Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
20.03.2018 09:59

Mladá garda žila športom a tanečnými „čajmi o piatej“

Internát podľa návrhu architekta E. Belluša stavali študenti. Je unikátny i priestorovým riešením. STU ho teraz zrekonštruovala.

 

  • Na Mladej garde vyrastali atletické hviezdy. Aj dnes tu trénuje J. Volko.
  • Internát je jedinečným pamätníkom doby, mohol by byť pamiatkou.
  • Slovenská technická univerzita internát Mladá garda zrekonštruovala.
  • STU obnovila aj ŠD Jura Hrona a rekonštruuje  ŠD Mladosť v Mlynskej doline. 

 

Tanečne na Garde, noviny Technika 1961

„Priestory spoločenskej miestnosti v Mladej garde znovu ožívajú ruchom, bez ktorého si tento internát v nedeľu odpoludnia nevieme ani predstaviť. Treba vidieť tie rady, aby človek pochopil popularitu spoločenských večierkov v Mladej garde. Darmo je, technici majú medzi bratislavskými dievčatami dobrý kurz," opisujú noviny Technika život na Mladej garde v septembri 1961.

Rušným životom bol internát povestný. 

 

Tanečné Čaje o piatej

 

Beánia chemikov 2017

 

Ako hovorí docentka Eva Kráľová z Ústavu dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok Fakulty architektúry STU, bol naprojektovaný práve tak, aby podporoval bohatý študentský život.

Keď vznikla prvá technická vysoká škola na území Slovenska, pribúdali fakulty a  silnela potreba nových internátov. Architekt Emil Belluš, autor budovy Fakulty architektúry STU i internátu Mladá garda  zapájal študentov do spoločenských úloh. Viedol ich, no jeho snahou bolo, aby si sami naprojektovali, kde chcú bývať a učiť sa. Mladá garda bola internát na vysokej dobovej úrovni, široké chodby boli navrhnuté aj ako miesta debát, bola tu spoločenská miestnosť s javiskom, kinosála, kde sa premietalo dlho do noci, chodili sem herci, estrádne a hudobné skupiny. Fungovalo tu množstvo študentských krúžkov, vysielalo rozhlasové štúdio," hovorí docentka Kráľová, ktorá tiež na internáte bývala.

 Na stretnutia lákal aj vonkajší areál – parkovo upravené priestory medzi blokmi a nádvorie pred hlavnou budovou a športoviská. 

Chodba

 

Jedáleň

 

Spoločenská miestnosť

 

Mladú gardu študenti aj sami stavali. Pred takmer 60 rokmi. Napriek veku je však dnes internát ako nový.  Slovenská technická univerzita v Bratislave dokončila jeho kompletnú rekonštrukciu.  

„Na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave sme presvedčení o potrebe investovať  do kultúry bývania vysokoškolákov. Preto nečakáme na kroky vlády a investujeme do obnovy internátov z vlastných prostriedkov. Ide to síce pomalšie, keďže financií je málo, ale efekt je vidieť – napríklad na Mladej garde. Som hrdý na to, že STU dnes poskytuje študentom ubytovanie už prevažne v novozrekonštruovaných internátoch s rýchlym pripojením na internet," hovorí rektor STU Robert Redhammer a dodáva: „V okolitých krajinách už dávno priamo vlády podporujú systémovo rozvoj univerzít a tie potom modernými  priestormi lákajú k sebe študovať aj Slovákov. V podstate si tak riešia dlhodobý problém s demografickým poklesom vo vlastnej krajine na úkor Slovenska." 

Mladú gardu stavali študenti podobne ako viaceré vtedajšie stavby mládeže. V máji 1953 prijala vláda rozhodnutie postaviť v Bratislave internát, architekt Belluš mal dva týždne na prípravu projektu, v lete začalo na stavbe pracovať 690 brigádnikov – študentov a učiteľov a koncom roka 1953 sa do prvého bloku sťahovali obyvatelia.

Bol to najväčší úspech mládežníckych brigád.

