálneho vzdelávania v strednej Európe

Paríž v Bratislave alebo Diabol nosí Pradu. Už aj v Bratislave. V septembri začnú zimný semester prví druháci na francúzskej fashion univerzite MOD´SPE Paris Central Europe. V týchto dňoch stále prebiehajú prijímačky. A ani počas leta sa brány školy nezavrú. Malí záujemcovia o svet módy môžu absolvovať Small fashion university.

Foto: Gabriela Richnavska

Deň otvorených dverí je naplánovaný na 7. jún. Najbližšie prijímačky sa budú konať 20. júna  21. augusta. Prípadne je tu vždy možnosť dohodnúť si vyhovujúci termín individuálne. - študenti úspšne absolvovali záverečné skúšky a sú na stážach na Slovensku a v zahraničí (stáž je v 1. ročníku nepovinná).

Teória popretkávaná s praxou

Prednášajúci MOD´SPE Paris sú odborníci priamo z praxe. Vyformujú študentov profesionálne a urobia z nich odborníkov, ktorí budú schopní sa prispôsobiť nespútanému tempu módneho odvetvia. Titul Produktový manažér umožňuje študentom začať kariéru v módnom priemysle na získanie konkrétnej profesionálnej praxe hneď po vysokej škole. Počas tohto 3-ročného štúdia sa študenti stanú špecialistami vo svete módy: od zdrojov, cez obchodovanie a výrobu k distribúcii a manažovaniu stránky kreatívneho dizajnu, určenia cieľovej skupiny a marketingu kolekcií.

„Bratislava má unikátnu polohu v centre Európy, aby prilákala anglicky hovoriacich študentov, ale aj dokonalú atmosféru, pozitívny a priateľský prístup k nim. Som hrdá, že práve naša metropola sa stala miestom, kde začína MOD´SPE Paris Central Europe pôsobiť," hovorí Jana Lalová, riaditeľka Mod'Spe Paris Central Europe.

Odborníci priamo z praxe

Svoju činnosť začala škola v septembri 2016 otvorením trojročného študijného odboru Produktový manažér pre módny marketing a dizajn. „Oficiálne otvorenie školy bolo 19. septembra, rovnako ako v Paríži," vysvetľuje Silvia Paveková, Akademický riaditeľ Mod\'Spe Paris CE. Ako dodala, škola kopíruje Francúzsky systém ktorý je v zásade európsky, a tak akademický rok bude rozdelený na zimný a letný semester. „Väčšina vyučujúcich je z Francúzska, pokrývacúcich odborné predmety. Na všeobecné predmety ako grafický dizajn, všeobecná ekonómia, či história odievania máme slovenských učiteľov. Avšak všetci vyučujú v angličtine," objasnila.

V prvom ročníku získali študenti znalosti z Kultúry módy a produktovej špecializácie (História módy, Trendy v móde, Úvod do fashion dizajnu a i.), z Marketingu v móde (Základy marketingu, Prehľad e-commerce, Ekonomické prostredie v módnom priemysle a i.), Všeobecnej teórie (Ekonómia, Grafický dizajn, Obchodná angličtina a i.) a nechýba ani prax. Druhý ročník bude venovaný aj Predaju a distribúcii (Prehľad distribučných kanálov, Brand Management a propagácia, Kvantitatívne manažérske zručnosti a i.).

Široké uplatnenie absolventov

V rámci odboru majú študenti okrem teórie povinnú aj prax, kde si vyberú, ktorým smerom sa chcú uberať. Odborná prax trvá od 2 do 4 mesiacov v každom roku štúdia. „Naše predmety sú venované móde a dizajnu, ale najväčší dôraz bude na škole kladený na marketing a manažment. To je jej špecifikum. Samozrejmosťou je, že o svete módy musia vedieť čo najviac a následne si počas praxe vyskúšajú to, čo by bolo pre nich najvhodnejšie," ozrejmila Silvia Paveková. Jednoducho povedané, vyučovanie je spojené s praxou.

