Späť na zoznam
Z domova
Autor: Alžbeta Jánošíková
14.10.2020 23:36

Ministerstvo školstva bojuje projektom OdpíšemeTi.sk proti šikanovaniu detí. Na stole je však aj téma šikanovania učiteľov

 

Boj proti šikanovaniu je mimoriadne dôležitou témou, ktorá dlhodobo rezonuje v slovenskom školstve. Traumu z tohto problému ešte viac prehĺbil tragický incident vo Vrútkach. Rezort školstva preto spojil sily s Nadáciou Markíza a Linkou detskej pomoci. Vznikol tak projekt OdpíšemeTi.sk, ktorého cieľom je byť oporou pre obete šikanovania, ktoré sa častokrát nevedia alebo nemajú na koho obrátiť.

Školy by nemali byť len miestom, kde deti nadobudnú vzdelanie, vštepiť by sa im mali aj určité hodnoty. S touto myšlienkou minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling podporil vznik projektu, ktorý má viesť k otvorenej debate o téme šikanovania na miestach, kde je tento problém najrozšírenejší – medzi deťmi, učiteľmi a rodičmi. „Tento projekt je veľmi dôležitý a my ho budeme aj rozširovať. Nebude len o šikane detí, ale aj učiteľov. Aj to je téma, ktorá na školách veľmi vibruje a chceme sa jej venovať," priblížil šéf rezortu školstva.

Jedným z druhov šikanovania je aj kyberšikana, ktorá sa môže šíriť práve počas dištančného vyučovania, na ktoré školy v posledných dňoch prechádzajú. „Ministerstvo chce pomôcť aj v tejto oblasti, a preto budeme v priebehu pár týždňov posielať školám peniaze na zabezpečenie digitálneho vyučovania," doplnil Gröhling.

Ďalším nástrojom ministerstva školstva, ako zlepšiť súčasnú situáciu, je aj zvýšenie počtu detských psychológov či iných odborníkov na školách. „Je veľmi dôležité, aby tam bol niekto, kto má kontakt s deťmi a nie je to rodič alebo učiteľ. Chceli by sme, aby boli na každej škole. Preto sme na to vyčlenili peniaze z eurofondov a navýšili sme počty takého podporného personálu o 2 600," ozrejmil minister školstva.

Web www.odpisemeti.sk, ponúka možnosť urobiť dôležitý prvý krok a dieťa, ale aj dospelého človeka konajúceho v záujme dieťaťa, nasmeruje na správnu cestu riešenia. Pomoc je poskytovaná prostredníctvom anonymnej Linky detskej istoty – na bezplatnom telefónnom čísle 116 111, ktoré je k dispozícii 24 hodín, 7 dní v týždni, ale aj cez chat, ktorý je na webe dostupný vo vybraných hodinách. Návštevníci na stránke nájdu tiež množstvo dôležitých informácií o téme, ako aj zaujímavé videá a články.

Zdroj text: minedu.sk

Zdroj fotky: pexels.sk

Súvisiace články

03.08.2017 08:38

ŠPÚ a Ústav politických vied SAV spoločne predstavia osobnosti slovenskej politiky

Riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Ľudovít Hajduk a riaditeľ Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied Miroslav Pekník sa dohodli na spolupráci pri realizácii cyklu Osobnosti slovenskej politiky.
03.12.2017 12:30

PREZIDENT: Podpísal ratifikačné listiny

BRATISLAVA - Prezident Andrej Kiska podpísal 1. decembra ratifikačnú listinu k zmluvnému dokumentu Dohoda o zriadení Európskeho laboratória molekulárnej biológie. Agentúru SITA o tom informoval Martin Lipták z tlačového oddele...
08.09.2018 18:19

Maliar Lučenca - Život a dielo Františka Gyurkovitsa (1876 – 1968)

Slovenské národné múzeum-Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku (SNM-MKMS) v spolupráci s Novohradským múzeom a galériou v Lučenci a občianskym združením Tradície a hodnoty dňa 12. septembra 2018 o 17.00 h slávnostne otvorí novú v...