Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
27.02.2018 17:27

Maloobchod zaznamenáva nedostatok kvalifikovaných pracovníkov

Slovenskí maloobchodníci zaznamenávajú nedostatok kvalifikovaných a kvalitných pracovníkov. Prezident Zväzu obchodu (ZO) SR Martin Katriak na to upozornil v utorok na tlačovej konferencii v Bratislave.

Sektor obchodu je podľa Katriaka druhým najväčším zamestnávateľom na Slovensku, pričom v súčasnosti pociťuje nedostatok pracovnej sily. Podľa neho ľudí môže odrádzať aj nízke platové ohodnotenie v tomto sektore. Momentálne je voľných približne 2700 pracovných miest v obchode, spresnil Katriak.

Ako jeden z rozhodujúcich problémov tohto nedostatku uviedla predsedníčka sekcie pre poradenstvo a vzdelávanie ZO SR Tatiana Mókosová zlý systém prijímania absolventov základných škôl na stredné školy. "Prvoradou príčinou tohto stavu je skutočnosť, že aj žiaci, ktorí nemajú predpoklady na úspešné štúdium na gymnáziách a potom vysokých školách, sa aj so slabším prospechom môžu hlásiť na takéto školy," vysvetlila Mókosová s tým, že termín na podávanie prihlášok na stredné školy sa blíži a je potrebné preveriť si zamestnanosť v jednotlivých odboroch.

Prezident ZO SR zároveň upozornil na vplyv tohto stavu na trh práce. "Nastáva paradoxná situácia, ktorej sme práve dnes svedkom, že úrady práce evidujú stále dosť veľký počet nezamestnaných, ktorí sú však zároveň nezamestnateľní." Ako dodal, výhodou práce v tomto sektore by mohlo byť aj to, že prácu je možné nájsť v každej lokalite Slovenska a tiež zákaz maloobchodného predaja počas sviatkov.

Zdroj: TASR
 

Súvisiace články

03.05.2017 10:48

P. Plavčan predkladá novelu zákona o financovaní škôl

BRATISLAVA - Spravodlivejší a adresnejší systém financovania by mala priniesť novela zákona o financovaní základných a stredných škôl a školských zariadení, ktorú na dnešné rokovanie vlády predkladá minister školstva Peter Plav...
27.11.2017 12:30

Poprad: Vianočné stromčeky v centre mesta budú zdobiť školáci

Poprad - Mesto Poprad a občianske združenie (OZ) Pre mesto pripravili aj v tomto roku prehliadku vianočných stromčekov vyzdobených žiakmi popradských škôl pod názvom Vyzdobme si vianočný stromček. Žiaci budú môcť predviesť svoj...
29.05.2018 08:44

Rodičia z Rohoviec budú v utorok bojovať za slovenské triedy na zastupiteľstve

Rodičia z Rohoviec v okrese Dunajská Streda a okolitých obcí budú v utorok bojovať za triedy s vyučovacím jazykom slovenským na zasadnutí obecného zastupiteľstva.