Späť na zoznam
Vzdelávanie
Autor: UCN
15.02.2018 09:06

Výchova IT špecialistov potrebuje podľa odborníkov upratať vzdelávacie programy

Pripraviť odporúčania pre ministerstvo školstva na skvalitnenie vzdelávania v technických a prírodovedných smeroch bolo hlavným cieľom utorkového okrúhleho stola IT Asociácie Slovenska (ITAS), spoločnosti Microsoft a zástupcov štátneho a neziskového sektora.

Odborníci poukazujú na alarmujúci nedostatok IT špecialistov a klesajúci záujem mladých ľudí, najmä dievčat o štúdium technických odborov.

Podľa prezidenta ITAS Emila Fitoša IT firmy a ani iné odvetvia národného hospodárstva nebudú mať dostatok pracovníkov. "V tejto chvíli IT firmy hovoria, že im chýba približne 10.000 pracovných miest. IT priemysel je ten, ktorý vyrába najväčšiu pridanú hodnotu. Konkurencieschopnosť dnes znamená zavádzanie digitálnych technológií do všetkého. Sú krajiny, ktoré napredujú oveľa viac ako Slovensko. Máme obavu z toho, že ak nebudeme mať dostatok zdatných ľudí, dôjde k strate konkurencieschopnosti Slovenska a aj k úpadku," zdôraznil Fitoš. 

Na margo absencie žien v IT priemysle Fitoš pripomenul, že IT priemysel je štandardným prostredím a je to priestor, v ktorom sú dievčatá a ženy vítané. Mnohé vlastnosti im umožňujú byť v týchto oblastiach úspešné. "Máme analytičky, projektové manažérky, ktoré dokážu projektovať aj veľmi zložité projekty. Tešil by nás záujem dievčat ísť študovať IT odbory," doplnil šéf ITAS. 

Riaditeľka pre oblasť školstva spoločnosti Microsoft Marcela Havrilová je presvedčená, že je potrebné si sadnúť s predstaviteľmi ministerstva školstva a tí by mali byť ochotní počúvať. "Treba sa pozrieť na to, ako pracujeme s prípravou budúcich učiteľov, je potrebné upratať si štátne vzdelávacie programy prírodovedných predmetov. Potrebujeme mať silnú spoluprácu školského, akademického a firemného sektora a potrebujeme vedieť všetko odkomunikovať s mladými ľuďmi," priblížila Havrilová.

Súčasný vzdelávací systém v oblasti IT bol podľa nej možno dobrý pred 15 rokmi. "Tým, že tu máme obdobie digitálnej transformácie a štvrtej priemyselnej revolúcie, je dobré pozrieť sa na to, čo mladých ľudí v školečaká. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako mladých ľudí dnes pripraviť pre život zajtra. To, čo stačilo v školepred desiatimi rokmi, už dnes nestačí," doplnila Havrilová.

Zdroj: TASR
 

Súvisiace články

15.02.2018 14:54

Nové učebné materiály pre predmet technika v nižšom strednom vzdelávaní

Od 01.09.2015 nadobudol platnosť inovovaný štátny vzdelávací program (ŠVP) v primárnom a sekundárnom vzdelávaní v ZŠ. Vo vzdelávacej oblasti „Človek a svet práce“ naďalej absentujú nové učebnice pre predmet technika.
22.03.2018 10:56

Nadácia Pontis po druhý raz ocení projekty, ktoré pomáhajú zmene vzdelávania

Ktoré inovatívne prístupy postúpili do finále Ceny Generácia 3.0?
26.11.2017 12:30

Vzdelávanie ako výsledok ideológií

V Európe sa čoraz častejšie skloňuje téma spolužitie kresťanov a moslimov, Európanov a Arabov. Pre veľkú časť európskeho obyvateľstva prebiehajúca vlna migrantov so sebou prináša množstvo nových a neznámych prvkov, ktoré sú súč...