Späť na zoznam
Z domova
Autor: Soňa Kaletová
07.12.2020 14:51

Až 48 percent pracovných ponúk v Bratislave požaduje dobrú angličtinu

Ak chcete mať v hlavnom meste nadpriemerný plat, bez kvalitnej znalosti anglického jazyka sa takmer nepohnete. Angličtina je takmer nevyhnutná pre dosiahnutie kvalitného vzdelania a úspechu v kariére. Potvrdzujú to dáta najväčšieho pracovného portálu Profesia.sk, podľa ktorého sú v pracovných ponukách napísaných v angličtine ponúkané platy takmer o polovicu vyššie.

Bez angličtiny to ani neskúšajte

V Indexe odbornosti anglického jazyka (EPI), ktorý každoročne zostavuje vzdelávacia spoločnosť EF Education First, sa Slovensko umiestnilo na 22. mieste, čo je najhoršie v porovnaní s okolitými krajinami ako Rakúsko, Česko, Poľsko a Maďarsko. 

"Angličtina je pre úspech v živote v podstate nevyhnutná. Je to vyučovací jazyk väčšiny najlepších svetových univerzít, špičkových vedeckých a technologických pracovísk, ale aj vedenia globálnych firiem. Skrátka, ak sa chce niekto uplatniť v akademickej sfére, vede, vývoji či biznise, nemá inú možnosť ako angličtinu dôkladne zvládnuť," povedala Zuzana Ihnátová, Country Manager EF Education First. 

"Znalosť anglického jazyka nielenže výrazne zvyšuje šance na uplatnenie sa na trhu práce, ale často ju môžeme vnímať aj ako podmienku na kariérny rast," povedala Nikola Richterová, PR manažérka portálu Profesia.sk. Viac ako tretina pracovných ponúk na tomto portáli požaduje anglický jazyk. "Presne je to 36 percent. Ešte viac sa vyžaduje znalosť tohto jazyka v Bratislavskom kraji. Znalosť angličtiny je v Bratislave a okolí podmienkou v takmer polovici pracovných ponúk (48 percent)," doplnila Richterová.

Čo za to

Dôvodom na takto vysokú požiadavku znalosti angličtiny je najmä otvorenosť nášho trhu. Súkromné zahraničné spoločnosti patria k najvýznamnejším zamestnávateľom a ponuky v anglickom jazyku patria medzi tie najlepšie hodnotené z hľadiska platov. "Približne desatina pracovných ponúk na pracovnom portáli Profesia.sk je uverejnená v anglickom jazyku. To uchádzačov o prácu často odrádza. Kým na jednu ponuku v slovenčine zareaguje v roku 2020 v priemere takmer 30 uchádzačov, pri inzerátoch v angličtine je to zhruba 13 ľudí. Pracovné inzeráty v anglickom jazyku pritom ponúkajú v priemere o 44 percent vyšší plat ako ponuky v slovenčine," vysvetľuje Nikola Richterová. Zjednodušene povedané, čím lepšie ovládate angličtinu, o to lepšie pracovné ponuky máte k dispozícii, pričom je pri nich menšia konkurencia.

Ako na to

Dáta z prieskumu EPI okrem iného dokázali, že systematické jazykové vzdelanie má navrch pred neformálnym učením sa angličtiny z filmov či seriálov. No zároveň "najefektívnejšou cestou ako sa naučiť angličtinu je vycestovať do zahraničia na dlhšie obdobie," vysvetľuje Zuzana Ihnátová. Z audiovizuálnych diel sa nedá naučiť gramatika. Pritom jej podrobná znalosť je nevyhnutná na pochopenie komplexných pracovných úloh a spätnej väzby. Rovnako to platí o idiómoch, ustálených spojeniach či jazykovej kultúre. Potvrdzuje sa tak, že jedným zo základných kameňov úspešného pracovného života v 21. storočí je stále dobrý učiteľ a kvalitná vzdelávacia inštitúcia.

Zdroj text:  Lukáš Veselovský | PR Consultant | AMI Communications Slovakia

Zdroj foto:  Lukáš Veselovský | PR Consultant | AMI Communications Slovakia

Súvisiace články

02.12.2017 08:45

Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ si pripomenuli Svetový deň boja proti AIDS v predstihu – informácie podávali študento...

Dnešný Svetový deň boja proti AIDS si študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach pripomenuli už v predstihu. V stredu 29. decembra 2017 zorganizovali osvetovú akciu nazvanú World AIDS Day, počas ktorej na fakultách Univerzity ...
20.03.2018 13:54

Mesto Poprad po roku opäť ocenilo najlepších pedagógov

Mesto Poprad v rámci 4. ročníka ankety Naj pedagóg 2018 opäť ocenilo najlepších učiteľov a vychovávateľov. Pri príležitosti Dňa učiteľov samospráva počas galavečera v pondelok (19.3.) znova vyzdvihla najaktívnejších a najúspešn...
16.08.2018 18:47

MŠVVaŠ SR ukončilo prípravu nových výziev

...reštartuje podporu dlhodobého strategického výskumu a vývoja.