Späť na zoznam
Z domova
Autor: Veronika Trojáková
15.06.2020 09:59

Ministerstvo školstva posilňuje linku pomoci, minister Gröhling navštívil dotknutých žiakov a pedagógov vo Vrútkach

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR ostro odsudzuje skutky násilia, ktoré sa dnes predpoludním udiali v Spojenej škole na ulici M. R. Štefánika vo Vrútkach.

Útočník, 22-ročný muž a bývalý žiak tejto školy predpoludním rozbil sklo na vchodových dverách a násilne vnikol do priestorov školy. Útoku sa snažili zabrániť viacerí zamestnanci, pričom zástupca riaditeľky školy za svoju odvahu zaplatil životom. Útočník nožom zranil aj riaditeľku školy a dve deti. Zranený bol aj školník, ktorý sa páchateľovi postavil, privolal políciu a prenasledoval ho. Pri následnom úteku bol páchateľ príslušníkmi Policajného zboru SR zastrelený.

Škola bola v čase útoku podľa dostupných informácií riadne zabezpečená v súlade s vlastným školským poriadkom a zákonom o výchove a vzdelávaní (§153 ods 1. písm. c) zákona č. 245/2008 Z. z.).

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling bezodkladne navštívil miesto tragédie. „Vyjadrujem úprimnú sústrasť pozostalým a skoré uzdravenie zraneným. Akékoľvek formy násilia sú neprípustné. Práve škola by mala byť miestom, kde vládne bezpečie. Má zaručovať bezpečnosť a istotu ako pre deti, tak aj pre učiteľov, ktorých by sme mali spoločne chrániť. Musí to byť aj bezpečné miesto pre rodičov, aby ten pocit naozaj mali," vyhlásil vo Vrútkach.

Ako uviedol, tragická udalosť na škole bude výzvou na diskusiu so zriaďovateľmi a riaditeľmi škôl. Práve s nimi by mal v najbližších dňoch diskutovať o bezpečnosti na školách. Zároveň Gröhling pripomenul, že od septembra by mali v školách pribudnúť špeciálni pedagógovia a podporný personál, ktorý by mohol školám pomôcť vyrovnať sa aj s mimoriadnymi situáciami.

Ministerstvo súčasne posilnilo krízovú linku s psychológmi, ktorá je určená pre deti, rodičov a zamestnancov škôl. Bezplatná linka 0800 864 883 je v prevádzke denne v čase od 9.00 do 22.00 hod.

Zdroj: minedu

Súvisiace články

16.04.2018 19:43

Pohľad na finále NAJ agrodievča a NAJ agrochlapec

Posledný deň prvej dekády mesiaca apríl mnohé stredné odborné školy s poľnohospodárskym a s ním súvisiacimi i príbuznými zameraniami – veterinárstvom a záhradníctvom očakávali s veľkou netrpezlivosťou. Vtedy sa v priestoroch vý...
01.12.2017 12:15

Deti budú za pomoci robota opravovať aj pokazené potrubie

Najväčšia medzinárodná robotická súťaž FIRST LEGO League pre deti a mládež od 9 do 16 rokov sa koná na Slovensku už desiaty raz. V piatok 1. decembra sa uskutoční prvý z tohtoročných regionálnych turnajov.
01.11.2017 08:46

Školskí odborári nesúhlasia s návrhom kolektívnej zmluvy na rok 2018

Bratislava – Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZ PŠaV) nesúhlasí s návrhom kolektívnej zmluvy na rok 2018. Podľa slov vedúceho úradu OZ PŠaV Juraja Stodolovského návrh zmluvy neobsahuje akúkoľvek požiada...