Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
29.05.2019 17:24

Noc múzeí a galérií 2019 má svojich výhercov

Pätnásta sobotná Noc múzeí a galérií skončila a múzejníci sa vracajú ku každodennej práci. Súčasťou každého ročníka býva zhodnotenie podujatia v inštitúciách, mestách, regiónoch. Niekoľko čísel a faktov o Noci múzeí a galérií 2019 v Bratislave a Bratislavskom kraji (BSK) a v múzeách SNM, zo štatistiky Slovenského národného múzea.

Pätnásty ročník podujatia v Bratislave a v BSK pod taktovkou Slovenského národného múzea sa konal v takmer 40 inštitúciách a 60 lokalitách v regióne. Okrem múzeí a galérií sa do podujatia v hlavnom meste stále častejšie zapájajú aj ďalšie kultúrne inštitúcie, ktoré vo svojich priestoroch prezentujú výstavné projekty.

Po Univerzitnej knižnici v Bratislave, ktorá práve oslavuje storočnicu od svojho vzniku, Dome Quo vadis, Divadelnom ústave, Primaciálnom paláci či sprístupnených pamiatkach v Malackách, bol tohtoročným nováčikom priestor CO Krytu v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava. Pútavú výstavu komixu – KOMA Bratislava tu navštívilo takmer tisíc návštevníkov.  
O zvyšujúcej sa obľube podujatia v regióne svedčia aj štandardne vysoké počty obyvateľov a turistov, ktorí prichádzajú do múzeí a galérií až do neskorých večerných hodín. I napriek konkurenčným Majstrovstvám sveta v ľadovom hokeji, podujatie v hlavnom meste a v BSK navštívilo spolu 30 430 záujemcov. Z toho len v Bratislave 29 064. Tradičného lídra v návštevnosti SNM – Prírodovedné múzeum v sídelnej budove SNM v Bratislave v tomto roku „porazilo" ďalšie z múzeí SNM – Historické múzeum na Bratislavskom hrade, s počtom 3  317 návštevníkov, ktoré v posledných rokoch zaznamenáva zvýšenú pozornosť zo strany domácich i zahraničných návštevníkov. Vysoké počty patria každoročne Múzeu mesta Bratislavy, tento rok  so 7 680 návštevníkmi vo všetkých svojich desiatich expozíciách v Bratislave, STM – Dopravnému múzeu (2 114), Galérii Nedbalka (1 845), Slovenskej národnej galérii (1 375), Galérii mesta Bratislavy (1 091), Vodárenskému múzeu BVS (1000) a Kunsthalle (934). Záujem bol samozrejme i o menšie inštitúcie – o prehliadku Železničného múzea SR, ktoré poskytlo aj historický parný a motorový vlak po bratislavských spojkách a do Malaciek, prejavilo záujem 950 návštevníkov. Múzeum petržalského opevnenia Bunker B-S Lányi si prišlo pozrieť 429 ľudí, ÚĽUV a výstavy Slovenského centra dizajnu 401 návštevníkov.  Z múzeí v regióne najviac zaujali SNM – Múzeum Červený Kameň, Mestské múzeum v Senci a expozície SNM – Múzea Ľ. Štúra s 276 návštevníkmi. Vďaka partnerstvu dopravcov - Dopravnému podniku Bratislava, Bratislavskej integrovanej doprave, Slovak Lines a Železničnej spoločnosti Slovensko bola zabezpečená pohodlná a zaujímavá doprava po návštevníckych trasách v hlavnom meste aj regióne. 

Vzhľadom na veľkosť a význam najväčšej múzejnej inštitúcie – Slovenského národného múzea, je pozoruhodná aj návštevnosť špecializovaných múzeí SNM na Slovensku. Podujatie v múzeách SNM navštívilo spolu 12 505 záujemcov. Z mimobratislavských bol najväčší záujem o Múzeum Bojnice (1 147), Múzeá v Martine (1 065) a Múzeum Betliar (1 040). Pozoruhodnú návštevnosť zaznamenalo aj Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku – spolu 559 osôb. 

 

Podujatie v regióne ozvláštnila obľúbená „pečiatková" súťaž, tento raz o atraktívne ceny, ktoré do žrebovania poskytli zúčastnené múzeá a galérie. Zo všetkých účastníkov súťaže bolo v Slovenskom národnom múzeu vyžrebovaných 11 výhercov, medzi ktorých boli rozdelené: romantický rodinný víkend na zámku v Bojniciach od SNM – Múzea Bojnice, poukaz na nákup kníh a suvenírov v hodnote 20 € v kníhkupectve Ex Libris v SNG, 3 voľné vstupy na programy SNG a aktuálny katalóg k výstave SNG s magazínom 365° ako súborná cena pre výhercu od Slovenskej národnej galérie. VIP vstupenky na voľný vstup do STM – Múzea dopravy v Bratislave dostanú 3 odmenení a VIP vstupenky do 18 múzeí SNM na Slovensku budú patriť ďalším vyžrebovaným návštevníkom. Zaujmú aj výpravné publikácie a zaujímavé suveníry, ktoré do súťaže venovali Kunsthalle a Galéria Nedbalka. Žiaci a študenti môžu vyhrať vzdelávací program v SNM – Historickom múzeu na Bratislavskom hrade hneď pre celú triedu. Univerzitná knižnica v Bratislave poskytla bezplatné ročné členstvo v UKB pre 2 osoby, 5 darčekových setov k 100. výročiu Univerzitnej knižnice v Bratislave a zaujímavé prehliadky s odborným výkladom o službách knižnice a činnosti špecializovaných odborných pracovísk. 

Výhercom blahoželáme.

Podujatie finančne podporil Bratislavský samosprávny kraj
 

SNM

Foto: Tomáš Hollý

Galéria

Súvisiace články

17.11.2017 15:30

Stretnutia, na ktoré sa nezabúda....

Pri štandardnom oslovení „vážené dámy“ by nás malo napadnúť, či si vôbec uvedomujeme komu vlastne toto oslovenie patrí a kto si ho zaslúži. S touto formuláciou a oslovením sa stretávame v pracovnej aj spoločenskej komunikácii ...
10.04.2018 09:53

Mladí Rómovia sformulovali predstavy o svojej budúcnosti v SR

Povinnú a bezplatnú predškolskú výchovu pre všetkých, ale aj bezplatné školské autobusy pre deti a mládež zo sociálne znevýhodneného prostredia. Aj to sú žiadosti, ktoré v rámci jednotnej deklarácie sformulovali mladí rómski lí...
18.10.2017 14:30

BRATISLAVA: Súkromná stredná škola dizajnu oslávi 20-tku výstavou

BRATISLAVA - Dve dekády Súkromnej strednej umeleckej školy dizajnu v Bratislave, ktorá je najdlhšie pôsobiacou umeleckou súkromnou školou na Slovensku, predstaví od štvrtka 19. októbra galéria Slovenského centra dizajnu (SCD) S...