Späť na zoznam
Vzdelávanie
Autor: UCN
15.02.2018 09:06

Výchova IT špecialistov potrebuje podľa odborníkov upratať vzdelávacie programy

Pripraviť odporúčania pre ministerstvo školstva na skvalitnenie vzdelávania v technických a prírodovedných smeroch bolo hlavným cieľom utorkového okrúhleho stola IT Asociácie Slovenska (ITAS), spoločnosti Microsoft a zástupcov štátneho a neziskového sektora.

Odborníci poukazujú na alarmujúci nedostatok IT špecialistov a klesajúci záujem mladých ľudí, najmä dievčat o štúdium technických odborov.

Podľa prezidenta ITAS Emila Fitoša IT firmy a ani iné odvetvia národného hospodárstva nebudú mať dostatok pracovníkov. "V tejto chvíli IT firmy hovoria, že im chýba približne 10.000 pracovných miest. IT priemysel je ten, ktorý vyrába najväčšiu pridanú hodnotu. Konkurencieschopnosť dnes znamená zavádzanie digitálnych technológií do všetkého. Sú krajiny, ktoré napredujú oveľa viac ako Slovensko. Máme obavu z toho, že ak nebudeme mať dostatok zdatných ľudí, dôjde k strate konkurencieschopnosti Slovenska a aj k úpadku," zdôraznil Fitoš. 

Na margo absencie žien v IT priemysle Fitoš pripomenul, že IT priemysel je štandardným prostredím a je to priestor, v ktorom sú dievčatá a ženy vítané. Mnohé vlastnosti im umožňujú byť v týchto oblastiach úspešné. "Máme analytičky, projektové manažérky, ktoré dokážu projektovať aj veľmi zložité projekty. Tešil by nás záujem dievčat ísť študovať IT odbory," doplnil šéf ITAS. 

Riaditeľka pre oblasť školstva spoločnosti Microsoft Marcela Havrilová je presvedčená, že je potrebné si sadnúť s predstaviteľmi ministerstva školstva a tí by mali byť ochotní počúvať. "Treba sa pozrieť na to, ako pracujeme s prípravou budúcich učiteľov, je potrebné upratať si štátne vzdelávacie programy prírodovedných predmetov. Potrebujeme mať silnú spoluprácu školského, akademického a firemného sektora a potrebujeme vedieť všetko odkomunikovať s mladými ľuďmi," priblížila Havrilová.

Súčasný vzdelávací systém v oblasti IT bol podľa nej možno dobrý pred 15 rokmi. "Tým, že tu máme obdobie digitálnej transformácie a štvrtej priemyselnej revolúcie, je dobré pozrieť sa na to, čo mladých ľudí v školečaká. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako mladých ľudí dnes pripraviť pre život zajtra. To, čo stačilo v školepred desiatimi rokmi, už dnes nestačí," doplnila Havrilová.

Zdroj: TASR
 

Súvisiace články

22.01.2019 08:16

Ako v školách motivovať k úsporám energie s minimálnymi nákladmi

Približne 15 až 20 litrov vody možno ušetriť, ak nenecháte pri umývaní zubov po celý čas pustenú vodu. Aj to bolo jedným zo zistení experimentov, ktoré si vyskúšali žiaci na základnej škole v obci Výčapy Opatovce v rámci medzin...
13.04.2018 11:01

Školáci v banke, bankári v škole

Štyridsať deviatakov zo základných škôl a rovnaký počet zamestnancov a manažérov banky sa prvýkrát stretlo na pôde banky a spoločne diskutovali o témach v oblasti finančnej gramotnosti, a to vďaka spolupráci programu Teach for...
21.03.2018 08:37

ZENIT preverí technické zručnosti žiakov stredných škôl

Stredoškoláci z celého Slovenska si v dňoch 20. – 22. marca 2018 zmerajú sily v celoslovenskom kole súťaže ZENIT, ktorá sa tento rok bude konať v Strednej odbornej škole polytechnickej v Dolnom Kubíne – Kňažia. Víťazi krajskýc...