Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
22.12.2017 18:00

M.Lelovský: V IT Fitness Test 2017 klesla úspešnosť žiakov 

Bratislava - Z porovnaní výsledkov IT Fitness Test 2017 a 2015 vyplýva, že u účastníkov starších ako 15 rokov klesla priemerná úspešnosť o približne tri percentá. Pokles je evidentný aj u žiakov základných škôl. Povedal to v utorok na tlačovej besede k vyhodnoteniu testovania viceprezident IT Asociácie Slovenska (ITAS) Mário Lelovský. 

Do šiesteho ročníka testovania, od apríla do júna 2017, sa zapojilo vyše 26.000 respondentov. Cieľom bolo overiť digitálne kompetencie a zručnosti žiakov základných a stredných škôl a testovanie IT zručností učiteľov. Testovania sa zúčastnilo 458 stredných škôl a 590 základných škôl. "Absolventi stredných škôl nie sú v oblasti informatiky dostatočne pripravení na prax a nemajú potrebné digitálne zručnosti, ktoré od nich zamestnávatelia očakávajú," konštatoval Lelovský.
      

Podľa ITAS testy preukázali zníženie úspešnosti v kategórii kancelárske nástroje. V teste pre základné školy bola najnižšia úspešnosť 21,79 %, čo je v porovnaní s rokom 2016 pokles o takmer 20 percentuálnych bodov. Z výsledkov ďalej vyplýva, že žiaci majú okrem kategórie internet rezervy vo všetkých ostatných kategóriách. V kategórii bezpečnosť majú problém s kritickým myslením, analýzou textu. Lepšie sa však orientujú v nastavení súkromia aplikácií v smartfóne. V novej kategórii online marketing mali rovnako slabšie výsledky a rezervy.
      

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD) a štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy výskumu a športu SR Oľga Nachtmannová sa zhodli na tom, že školy a učitelia potrebujú kvalitnú prípravu a podmienky pre moderné efektívne vyučovanie informatiky na školách a k vyučovaciemu procesu by sa mali vyjadrovať predovšetkým odborníci. Vicepremiér Pellegrini sa kriticky vyjadril ku výsledkom testovania aj ku príprave kvalifikovanej pracovnej sily pre potreby trhu práce. "Pretože, ak máme nedostatok IT zručných ľudí, aj dnes je na Slovensku k dispozícii viac ako 10.000 pracovných miest, kde sa veľmi dobré platy ponúkajú, ale kde nenájdeme dobre pripravených ľudí, tak niečo je problém," konštatoval. 
      

Štátna tajomníčka zdôraznila, že digitálna gramotnosť je významná pre uplatnenie sa na trhu práce a ocenila IT testovanie ako príklad spolupráce rezortu a zamestnávateľov. Podľa vicepremiéra je na ministerstve školstva, aby pripravilo konkrétne kroky na odporúčania, ktoré vzišli z výsledkov testovania IT Fitness Test 2017, a to častejšie sa venovať úlohám a projektom komplexného charakteru, prepájať poznatky z viacerých oblastí, učiť sa hľadať chyby či používať postup analýzy a syntézy. "Najviac nádeje vkladám do projektu IT akadémie, kde bude 2000 učiteľom poskytnutá veľká pomoc a podpora, aby mohli lepšie učiť informatiku," povedal Pellegrini.

 

TASR

Súvisiace články

08.11.2017 09:08

Cenu Dionýza Ilkoviča čaká veľké finále

BRATISLAVA – Porotcovia vybrali mená troch finalistov. Meno víťaza sa dozvieme 8. novembra, počas slávnostného večera v budove Slovenskej filharmónie v Bratislave.
22.10.2017 17:00

V4 – história a súčasnosť. Visegrad na Dunaji alebo Vyšehrad na Vltave?

Český premiér Bohuslav Sobotka na jednom zo svojich vystúpení povedal: „Vyšehrad je len jeden.“ Ak to zoberieme z etymologického a nocionálneho hľadiska, mal v podstate pravdu. Prečo? Zakladatelia uhorského štátu, panovníci z d...
10.10.2017 09:45

Mladí vedci Vyšehradského regiónu prezentovali témy z oblasti biomedicíny

Predstavitelia akadémií vied Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Poľska sa v uplynulých dňoch stretli vo Varšave na pravidelnom fóre, ktoré každoročne organizuje vybraná krajina Vyšehradského regiónu. Možnosť vystúpiť pred ...