Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
27.02.2018 17:27

Maloobchod zaznamenáva nedostatok kvalifikovaných pracovníkov

Slovenskí maloobchodníci zaznamenávajú nedostatok kvalifikovaných a kvalitných pracovníkov. Prezident Zväzu obchodu (ZO) SR Martin Katriak na to upozornil v utorok na tlačovej konferencii v Bratislave.

Sektor obchodu je podľa Katriaka druhým najväčším zamestnávateľom na Slovensku, pričom v súčasnosti pociťuje nedostatok pracovnej sily. Podľa neho ľudí môže odrádzať aj nízke platové ohodnotenie v tomto sektore. Momentálne je voľných približne 2700 pracovných miest v obchode, spresnil Katriak.

Ako jeden z rozhodujúcich problémov tohto nedostatku uviedla predsedníčka sekcie pre poradenstvo a vzdelávanie ZO SR Tatiana Mókosová zlý systém prijímania absolventov základných škôl na stredné školy. "Prvoradou príčinou tohto stavu je skutočnosť, že aj žiaci, ktorí nemajú predpoklady na úspešné štúdium na gymnáziách a potom vysokých školách, sa aj so slabším prospechom môžu hlásiť na takéto školy," vysvetlila Mókosová s tým, že termín na podávanie prihlášok na stredné školy sa blíži a je potrebné preveriť si zamestnanosť v jednotlivých odboroch.

Prezident ZO SR zároveň upozornil na vplyv tohto stavu na trh práce. "Nastáva paradoxná situácia, ktorej sme práve dnes svedkom, že úrady práce evidujú stále dosť veľký počet nezamestnaných, ktorí sú však zároveň nezamestnateľní." Ako dodal, výhodou práce v tomto sektore by mohlo byť aj to, že prácu je možné nájsť v každej lokalite Slovenska a tiež zákaz maloobchodného predaja počas sviatkov.

Zdroj: TASR
 

Súvisiace články

06.12.2017 18:15

ŠPÚ podporí projekt IPAO „Školy, ktoré menia svet“

Riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ) Ľudovít Hajduk a výkonná riaditeľka Inštitútu pre aktívne občianstvo (IPAO) Jana Feherpataky-Kuzmová sa dohodli na aktívnej spolupráci pri realizácii projektu Školy, ktoré menia sve...
13.10.2017 06:05

Vezmite si príklad od svojho psa

Autor novej knihy Môj pes, môj guru je úspešný marketingový manažér. Nikdy neobľuboval psov, a keď sa jeho manželka rozhodla jedného zadovážiť ich dvom dcéram, bol proti. Ani vo sne mu vtedy nenapadlo, že o šesť rokov neskôr na...
04.10.2017 09:20

ŠPÚ otvoril inovatívne vzdelávanie Interkultúrne vzdelávanie v ZŠ so žiakmi z rómskych komunít

Štátny pedagogický ústav otvoril v priestoroch Matice slovenskej v Martine inovatívne vzdelávanie akreditované Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR „Interkultúrne vzdelávanie v ZŠ so žiakmi z rómskych komunít“.