Späť na zoznam
Vzdelávanie
Autor: UCN
18.08.2017 10:34

VRÁBEĽSKÍ HVEZDÁRI "PONOCOVALI"

Nočná obloha inšpirovala básnikov k napísaniu mnohých básní. Mladých astronómov zo ZŠ Levická 903 letné noci inšpirovali k odhaľovaniu jej krás i tajomstiev.

Foto:  Miroslav Mesaroš

Najskôr si 7. augusta každý doma pozrel zatmenie Mesiaca. Vzniká zahalením Mesiaca do zemského tieňa, ktorý vrhá Slnko. Na Slovensku sme mohli pozorovať len záver tohto atraktívneho javu. Výstup Mesiaca z tieňa vidíme na hornej časti fotografie. O niekoľko dní neskôr si hvezdári a ich rodičia a kamaráti, tentokrát všetci spolu, pozreli meteorický roj Perzeíd. Neskúsený pozorovateľ by si mohol myslieť, že z oblohy padajú hviezdy. Nie je to však pravda. Ide väčšinou o drobné kamienky, ktoré vznikajú postupným rozmrvením jadra kométy. Keď tieto čiastočky vletia do zemskej atmosféry obrovskou rýchlosťou, trením o molekuly vzduchu sa rozžeravia a vytvoria charakteristický jav - meteor. Roj týchto meteorov dostal svoj názov podľa súhvezdia, z ktorého zdanlivo vyletujú - z Perzea. Okrem "padajúcich hviezd" si účastníci pozorovania mohli pozrieť pásikavého Jupitera s kompletnou rodinkou Galileových mesiačikov Io, Europa, Ganymedes a Callisto. Krásny bol i Saturn s Cassiniho delením jeho nádherného prstenca a najväčším mesiačikom Titanom. Zážitok dokreslilo množstvo deep sky objektov, čiže hmlovín, galaxií a hviezdokôp, a tiež pred polnocou vychádzajúci a krátermi posiaty Mesiac a hŕba dvojhviezd. Hovorí sa, že keď padá hviezda, má si človek niečo rýchlo želať. Iste si aj naši mladí astronómovia niečo tajne želali. Nech sa im ich priania naplnia.

 Miroslav Mesaroš

Súvisiace články

26.06.2019 13:31

Digitálna gramotnosť detí rozdeľuje Slovensko

Prieskum digitálnej gramotnosti detí ukázal, že to nie je až také ružové, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Chudobná časť populácie výrazne zaostáva.
19.01.2018 20:00

Arteterapia na základnej škole

Slovami odborníčky Mgr. Zuzany Krnáčovej, MA, PhD. – artepsychoterapeutky, pedagogičky a výskumnej pracovníčky
22.10.2019 10:49

Začal sa Týždeň celoživotného učenia

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová dnes po druhýkrát odovzdala cenu za rozvoj celoživotného vzdelávania, ktorá je ocenením práce osobností alebo inštitúcií v tejto oblasti.