Späť na zoznam
Vzdelávanie
Autor: UCN
15.02.2018 09:06

Výchova IT špecialistov potrebuje podľa odborníkov upratať vzdelávacie programy

Pripraviť odporúčania pre ministerstvo školstva na skvalitnenie vzdelávania v technických a prírodovedných smeroch bolo hlavným cieľom utorkového okrúhleho stola IT Asociácie Slovenska (ITAS), spoločnosti Microsoft a zástupcov štátneho a neziskového sektora.

Odborníci poukazujú na alarmujúci nedostatok IT špecialistov a klesajúci záujem mladých ľudí, najmä dievčat o štúdium technických odborov.

Podľa prezidenta ITAS Emila Fitoša IT firmy a ani iné odvetvia národného hospodárstva nebudú mať dostatok pracovníkov. "V tejto chvíli IT firmy hovoria, že im chýba približne 10.000 pracovných miest. IT priemysel je ten, ktorý vyrába najväčšiu pridanú hodnotu. Konkurencieschopnosť dnes znamená zavádzanie digitálnych technológií do všetkého. Sú krajiny, ktoré napredujú oveľa viac ako Slovensko. Máme obavu z toho, že ak nebudeme mať dostatok zdatných ľudí, dôjde k strate konkurencieschopnosti Slovenska a aj k úpadku," zdôraznil Fitoš. 

Na margo absencie žien v IT priemysle Fitoš pripomenul, že IT priemysel je štandardným prostredím a je to priestor, v ktorom sú dievčatá a ženy vítané. Mnohé vlastnosti im umožňujú byť v týchto oblastiach úspešné. "Máme analytičky, projektové manažérky, ktoré dokážu projektovať aj veľmi zložité projekty. Tešil by nás záujem dievčat ísť študovať IT odbory," doplnil šéf ITAS. 

Riaditeľka pre oblasť školstva spoločnosti Microsoft Marcela Havrilová je presvedčená, že je potrebné si sadnúť s predstaviteľmi ministerstva školstva a tí by mali byť ochotní počúvať. "Treba sa pozrieť na to, ako pracujeme s prípravou budúcich učiteľov, je potrebné upratať si štátne vzdelávacie programy prírodovedných predmetov. Potrebujeme mať silnú spoluprácu školského, akademického a firemného sektora a potrebujeme vedieť všetko odkomunikovať s mladými ľuďmi," priblížila Havrilová.

Súčasný vzdelávací systém v oblasti IT bol podľa nej možno dobrý pred 15 rokmi. "Tým, že tu máme obdobie digitálnej transformácie a štvrtej priemyselnej revolúcie, je dobré pozrieť sa na to, čo mladých ľudí v školečaká. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako mladých ľudí dnes pripraviť pre život zajtra. To, čo stačilo v školepred desiatimi rokmi, už dnes nestačí," doplnila Havrilová.

Zdroj: TASR
 

Súvisiace články

04.07.2018 22:07

Manifest na podporu nemeckého jazyka na Slovensku

Účastníci Deutschkongresu v Ružomberku schválili Manifest na podporu nemeckého jazyka na Slovensku. Takmer 400 účastníkov kongresu zahlasovalo za posilnenie pozície nemeckého jazyka vo vzdelávaní, vede, hospodárstve a jazykovej...
21.02.2018 12:11

Overovanie metódy Jolly Phonics v primárnom vzdelávaní pokračuje podľa plánu

Učitelia základných škôl zaradených do experimentu výučby anglického jazyka metodikou JOLLY PHONICS majú za sebou ďalší odborný tréning.
05.02.2018 16:05

Jaguar pomôže strednej škole naštartovať výučbu v odbore mechatronik

Automobilka Jaguar Land Rover ponúkla strednej odbornej škole na Novozámockej ulici v Nitre podporu pri naštartovaní výučby v odbore mechatronik. Je pripravená poskytnúť jej študijné podklady a má záujem aj o výmenu skúseností....