Späť na zoznam
Z domova
Autor: Alžbeta Jánošíková
01.10.2020 09:53

Európsky týždeň športu napriek koronakríze rozhýbal takmer 70-tisíc Slovákov

Takmer 70-tisíc ľudí sa v rámci 500 podujatí na celom Slovensku zapojilo do tradičného Európskeho týždňa športu (ETŠ). Iniciatíva, ktorá sa pod taktovkou Národného športového centra už tradične koná v závere septembra bola tento rok poznačená opatreniami v súvislosti s koronavírusom. Napriek tomu si športové podujatia – najmä školské a outdoorové – našli cestu do 340 slovenských miest a obcí.

Do podujatia sa v dňoch 23. - 30. septembra 2020 zapojilo 42 krajín Európy vrátane Slovenska. V šiestom ročníku medzinárodnej iniciatívy Európska komisia spája známy slogan #BeActive predovšetkým s fyzickým a duševným zdravím aj pod vplyvom následkov pandémie koronavírusu.

Národné športové centrum opäť vyzvalo Slovensko na jeseň plnú pohybových aktivít. „Napriek zdravotnej situácii a opatreniam sa organizátori snažili pripraviť čo najviac podujatí. Evidujeme asi 30-percentný pokles oproti minulému roku, čo je však výrazne ovplyvnené podmienkami, v akých sa v súčasnosti nachádzame," povedala projektová manažérka ETŠ Jana Škripková. „Teší nás, že aj v tých najťažších časoch, ktoré sme trávili väčšinou doma ambícia športovať neutíchla. Naopak, myslím, že potreba športovania sa začala vnímať po novom a intenzívnejšie," dodala. Cvičenie v domácom prostredí sa počas koronakrízy stalo hitom. Samotná Európska komisia sa zapojila kampaňou #BeActiveAtHome, v ktorej podporovala domáce cvičenia.Tisícky športujúcich v boji za duševnú pohodu i inklúziu

Do Európskeho týždňa športu sa mohli zaregistrovať rôzne športové podujatia organizované na školách, pracoviskách, ihriskách, parkoch, v športových kluboch a fitnescentrách. Šiesty slovenský ročník nadviazal na veľmi úspešné predchádzajúce edície, hoci aj vinou koronakrízy neatakoval rekordné čísla. Do aktivít, ktoré opätovne spájal hashtag #BeActive, sa zapojilo 500 podujatí, ktorých sa aktívne zúčastnilo bezmála 70-tisíc detí a dospelých.

Všetky registrované podujatia boli oficiálnou súčasťou celoeurópskej kampane. Prínosy športu pre mentálne zdravie sa často podceňujú. Európska komisia chcela počas 6. ročníka ETS poukázať na to, že fyzická aktivita pozitívne vplýva na duševnú pohodu. Športovanie má nespočetne veľa výhod z hľadiska fyzického zdravia, od zvyšovania celkovej kondície až po znižovanie telesnej hmotnosti. Odborníci sa zhodujú v tom, že šport podporuje vyvážený životný štýl a pomáha v boji s depresiou, úzkosťami či stresom.

Okrem podujatí pre zdravých športovcov, je jedným z cieľov Európskeho týždňa športu zapojiť do pohybových aktivít aj intelektuálne znevýhodnených športovcov. „Je ukážkou vyspelosti krajiny, keď do projektov zapája inklúziu. Športovci s intelektuálnym znevýhodnením sú prínosom v spoločných športových aktivitách, pretože učia svojich kamarátov empatii, pomoci a prijatiu inakosti," povedala riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko Eva Gažová.

V pretláčaní našiel Tomi Kid Kovács premožiteľku

Na Slovensku v tomto roku prevládali akcie na školách a vo vonkajšom prostredí. Vyvrcholením Európskeho týždňa športu bola v Bratislave víkendová #BeActive Night (26. a 27. 9. 2020), ktorú pre nepriaznivú predpoveď organizátori operatívne preložili z parku Andreja Hlinku pred a do priestorov Domu kultúry Ružinov. Pod taktovkou moderátora Mateja Sajfu Cifru pripravili tanečný workshop súboru Čarovné ostrohy, ukážky bojového umenia kung-fu, box s Tomi Kid Kovácsom, nindža dráhu pre deti, pretláčanie rukou s majsterkou sveta Luciou Debnárovou, orientačný labyrint, kanoistický trenažér, ukážky nordic walkingu a ďalšie. Návštevníci si tak v rámci Ružinovských hodových slávností mohli zdarma vyskúšať športové aktivity, prípadne si zasúťažiť so známymi osobnosťami.

„Mám radosť, že opäť môžem podporiť Európsky týždeň športu, ktorý spája deti aj dospelých a môže byť motiváciou k pravidelnému cvičeniu. Je to veľká vec, že môžeme takýmto spôsobom ukázať nás šport, predviesť naše umenie a predstaviť mojich zverencov. Žiaľ, žijeme v období, keď sa šport dostáva na posledné miesto, a tak je na nás aktívnych, aby sme ukázali mladým ľuďom cestu. Z vlastných skúseností viem, ako šport dokáže zmeniť a ovplyvniť život. Napriek náročnej súčasnej dobe nemôžeme prestať športovať," uviedol profesionálny majster sveta, boxer, tréner a ambasádor Európskeho týždňa športu Tomi Kid Kovács. On sám si priamo na mieste zmeral sily s desaťnásobnou majsterkou sveta v pretláčaní rukou Luciou Debnárovou. „Bola to paráda. Prežil som a nezlomila mi ruku. Vidieť, že je svetovou šampiónkou. My laici ani nevidíme, koľko taktiky a techniky je za týmto športom," upozornil.Majsterka sveta v pretláčaní rukou Lucia Debnárová absolvovala množstvo meraní síl s odvážnymi chlapcami i dievčatami, navyše si odniesla cenný skalp úspešného boxera. „Predovšetkým som šťastná, že to v Ružinove žilo a zavítalo sem toľko ľudí. Šport je najlepšia prevencia proti chorobám. Sama si neviem predstaviť, že by som sa nehýbala. Tomi bol veľmi silný súper, predsa len je to chlap, ale dopadlo to v môj prospech," zdôraznila L. Debnárová.

Svoju najúspešnejšiu šou „Rockom krokom" predviedla tanečná umelecká skupina Čarovné ostrohy, ktorá je považovaná za zakladateľa folklórnej moderny a za svoje umenie si vyslúžila angažmán v slávnom Las Vegas. Okrem úspešného vystúpenia rozhýbali folkloristi aj bežných ľudí a najmä deti. „Chceli sme ukázať, ako sa dá tancovať folklór na modernú hudbu, aby to dokázalo prilákať mladých i starších," prezradil umelecký vedúci súboru Peter Živner.

Informácie o Európskom týždni športu, rovnako aj zoznam registrovaných športových podujatí nájdete na internetovej stránke www.tyzdensportu.sk. Všetky dôležité aktuality pokrýva na svojich profiloch na sociálnych sieťach Facebook a Instagram aj Národné športové centrum. Pod hlavičkou #BeActive sú zaregistrované všetky pohybové aktivity organizované od 1. septembra do 15. októbra 2020.

Národné športové centrum (NŠC) je príspevková organizácia s právnou subjektivitou v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR) pôsobiacou vo verejnom záujme v oblasti podpory elitných športovcov Slovenskej republiky a v oblasti vzdelávania športových odborníkov a športovcov.

Zdroj text: minedu.sk 

Zdroj foto: Národné športové centrum 

Súvisiace články

31.10.2017 17:00

Testovanie 5 v zrkadle názorov učiteľov

Učitelia sú ľudia, ktorí napriek všetkému, čo ich v práci demotivuje, od postavenia slovenského učiteľa v spoločnosti až po mediálne znevažovanie práce učiteľov na základe výsledkov žiakov v testovaniach, majú na zreteli jediný...
23.11.2018 12:28

Spoločnosť Nestlé podporuje ekologické projekty na školách

V stredu, 21. novembra 2018, už po 16. krát za sebou predstavitelia spoločnosti Nestlé spolu s mestom Prievidza podpísali zmluvu o spolupráci v rámci projektu Ekorok. Projekt s ekologickou tematikou je určený pre žiakov maters...
21.07.2018 11:32

Hlavné mesto spúšťa ekologickú kampaň – Zelená Bratislava

Bratislava je považovaná za 3. najzelenšie mesto na svete. Máme okolie, na ktoré môže byť právom hrdý každý Bratislavčan, ale ktoré je potrebné chrániť. Môže k tomu prispieť každý z nás. Nová mestská kampaň jednoduchou hravou f...