Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
28.11.2017 09:27

Hodnoty extrémizmu sú blízke mnohým mladým ľuďom

Podľa najnovšej štúdie INŠTITÚTU PRE VEREJNÉ OTÁZKY (IVO) Mladí ľudia a riziká extrémizmu, realizovanej s podporou Nadácie ESET a Bratislavského samosprávneho kraja, majú extrémistické sily na Slovensku pomerne veľkú oporu v orientácii mladých na hodnoty kultúrnej uzavretosti s akcentom na národnú suverenitu a silným sociálnym dištancom voči „inakosti“.

Reprezentatívne prieskumy IVO z júla a septembra 2017 ukázali, že u mladej generácie vo veku 18 – 39 rokov prevláda príklon k politickým prúdom typickým skôr pre konzervatívne zmýšľanie.  Napríklad k ochrane či obrane národnej suverenity sa hlási 66 % z nich, k ochrane kresťanstva pred islamom 57 %, k patriotizmu 54 % a k všeslovanskej národnej vzájomnosti ďalších 48 %. K opačnému, teda liberálnemu smerovaniu, pre ktoré sú typické napr. liberálna demokracia, prehlbovanie európskej integrácie, multikulturalizmus či podpora kultúrnej rozmanitosti, má bližšie oveľa menej z nich (od 30 % do 40 %). V tejto súvislosti je však pozitívnou správou jednoznačné odmietnutie autoritárstva. Autoritársky režim ako politický smer odmieta až 65 % mladých.

 

„V optike rozširujúceho sa extrémizmu na Slovensku je znepokojujúce najmä zistenie, že „ochrana bielej rasy" je názorový prúd blízky až 45 percentám mladých ľudí. Navyše mnoho z hodnôt, ktoré sú typické pre konzervatívne strany úspešne „sprivatizovali" extrémistické politické sily. Volanie po národnej suverenite a obmedzovanie vplyvu EÚ, patriotizmus, všeslovanská vzájomnosť, ochrana kresťanstva  – na tom všetkom stavia svoju politickú agendu najmä ĽSNS. Navyše je tu ďalší faktor  –  nízka tolerancia k „inakosti", hovorí analytik IVO a autor štúdie Marián Velšic.

 

Ako ukázali výsledky štúdie, na Slovensku je stále prítomná pomerne silná intolerancia k národnostným, náboženským či sexuálnym menšinám. Na jednej strane je pozitívne zistenie, že až 81 percentám mladých by napríklad v susedstve, kde žijú, vadil extrémista. Na druhej strane stojí skutočnosť, že rovnako početnej časti by v ich susedstve prekážala aj rómska (80 %) alebo moslimská rodina (71 %). Viac ako polovici mladých (54 %) by tiež vadili prisťahovalci z ekonomicky menej rozvinutých krajín. Približne 40 percentám prekážajú rôzne sexuálne menšiny (gejovia, lesby, bisexuáli) a ľudia  ázijského či černošského pôvodu.

 

Miera tolerancie voči „inakosti" je výrazne odlišná najmä podľa politických afiliácií. O čosi tolerantnejšie postoje možno nájsť u stúpencov SaS, KDH, Sme Rodina a OĽaNO. Naopak, s toleranciou majú väčší problém stúpenci tých strán, kde je prítomný väčší akcent na národnostné a etnické otázky – SNS, ĽSNS a SMK.

 

Hoci nástup extrémistov a rozširovanie ich vplyvu vníma väčšina mladých ľudí ako nebezpečný trend (69 % v ňom vidí závažný problém, ktorý ich osobne znepokojuje), sociálno-demografická analýza odhalila, že niektoré sociálne skupiny mladých sú na problematiku extrémizmu menej citlivé. Napríklad muži nástup extrémistov a rozširovanie ich vplyvu bagatelizujú väčšmi ako ženy. Takýto výsledok celkom logicky koreluje so zvýšenou voličskou podporou ĽSNS v mužskej časti mladej populácie. Obdobný vzťah nachádzame aj v prípade vzdelania. Čím je vzdelanie nižšie, tým je prah citlivosti na problematiku extrémizmu nižší, a naopak. Podceňovanie vplyvu extrémizmu na spoločnosť je tiež typickejšie nekvalifikovaných a pomocných pracovníkov, kvalifikovaných manuálnych pracovníkov, podnikateľov a živnostníkov.

 

„Pravdepodobnosť, že v budúcnosti sa extrémistom podarí osloviť časť mladých, ktorí majú takúto (s extrémistami) kompatibilnú hodnotovú výbavu,  je pomerne vysoká. Všetko bude ale záležať od pokračujúceho verejného diskurzu na túto tému a schopnosti demokratickej časti politického spektra mobilizovať občanov – od „lajkovania" príspevkov na sociálnych sieťach až po účasť na voľbách", dodáva M. Velšic.

 

Viac o tejto problematike sa dozviete v štúdii Mladí ľudia a riziká extrémizmu, ktorá je voľne dostupná na www.ivo.sk

 

Ján Bartoš

Súvisiace články

27.12.2017 10:40

TIP NA VÝLET - Hrad Modrý Kameň

Modrý Kameň, toto donedávna najmenšie mesto na Slovensku (cca 1500 obyvateľov), má za sebou bohatú históriu, kedysi ovplyvnenú šľachtou sídliacou na hrade, neskôr ako okresné mesto novovzniknutého Československa. Dodnes dýcha t...
01.12.2017 12:15

Deti budú za pomoci robota opravovať aj pokazené potrubie

Najväčšia medzinárodná robotická súťaž FIRST LEGO League pre deti a mládež od 9 do 16 rokov sa koná na Slovensku už desiaty raz. V piatok 1. decembra sa uskutoční prvý z tohtoročných regionálnych turnajov.
29.11.2018 08:27

Vyvrcholenie dvanásteho ročníka kampane Červené stužky

V predvečer Svetového dňa boja proti AIDS, 28. novembra 2018, vyvrcholil v Žiline dvanásty ročník celoslovenskej kampane Červené stužky, ktorú pod záštitou Dr. Tatula Hakobyana, riaditeľa Kancelárie WHO na Slovensku, s podporou...