Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
27.01.2018 14:09

Múzeum holokaustu dostane od vlády milión eur na dobudovanie

Mimoriadnu dotáciu na dobudovanie expozície Múzea holokaustu vo výške 1 milión eur z rezervy vlády oznámil dnes počas kontrolného dňa v Seredi minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Spolu s ministrom kultúry Marekom Maďaričom (Smer-SD) a v sprievode riaditeľa Židovského múzea Slovenského národného múzea Pavla Mešťana si pozreli stav prác na barakoch č. 2 a 3, ktoré je potrebné dokončiť do celkovej zostavy piatich. V nich bude múzeum dokumentovať riešenie židovskej otázky na Slovensku počas 2. svetovej vojny.

 Súhrnné náklady na prestavbu bývalých barakov zberného a neskôr koncentračného tábora vyjdú podľa Maďariča, vrátane prostriedkov z Európskej únie, na 5 miliónov eur. Prvé baraky múzea verejnosti sprístupnili po rekonštrukcii v januári 2016 pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu. "V baraku č.2 bude pokračovať expozícia o holokauste na Slovensku a v č.3 sa budeme venovať výlučne táboru v Seredi," informoval Mešťan. "Ukážeme všetky dielne, ktoré v tábore pracovali, veď tu sa vyrábalo vo veľkom a plnil sa aj hospodársky program Slovenského štátu, a bude aj ukážka ubytovania," dodal. Práce podľa neho postupujú v zmysle plánu, hotovo by malo byť podľa Mešťanových slov už o rok, 26. januára 2019.

Minister kultúry SR Marek Maďarič (prvý zľava), minister financií SR Peter Kažimír (druhý zľava) a riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavol Mešťan (tretí zľava) počas kontrolneho dňa stavebných a rekonštrukčných prác budovanej expozície Múzea holokaustu v Seredi 26. januára 2018. FOTO TASR - Henrich Mišovič

Od otvorenia múzea si expozíciu prezrelo viac ako 34.000 návštevníkov, mnohé osobnosti spoločenského života na Slovensku i zo zahraničia, pričom podľa Mešťana prichádzajú aj preživší. Tí, ktorí boli do tábora deportovaní a strávili v ňom nejaký čas. Minister kultúry konštatoval, že je mimoriadne potrebné, aby verejnosť toto miesto poznala. Barak č. 5 je preto určený aj na edukačné ciele. "Priestor tu dostanú tiež školy, aby sa mohli v tejto oblasti hlbšie vzdelávať, to je dôležité," konštatoval Maďarič. Okrem barakov uvedú do pôvodného stavu táborový apelplatz, ktorý zohrával podľa jeho slov v táborovej existencii kľúčovú úlohu.

______________

Zo Serede deportoval nacistický režim v priebehu rokov 1942 až 1944 viac ako 10.000 občanov židovskej národnosti do koncentračných táborov. V prvej etape, od marca do októbra 1942, z neho odišlo 57 železničných transportov. V druhej etape, po potlačení SNP, tam sústredili Židov, ktorí ešte zostali na území Slovenska. V tábore boli vystavení krutému zaobchádzaniu a vraždám. Posledný transport odišiel zo Serede 31. marca 1945 do Terezína. Sereď je jediné miesto, kde sa zachovali pôvodné objekty tábora. V máji 2009 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

_______________

Na snímke rekonštruovaný barak v Múzeu židovskej kultúry v Seredi počas kontrolného dňa stavebných a rekonštrukčných prác 26. januára 2018. FOTO TASR - Henrich Mišovič

Zdroj: TASR

Súvisiace články

24.09.2017 10:16

Á.RAVASZ: Slovenčinu by sa mali deti z národnostných menšín učiť ako druhý jazyk

Deti z národnostných menšín by sa lepšie naučili slovenčinu, ak by sa ju učili ako druhý jazyk, nie ako materinský. Myslí si to Most-Híd.
30.04.2018 10:00

Slovensko a Indonézia majú záujem rozvíjať spoluprácu v oblasti vzdelávania a vedy

Štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Oľga Nachtmannová prijala včera veľvyslankyňu Indonézie J. E. Adiyatwidi Adiwoso.
03.04.2019 07:56

ŠPÚ a Francúzsky inštitút na Slovensku rozšíria spoluprácu v oblasti vzdelávania

Riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Ľudovít Hajduk a atašé pre spoluprácu v oblasti vzdelávania Veľvyslanectva Francúzskej republiky na Slovensku Thibaut Triqueneaux sa dohodli na rozšírení spolupráce medzi ŠPÚ a Francúzskym...