Späť na zoznam
Z domova
Autor: Alžbeta Jánošíková
12.10.2020 12:01

Nový zákon o dotáciách dostal od vlády zelenú

Ministerstvo kultúry na vláde presadilo cestovnú mapu pomoci pre profesionálov v kultúrnom a kreatívnom priemysle (KKP), ktorí najviac pocítili ekonomické dopady pandémie COVID-19.

Nový zákon o dotáciách umožní MK SR poskytovať finančné dotácie počas mimoriadnej situácie, akou je pandémia COVID-19. Zjednoduší a urýchli administratívne procesy ministerstva a uľahčí aj postup pre žiadateľov.

Ide o profesionálov v kultúre (z umeleckých, umelecko-remeselných, remeselných, technických a podporných profesií, ako aj profesií v oblasti audiovizuálnej kultúry a filmového umenia), ktorí pracujú v odvetviach KKP ako SZČO alebo jednoosobové s.r.o.

„Nezačíname od nuly, my začíname z mínusu. Tridsať rokov sme na ministerstve nemali legislatívu, ktorá by umožňovala takúto dotačnú schému. Neexistoval ani zoznam osôb, ktoré vykonávajú tieto profesie v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Preto dnes schválený dotačný zákon je kľúčom k tomu, aby sme dokázali riešiť nástojčivú situáciu v kultúre. Otvorili sa nám dvere k ďalšej pomoci predstaviteľom nezávislej kultúry v mimoriadnych situáciách," vyjadrila sa ministerka kultúry Natália Milanová.

Po diskusii s iniciatívami zastupujúcimi KKP ministerstvo intenzívne pracuje na vytvorení zoznamu povolaní a konkrétnych subjektov v kultúre a kreatívnom priemysle. Po jeho spustení, je dôležité, aby sa všetci, pre ktorých budú tieto dotácie určené, zaregistrovali. Na základe týchto informácií vie ministerstvo nasmerovať pomoc adresne a efektívne. Cieľom je skrátiť potrebný čas na úplné minimum a vyhnúť sa náročným administratívnym procesom.

V prvom kole pôjde o akútnu pomoc pre najzasiahnutejšiu časť KKP. Následne ministerstvo spustí pomoc aj pre malé divadlá či kultúrne centrá.

Vláda dnes schválila aj návrh na skrátené legislatívne konanie, zákon by mal byť účinný 1. novembra 2020.

Viac informácií vo videu z tlačového brífingu nájdete TU.

Zdroj text: culture.gov.sk

Zdroj foto: culture.gov.sk

Súvisiace články

19.04.2018 09:31

V meste Senica bude vo štvrtok zápis detí do škôl

Zápis prvákov do základných škôl (ZŠ) pre školský rok 2018/2019 sa uskutoční v Senici vo štvrtok 19. apríla od 14. do 18. h. "Platí pre všetky deti, ktoré do konca augusta tohto roka dovŕšia šesť rokov a aj tie, ktoré mali odlo...
17.04.2018 10:14

Slovenská pedagogická knižnica organizuje medzinárodnú konferenciu

Charakterizovať špecifiká a úskalia činnosti školských knižníc, odovzdať praxou overené dobré skúsenosti a prehĺbiť úspešnú spoluprácu medzi slovenskými a českými odborníkmi z pedagogickej a knihovníckej oblasti je cieľom 12. m...
03.04.2019 07:56

ŠPