Späť na zoznam
Z domova
Autor: Alžbeta Jánošíková
01.10.2020 09:43

Informatika hýbe dnešným svetom a na Slovensku má úspešných olympionikov!

Medzinárodná olympiáda v informatike (IOI) nebola uplynulý školský rok výnimkou a 32. ročník súťaže sa konal podobne ako iné medzinárodné súťaže, dištančne. Slovenskí reprezentanti tak prišli o možnosť vidieť Singapur, ktorý bol pôvodným, veľmi atraktívnym miestom konania.

Vzhľadom na vývoj pandemickej situácie vo svete bolo však rozhodnutie organizátorov nekompromisné a každý zúčastnený štát vytvoril pre svojich súťažiacich podmienky na dištančnú formu súťaže podľa dohodnutých regulí. Singapur ostane miestom organizácie IOI aj pre nasledujúci, 33. ročník súťaže.

Štvorčlenná slovenská reprezentácia sa IOI 2020 zúčastnila v dňoch 13. – 19. septembra 2020 v priestoroch Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (FMFI UK) pod dohľadom dvoch koordinátorov. Zaujímavosťou je, že jeden z koordinátorov bol minuloročný súťažiaci na IOI a aktuálny študent Masarykovej univerzity v Brne, Michal Staník. Druhým koordinátorom bol Bc. Jakub Šimo, ktorý pôsobí na FMFI UK. Oboch na pozície koordinátorov IOI 2020 obsadil predseda Olympiády v informatike RNDr. Michal Forišek, PhD. Obaja zodpovedali za prípravu miestností, fair-play súťaže a spolu s IUVENTOU – Slovenským inštitútom mládeže, ktorá sa postarala o ubytovanie mimobratislavských účastníkov a stravu pre celý tím, vytvorili predpoklady, aby významná medzinárodná vedecká súťaž prebehla úspešne.

Koordinátori sa svorne zhodli, že prezenčnú formu súťaže by preferovali viac. Možnosť vidieť ďaleký Singapur, zažiť počas súťaže zaujímavé exkurzie po neznámych miestach v krajine - to všetko sú zážitky, ktoré sa len tak ľahko nezopakujú. Napriek tomu sa singapurskí organizátori vynasnažili o čo najväčšiu kompenzáciu. Partneri podujatia, firma Tezos a QuantCo navrhli zaujímavé online aktivity. Vďaka nim účastníci mohli získať nové vedomosti, ktoré ďalej účinne uplatnili vo zverejnených výzvach firiem a navyše mali možnosť získať hodnotné ceny vrátane stáže alebo plného úväzku v týchto firmách. Okrem toho sa vytvorila aj IOI komunita prostredníctvom sociálnych sietí.

M. Staník, J. Šimo: „Organizácia dištančnej IOI je omnoho náročnejšia aj preto, lebo vyžaduje mnoho úsilia jednak od lokálnych organizátorov po celom svete, jednak od hlavných organizátorov v Singapure. Zabezpečiť 350 počítačov na jednom mieste je jednoduchšie ako keď sú všetky zariadenia v rôznych kútoch sveta."

M. Staník aj J. Šimo sú s výkonom našej reprezentácie veľmi spokojní. Napriek tomu, že súťažiaci zažili neštandardný školský rok 2019/2020 a zúčastnili sa iba jedného sústredenia pred IOI, Slovensko sa môže tešiť z dvoch strieborných medailí. Súťaže sa zúčastnilo 87 krajín s takmer 350 súťažiacimi. Celkové poradie IOI 2020 nájdete TU.

SLOVENSKÁ REPREZENTÁCIA

Matej Urban - Gymnázium Grӧsslingová 18, Bratislava – strieborná medaila

Jozef Fϋlӧp - Gymnázium Grӧsslingová 18, Bratislava – strieborná medaila

Lucia Krajčoviechová - Spojená škola, Novohradská 3, Bratislava

Matej Hanus - Gymnázium, Poštová 9, Košice

Súťažiacim blahoželáme k dosiahnutým výkonom!

Zdroj text: minedu.sk 

Zdroj foto: pexels.com

Súvisiace články

27.11.2017 09:37

S. BELÁ: Prístavba telocvične vyrieši problém s chýbajúcimi šatňami i sprchami

POPRAD – Mesto Spišská Belá sa pustilo do budovania prístavby telocvične Základnej školy M. R. Štefánika. Vyriešiť chce takto chýbajúce potrebné štandardné zázemie, keďže telocvičňa nemá šatne pre žiakov, ani sprchy. Tento sta...
31.08.2017 12:20

MŠVVaŠ: Vzdelávacie programy pre hendikepované deti začnú platiť podľa plánu

 Bratislava 31. augusta (TASR) – Vzdelávacie programy pre deti so zdravotným postihnutím začnú platiť od 1. septembra tak, ako bolo pôvodne ohlásené. Oznámil to štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajňák (Most-Híd). Re...
03.08.2018 22:15

IChO 2018 spoznala medailistov

V sobotu, dňa 28. 7. 2018 sa slávnostným ceremoniálom v pražskom Rudolfíne skončil jubilejný, 50. ročník Medzinárodnej chemickej olympiády (IChO) 2018, ktorý organizovala spoločne Slovenská a Česká republika. Zo 76 súťažiacich ...