 Internát kompletne odovzdali do užívania v roku 1955 pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva. 

Podľa docentky Kráľovej by internát mohol byť kultúrnou pamiatkou, nielen ako dielo autora, ale aj pre architektonické riešenie -  žiaden študentský domov u nás nie je tak „priestorovo a funkčne rozohraný". Internát bol postavený v štýle SORELA - socialistického realizmu, ale na rozdiel od dogmatických vzorov prežitej klasiky, tunajšie dekorácie sú tvorivým odkazom na naše architektonické dedičstvo. Na fasádach nachádzame štylizovanú ornamentiku ľudového umenia a inšpiráciu renesančnou kompozíciou.

Veža s hodinami na hlavnej budove pripomína renesančné spišské zvonice, ktoré boli rovnako dekorované technológiou sgrafito. 

Súčasťou Mladej gardy je športový areál. Spojenie univerzity a športu bolo bežné. Na Mladej garde trénovali a bývali také osobnosti atletiky ako Eva Lehotská-Glesková, účastníčka Olympijských hier v Tokiu, Mexiku a Mníchove či Mária Mračnová-Faithová, účastníčka OH v Mexiku či v Montreali.

 

 

 

Dnes je na Mladej garde jediný 400-metrový atletický areál v Bratislave, ktorý spĺňa podmienky na konanie súťaží. Trénuje na ňom atletická osobnosť súčasnosti – Ján Volko, študent FIIT STU. „Areál Mladá garda mi postačuje na všetky druhy bežeckých a šprintérskych tréningov, som vďačný, že mám kde v Bratislave trénovať," hovorí.  

Na internáte bývajú budúci strojári či chemici, v minulosti tu býval napr. prezident Rudolf Schuster či hlavný architekt Bratislavy Štefan Šlachta. Z chemikov autor unikátneho patentu na bioplasty Pavel Alexy či terajší dekan FCHPT STU Ján Šajbidor. 

Po rekonštrukcii má internát nové fasády a strechy na všetkých blokoch. Vzhľadom na výtvarné motívy na fasádach rekonštrukcia prebiehala pod dohľadom odborníkov. Nová je jedáleň a kuchyňa a obnovujú sa študentské izby.

 

Pôvodná izba

 

Študentská izba dnes

 

Vzhľadom na zvýšený štandard klesla kapacita - na 1373 ubytovaných. Pribudli totiž jednoposteľové izby.  STU okrem Mladej gardy zrekonštruovala i ŠD Jura Hronca. Ten má novú zateplenú fasádu, nové všetky izby vrátane sociálnych zariadení, nábytku či okien a novú jedáleň a kuchyňu.

STU začala aj s rekonštrukciou ŠD Mladosť v Mlynskej doline, obnovená je kompletne ubytovacia časť jedného zo 4 blokov, pokračujú práce na druhom bloku. Celková suma rekonštrukcie ŠD Mladosť je 20 miliónov eur. 

Zdroj: STU
 

Súvisiace články

05.12.2018 09:02

Z vedeckých laboratórií priamo na javisko - prvý Science Slam na Slovensku

Science Slam je unikátny spôsob popularizácie vedy, ktorý verejnosti na javisku odhaľuje dianie zvyčajne skryté za zatvorenými dverami laboratórií a vedeckých pracovísk. Po prvýkrát sa toto jedinečné podujatie bude konať aj na ...
22.12.2017 12:00

Bratislava:Karlova Ves bude mať vyrovnaný rozpočet, investuje hlavne do školstva

Bratislava – Bratislavská Karlova Ves bude v roku 2018 hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, s príjmami i výdavkami vo výške 13.670.817 eur. Návrh rozpočtu v utorok schválili poslanci mestskej časti.
24.09.2017 10:24

Motivovať študentov k líderstvu bolo cieľom konferencie JA Mladý líder 2017

Inšpirovať a motivovať stredoškolákov, aby sa raz stali lídrami a profesionálmi vo svojej budúcej práci, bolo cieľom celoslovenskej konferencie JA Mladý líder 2017.