Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
19.05.2017 08:20

Ministerstvo školstva nadviazalo spoluprácu s Jad Va-šem, učitelia sa budú vzdelávať o holokauste

BRATISLAVA - Minister školstva Peter Plavčan počas návštevy Izraela podpísal spoločné vyhlásenie so zástupcami Jad Va-šem (Yad Vashem). Významný pamätník holokaustu a slovenské ministerstvo školstva uzavreli spoluprácu, v rámci ktorej sa budú slovenskí učitelia zúčastňovať na vzdelávacích seminároch k výučbe o holokauste v Jad Va-šem. Agentúru SITA o tom dnes informoval komunikačný odbor ministerstva školstva.

Foto: Múzeum Yad Vashem - Zdroj:  jerusalemshots.com

Minister Plavčan povedal, že vyhlásenie je v súlade s vládnym záväzkom zabezpečiť, aby vzdelávanie našich detí viedlo k účinnej prevencii extrémizmu, antisemitizmu, rasizmu, xenofóbie a iných foriem neznášanlivosti. „Je to veľmi dôležité najmä v týchto dňoch, kedy sme svedkami narastania trendu šírenia extrémistických myšlienok a hnutí na Slovensku. Naším cieľom je vzdelávať mladých ľudí, podporovať ich kritické myslenie a pomáhať im rozpoznať klamstvo pri opise historických udalostí," uviedol Plavčan a dodal, že treba sa poučiť z histórie a o holokauste otvorene hovoriť.

Plavčan informoval izraelských partnerov aj o konkrétnych krokoch, ktoré Slovensko podniklo. Vyzdvihol predovšetkým založenie prvého slovenského múzea venovaného obetiam holokaustu v Seredi, ale pripomenul i posilnenie počtu hodín dejepisu a organizovanie exkurzií do bývalých koncentračných táborov a miest spájaných s holokaustom.

Najväčší pamätník holokaustu na svete Jad Va-šem založili v roku 1953 na základe rozhodnutia izraelského parlamentu. Jeho hlavnou úlohou je pripomínať si a zachovávať pamiatku na milióny obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny.

 

SITA

Galéria

Súvisiace články

15.07.2019 09:06

Sólymos: Najbližšie mesiace sú pre budúcnosť národných parkov kľúčové

Minister životného prostredia požiadal štátnych ochrancov prírody, aby znásobili svoje úsilie, kým nevstúpi do platnosti novela zákona o ochrane prírody a krajiny
08.04.2018 10:01

Jar v Tatrách bude patriť literatúre

Počas piatich dní sa vo Vysokých Tatrách uskutoční stretnutie spisovateľov a verejnosti Tatranská literárna jar. Na podujatí sa zúčastní 24 renomovaných spisovateľov zo štyroch krajín Európy.
16.05.2019 10:14

Poznáme laureátov ocenenia Vedec roka SR 2018

Centrum vedecko-technických informácií SR, Slovenská akadémia vied a Zväz slovenských vedecko-technických spoločností vyhlásili tento rok 22. ročník oceňovania významných slovenských vedcov, technológov a mladých výskumníkov z...