Späť na zoznam
Vzdelávanie
Autor: UCN
27.05.2017 14:01

Unikátna forma duálneho vzdelávania v strednej Európe

Paríž v Bratislave alebo Diabol nosí Pradu. Už aj v Bratislave. V septembri začnú zimný semester prví druháci na francúzskej fashion univerzite MOD´SPE Paris Central Europe. V týchto dňoch stále prebiehajú prijímačky. A ani počas leta sa brány školy nezavrú. Malí záujemcovia o svet módy môžu absolvovať Small fashion university.

Foto: Gabriela Richnavska

Deň otvorených dverí je naplánovaný na 7. jún. Najbližšie prijímačky sa budú konať 20. júna  21. augusta. Prípadne je tu vždy možnosť dohodnúť si vyhovujúci termín individuálne. - študenti úspšne absolvovali záverečné skúšky a sú na stážach na Slovensku a v zahraničí (stáž je v 1. ročníku nepovinná).

Teória popretkávaná s praxou

Prednášajúci MOD´SPE Paris sú odborníci priamo z praxe. Vyformujú študentov profesionálne a urobia z nich odborníkov, ktorí budú schopní sa prispôsobiť nespútanému tempu módneho odvetvia. Titul Produktový manažér umožňuje študentom začať kariéru v módnom priemysle na získanie konkrétnej profesionálnej praxe hneď po vysokej škole. Počas tohto 3-ročného štúdia sa študenti stanú špecialistami vo svete módy: od zdrojov, cez obchodovanie a výrobu k distribúcii a manažovaniu stránky kreatívneho dizajnu, určenia cieľovej skupiny a marketingu kolekcií.

„Bratislava má unikátnu polohu v centre Európy, aby prilákala anglicky hovoriacich študentov, ale aj dokonalú atmosféru, pozitívny a priateľský prístup k nim. Som hrdá, že práve naša metropola sa stala miestom, kde začína MOD´SPE Paris Central Europe pôsobiť," hovorí Jana Lalová, riaditeľka Mod'Spe Paris Central Europe.

Odborníci priamo z praxe

Svoju činnosť začala škola v septembri 2016 otvorením trojročného študijného odboru Produktový manažér pre módny marketing a dizajn. „Oficiálne otvorenie školy bolo 19. septembra, rovnako ako v Paríži," vysvetľuje Silvia Paveková, Akademický riaditeľ Mod\'Spe Paris CE. Ako dodala, škola kopíruje Francúzsky systém ktorý je v zásade európsky, a tak akademický rok bude rozdelený na zimný a letný semester. „Väčšina vyučujúcich je z Francúzska, pokrývacúcich odborné predmety. Na všeobecné predmety ako grafický dizajn, všeobecná ekonómia, či história odievania máme slovenských učiteľov. Avšak všetci vyučujú v angličtine," objasnila.

V prvom ročníku získali študenti znalosti z Kultúry módy a produktovej špecializácie (História módy, Trendy v móde, Úvod do fashion dizajnu a i.), z Marketingu v móde (Základy marketingu, Prehľad e-commerce, Ekonomické prostredie v módnom priemysle a i.), Všeobecnej teórie (Ekonómia, Grafický dizajn, Obchodná angličtina a i.) a nechýba ani prax. Druhý ročník bude venovaný aj Predaju a distribúcii (Prehľad distribučných kanálov, Brand Management a propagácia, Kvantitatívne manažérske zručnosti a i.).

Široké uplatnenie absolventov

V rámci odboru majú študenti okrem teórie povinnú aj prax, kde si vyberú, ktorým smerom sa chcú uberať. Odborná prax trvá od 2 do 4 mesiacov v každom roku štúdia. „Naše predmety sú venované móde a dizajnu, ale najväčší dôraz bude na škole kladený na marketing a manažment. To je jej špecifikum. Samozrejmosťou je, že o svete módy musia vedieť čo najviac a následne si počas praxe vyskúšajú to, čo by bolo pre nich najvhodnejšie," ozrejmila Silvia Paveková. Jednoducho povedané, vyučovanie je spojené s praxou.

