Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
16.02.2018 22:49

Jediným liekom na predsudky aextrémizmus je viac úspešných Rómov, tvrdia Divé maky

Efektívne bojovať proti predsudkom a extrémizmu možno len vtedy, ak bude v spoločnosti viac úspešných a vzdelaných Rómov.

Občianske združenie (OZ) Divé maky to uvádza v tlačovej správe, ktorú dnes agentúre SITA za združenie poskytla Petra Kollár Volfová. Divé maky sa tento rok rozhodli prísť s kampaňou, v ktorej s humorom poukážu na to, že agresívna komunita extrémistov nebude mať šancu na šírenie neznášanlivosti. Ak bude podľa OZ majoritná spoločnosť naklonená podpore a vzdelávaniu Rómov, bude sa im vďaka podpore dariť.

Občianske združenie Divé maky tvrdí, že na Slovensku nie sú prejavy neznášanlivosti a rasizmu ničím výnimočným. ,,V krajine plnej predsudkov, kde sa extrémisti tešia rastúcej podpore, je ťažké žiadať o dve percentá z daní na podporu rómskych detí a mládeže," píše sa v stanovisku OZ. Ako spomenuli, príklad toho, že to má zmysel, sú aj mladí ľudia v projekte Mladí rómski lídri. Divé maky sa nim zaoberajú už niekoľko rokov. Je to skupina úspešných študentov na stredných či vysokých školáchodhodlaných riešiť problémy rómskej komunity. Inšpirujú a motivujú ďalšie rómske deti a mládež. ,,Cieľom tohto programu, ktorý vznikol z iniciatívy detí z Divých makov, je vytvoriť skupinu mladých Rómov, ktorí sa stanú novou rómskou generáciou," dodávajú.

OZ Divé maky podporuje rozvoj talentovaných rómskych detí a mladých ľudí pochádzajúcich zo znevýhodneného prostredia. Ťažiskom ich aktivít je štipendijný program, v rámci ktorého za 12 rokov poskytli vyše 500 štipendií.

Zdroj: SITA

Súvisiace články

16.12.2017 09:00

ŠPÚ sa zapojí do medzinárodného projektu deutsch info a podporí aj Lingva fest 2018

Štátny pedagogický ústav sa zapojí do medzinárodného projektu deutsch info, ktorého cieľom je didaktizovať materiály pre výučbu žiakov základných a stredných škôl. Projekt nadväzuje na internetový portál deutsch.info, ktorý ini...
03.09.2018 08:52

Brány škôl sa opäť otvárajú, do lavíc zasadne celkovo 684.000 žiakov

Brány základných a stredných škôl sa po letných prázdninách v pondelok opäť otvárajú. Pre 684.000 žiakov základných a stredných škôl sa začína školský rok 2018/2019. Do školských lavíc zasadne aj približne 56.700 prváčikov.
17.05.2018 08:05

Poslanci sa zaoberali počtom žiakov osemročných gymnázií

Počty tried a žiakov osemročných gymnázií by sa mali určovať v rámci celej republiky, nie po jednotlivých krajoch. Vyplýva to z návrhu novely zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon), o ktorom rokovali poslanci v závere pi...