Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
16.02.2018 22:49

Jediným liekom na predsudky aextrémizmus je viac úspešných Rómov, tvrdia Divé maky

Efektívne bojovať proti predsudkom a extrémizmu možno len vtedy, ak bude v spoločnosti viac úspešných a vzdelaných Rómov.

Občianske združenie (OZ) Divé maky to uvádza v tlačovej správe, ktorú dnes agentúre SITA za združenie poskytla Petra Kollár Volfová. Divé maky sa tento rok rozhodli prísť s kampaňou, v ktorej s humorom poukážu na to, že agresívna komunita extrémistov nebude mať šancu na šírenie neznášanlivosti. Ak bude podľa OZ majoritná spoločnosť naklonená podpore a vzdelávaniu Rómov, bude sa im vďaka podpore dariť.

Občianske združenie Divé maky tvrdí, že na Slovensku nie sú prejavy neznášanlivosti a rasizmu ničím výnimočným. ,,V krajine plnej predsudkov, kde sa extrémisti tešia rastúcej podpore, je ťažké žiadať o dve percentá z daní na podporu rómskych detí a mládeže," píše sa v stanovisku OZ. Ako spomenuli, príklad toho, že to má zmysel, sú aj mladí ľudia v projekte Mladí rómski lídri. Divé maky sa nim zaoberajú už niekoľko rokov. Je to skupina úspešných študentov na stredných či vysokých školáchodhodlaných riešiť problémy rómskej komunity. Inšpirujú a motivujú ďalšie rómske deti a mládež. ,,Cieľom tohto programu, ktorý vznikol z iniciatívy detí z Divých makov, je vytvoriť skupinu mladých Rómov, ktorí sa stanú novou rómskou generáciou," dodávajú.

OZ Divé maky podporuje rozvoj talentovaných rómskych detí a mladých ľudí pochádzajúcich zo znevýhodneného prostredia. Ťažiskom ich aktivít je štipendijný program, v rámci ktorého za 12 rokov poskytli vyše 500 štipendií.

Zdroj: SITA

Súvisiace články

28.05.2018 09:04

Do školstva musíme investovať viac, zhodli sa Lubyová aj Sopko

Inklúzia v školstvom systéme podľa fínskeho modelu, investovanie do školstva či zatraktívnenie profesie učiteľa boli témy, na ktorých sa dnešnej relácii V politike televízie TA3 zhodli ministerka školstva Martina Lubyová (nom. ...
04.02.2018 07:35

Štátny tajomník Peter Krajňák rozdával vysvedčenia

V Spojenej škole sv. Vincenta de Paul v Ružinove odovzdával polročné hodnotenia aj štátny tajomník Peter Krajňák.
16.04.2018 19:43

Pohľad na finále NAJ agrodievča a NAJ agrochlapec

Posledný deň prvej dekády mesiaca apríl mnohé stredné odborné školy s poľnohospodárskym a s ním súvisiacimi i príbuznými zameraniami – veterinárstvom a záhradníctvom očakávali s veľkou netrpezlivosťou. Vtedy sa v priestoroch vý...