Štúdium na fashion škole je jedinečné tým, že stavia na princípoch duálneho vzdelávania. „Znalosti z módneho biznisu si tak budú môcť sami vyskúšať v módnych spoločnostiach zvučných mien z brandže, s ktorými škola úzsko spolupracuje," dodal Fabrice Raoul, kordinátor medzištátnych stáží, Mod´Spe Paris Central Europe.

Brány školy sa v lete nezavrú

V lete bude výuka pokračovať. Tentokrát so zameraním na tých najmenších. Small Fashion University je 5 dňový slovensko-anglický letný program pre 10-15 ročné deti. Bude prebiehať v termínoch 31.7.-4.8. a 14.8.-18.8.. Deti majú možnosť zažiť svoj vlasný týždeň módy, vytvoriť svoj vlastný model a pocítiť úspech na módnej prehliadke. Majú príležitosť stráviť letný čas kreatívne a rozvíjať svoj talent a zručnosti, vysvetľuje Silvia Paveková, akademická riaditeľka MOD\'SPE Paris CE.

Prezentácia trendov, farebnosti, textílií, tvorba koláží, farebné kombinácie, kresba

Návrh vlastného modelu - sukňa, tričko (kresba), tvorba aplikácií, textilná koláž, aplikovanie na odev, textil alebo tašku, špeciálny hosť - známy módny návrhár

Fotenie modelov, príprava plagátov v programe Photoshop, fotenie sa v modeloch, príprava záverečnej prezentácie, výzdoba módneho móla na ďalší deň

Príprava na samotnú prehliadku, choreografia, forma prezentácie. Vizáž - tvorba jednoduchého účesu, jemný make-up. Program pre rodičov - módna prehliadka, odovzdanie certifikátu 

- učebný plán pre 2. ročník: https://www.modspeparisce.com/fashion-product-manager/

O MOD\'SPE Paris

Vysokú školu MOD\'SPE Paris založili v roku 1993 odborníci z Francúzskej federácie dámskej konfekcie Prêt-à-porte (ready-to-wear) a vládou podporovaná organizácia - Výbor pre rozvoj a podporu odievania Francúzskej republiky. Symbolizuje tradície, ktoré sú späté s Francúzskom ako kolískou módy a tiež dynamizmus. Štúdium stavia na duálnom vzdelávaní a prispôsobuje sa trendom, ktoré si vyžaduje módny priemysel a aj budúci zamestnávatelia študentov. Misia Mod´Spe Paris Central Europe je podporiť a rozšíriť rady profesionálov aj v Centrálne Európe. Rozvinúť  samotnú produkciu lokálnych spoločností a zdokonaliť ich marketing a management v rámci svetovej úrovni. 

Viac sa dočítate na www.modspeparisce.com

 

Text a foto: Gabriela Richnavska

Súvisiace články

19.08.2017 15:15

O umeleckom kováčovi veľa prezradí jeho tvorba zo železa

Na svojej práci milujem tvorbu a fakt, že môžem tvoriť. Z kusa železa vytvorím predmet, ktorý má nielen spoločenskú hodnotu, ale zároveň aj remeselnú a udrží si svojho ducha ešte veľmi dlhú dobu, hovorí Ján Ostradický, ktorý je...
31.08.2018 09:15

"The Real Deal" konferencia angličtinárov

Pozývame všetky učiteľky a učiteľov angličtiny na 4. konferenciu Slovenskej komory angličtinárov/iek(SKA/SCET) v dňoch 28. - 29. septembra 2018 do Košíc. Tentokrát nás bude hostiť Filozofická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šaf...
25.09.2018 19:31

EDULAB v spolupráci s britskou BBC pripravil inovatívny vzdelávací projekt

Nezisková organizácia EDULAB, s podporou partnerov, rozbieha inovatívny vzdelávací projekt pre základné školy a vybrané ročníky osemročných gymnázií - Expedícia Fenomény sveta. Reaguje tak na výsledky svojho prieskumu medzi uči...