Štúdium na fashion škole je jedinečné tým, že stavia na princípoch duálneho vzdelávania. „Znalosti z módneho biznisu si tak budú môcť sami vyskúšať v módnych spoločnostiach zvučných mien z brandže, s ktorými škola úzsko spolupracuje," dodal Fabrice Raoul, kordinátor medzištátnych stáží, Mod´Spe Paris Central Europe.

Brány školy sa v lete nezavrú

V lete bude výuka pokračovať. Tentokrát so zameraním na tých najmenších. Small Fashion University je 5 dňový slovensko-anglický letný program pre 10-15 ročné deti. Bude prebiehať v termínoch 31.7.-4.8. a 14.8.-18.8.. Deti majú možnosť zažiť svoj vlasný týždeň módy, vytvoriť svoj vlastný model a pocítiť úspech na módnej prehliadke. Majú príležitosť stráviť letný čas kreatívne a rozvíjať svoj talent a zručnosti, vysvetľuje Silvia Paveková, akademická riaditeľka MOD\'SPE Paris CE.

Prezentácia trendov, farebnosti, textílií, tvorba koláží, farebné kombinácie, kresba

Návrh vlastného modelu - sukňa, tričko (kresba), tvorba aplikácií, textilná koláž, aplikovanie na odev, textil alebo tašku, špeciálny hosť - známy módny návrhár

Fotenie modelov, príprava plagátov v programe Photoshop, fotenie sa v modeloch, príprava záverečnej prezentácie, výzdoba módneho móla na ďalší deň

Príprava na samotnú prehliadku, choreografia, forma prezentácie. Vizáž - tvorba jednoduchého účesu, jemný make-up. Program pre rodičov - módna prehliadka, odovzdanie certifikátu 

- učebný plán pre 2. ročník: https://www.modspeparisce.com/fashion-product-manager/

O MOD\'SPE Paris

Vysokú školu MOD\'SPE Paris založili v roku 1993 odborníci z Francúzskej federácie dámskej konfekcie Prêt-à-porte (ready-to-wear) a vládou podporovaná organizácia - Výbor pre rozvoj a podporu odievania Francúzskej republiky. Symbolizuje tradície, ktoré sú späté s Francúzskom ako kolískou módy a tiež dynamizmus. Štúdium stavia na duálnom vzdelávaní a prispôsobuje sa trendom, ktoré si vyžaduje módny priemysel a aj budúci zamestnávatelia študentov. Misia Mod´Spe Paris Central Europe je podporiť a rozšíriť rady profesionálov aj v Centrálne Európe. Rozvinúť  samotnú produkciu lokálnych spoločností a zdokonaliť ich marketing a management v rámci svetovej úrovni. 

Viac sa dočítate na www.modspeparisce.com

 

Text a foto: Gabriela Richnavska

Súvisiace články

21.10.2018 20:58

Seminár Učíme nadaných žiakov

Odborníci z praxe pozývajú učiteľov, školských psychológov, špeciálnych pedagógov, rodičov aj študentov vysokých škôl na odborný seminár Učíme nadaných žiakov. Seminár sa uskutoční 24. októbra od 8.00 do 13.00 na Pedagogickej f...
09.04.2018 10:38

Akademická sféra veľmi málo reaguje na požiadavky zamestnávateľov

Zamestnávatelia by mali mať právo viac hovoriť do toho, ako má vyzerať absolvent. Akademická sféra akoby učila podľa seba a veľmi málo reaguje na požiadavky zamestnávateľov. Upozornil na to prvý viceprezident IT Asociácie Slove...
23.02.2018 17:49

Slovensko a Južná Kórea chcú užšie spolupracovať v oblasti vzdelávania

Slovensko a Kórejská republika majú záujem o užšiu spoluprácu v oblasti vzdelávania.