Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
20.10.2017 12:30

Národný štipendijný program umožňuje štúdium a výskum v ktorejkoľvek krajine sveta

BRATISLAVA - Do konca októbra sa môžu vysokoškolskí študenti, doktorandi a postdoktorandi s trvalým pobytom na Slovensku uchádzať o štipendium a cestovný grant Národného štipendijného programu (NŠP) na študijný, výskumný alebo umelecký pobyt v ktorejkoľvek krajine sveta. Prvé štipendiá boli udelené v roku 2006 a odvtedy vycestovalo študovať do zahraničia vďaka NŠP vyše 1 500 občanov SR. Agentúru SITA o tom informoval redaktor Bulletinu Slovenskej akademickej informačnej agentúry (SAIA) Ján Chlup.

NŠP je určený aj na podporu mobilít zahraničných študentov, doktorandov, vysokoškolských učiteľov, výskumných a umeleckých pracovníkov na pobyty na slovenských vysokých školách a výskumných organizáciách. Od udelenia prvých štipendií bolo v rámci programu schválených 1 515 štipendistov zo Slovenska na študijné a výskumné pobyty v rôznych krajinách sveta. Z nich bolo 576 študentov, 928 doktorandov a 11 postdoktorandov. Vďaka NŠP realizovalo študijné pobyty a výskum na Slovensku aj 1 694 štipendistov zo zahraničia. Z nich bolo 251 študentov, 375 doktorandov a 1 068 vysokoškolských učiteľov a výskumníkov.

Vznik NŠP schválila vláda SR 13. júla 2005. Program je financovaný Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR a administratívne ho zabezpečuje SAIA, n.o.

 

SITA

Súvisiace články

16.12.2017 12:35

FYZIKA VŠETKÝMI ZMYSLAMI

Ak sa chcete dozvedieť čo je to zvuk, ako vplýva na človeka a ako sa dá spojiť fyzika a hudba, príďte sa pozrieť na show FYZIKA VŠETKÝMI ZMYSLAMI. Fyzika všetkými zmyslami je voľné pokračovanie fyzikálnej show Fyzika naživo. Pr...
25.05.2017 10:52

ŠPÚ bude spolupracovať s Raabe a Expol pedagogika na skvalitňovaní škôl aj učiteľov

Riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Ľudovít Hajduk rokoval so zástupcami Raabe a Expol pedagogika o ďalšej spolupráci v oblasti výchovno-vzdelávacích aktivít pre učiteľov a školy. Hovorili spolu o cieľoch, ktoré ich spájajú ...
27.07.2018 14:07

Samospráva chce poskytnúť školským pracovníkom finančné príspevky

Zatraktívniť prácu v petržalských základných (ZŠ) a materských školách (MŠ) chce samospráva bratislavskej mestskej časti pomocou náborových príspevkov. TASR o tom informoval Miestny úrad Bratislava-Petržalka.