Späť na zoznam
Vzdelávanie
Autor: UCN
18.08.2017 10:34

VRÁBEĽSKÍ HVEZDÁRI "PONOCOVALI"

Nočná obloha inšpirovala básnikov k napísaniu mnohých básní. Mladých astronómov zo ZŠ Levická 903 letné noci inšpirovali k odhaľovaniu jej krás i tajomstiev.

Foto:  Miroslav Mesaroš

Najskôr si 7. augusta každý doma pozrel zatmenie Mesiaca. Vzniká zahalením Mesiaca do zemského tieňa, ktorý vrhá Slnko. Na Slovensku sme mohli pozorovať len záver tohto atraktívneho javu. Výstup Mesiaca z tieňa vidíme na hornej časti fotografie. O niekoľko dní neskôr si hvezdári a ich rodičia a kamaráti, tentokrát všetci spolu, pozreli meteorický roj Perzeíd. Neskúsený pozorovateľ by si mohol myslieť, že z oblohy padajú hviezdy. Nie je to však pravda. Ide väčšinou o drobné kamienky, ktoré vznikajú postupným rozmrvením jadra kométy. Keď tieto čiastočky vletia do zemskej atmosféry obrovskou rýchlosťou, trením o molekuly vzduchu sa rozžeravia a vytvoria charakteristický jav - meteor. Roj týchto meteorov dostal svoj názov podľa súhvezdia, z ktorého zdanlivo vyletujú - z Perzea. Okrem "padajúcich hviezd" si účastníci pozorovania mohli pozrieť pásikavého Jupitera s kompletnou rodinkou Galileových mesiačikov Io, Europa, Ganymedes a Callisto. Krásny bol i Saturn s Cassiniho delením jeho nádherného prstenca a najväčším mesiačikom Titanom. Zážitok dokreslilo množstvo deep sky objektov, čiže hmlovín, galaxií a hviezdokôp, a tiež pred polnocou vychádzajúci a krátermi posiaty Mesiac a hŕba dvojhviezd. Hovorí sa, že keď padá hviezda, má si človek niečo rýchlo želať. Iste si aj naši mladí astronómovia niečo tajne želali. Nech sa im ich priania naplnia.

 Miroslav Mesaroš

Súvisiace články

22.01.2019 08:16

Ako v školách motivovať k úsporám energie s minimálnymi nákladmi

Približne 15 až 20 litrov vody možno ušetriť, ak nenecháte pri umývaní zubov po celý čas pustenú vodu. Aj to bolo jedným zo zistení experimentov, ktoré si vyskúšali žiaci na základnej škole v obci Výčapy Opatovce v rámci medzin...
01.04.2019 07:44

Pozvánka na medzinárodnú konferenciu o výučbe rómskeho jazyka

ŠPÚ v spolupráci s ďalšími subjektami pozýva na medzinárodnú vedeckú konferenciu Inovácia –– Rómsky jazyk –– Inklúzia, ktorá je zameraná na výučbu rómskeho jazyka metodikou vyučovania cudzích jazykov predovšetkým pre učiteľov...
26.11.2017 09:00

Počuli ste o prvom adaptívnom softvéri na Slovensku?

Softvér založený na princípoch adaptívneho učenia prichádza po úspechu v Írsku a Španielsku aj na Slovensko. Žiakom a učiteľom prináša túto učebnú pomôcku odborné nakladateľstvo Dr. Josef Raabe Slovensko.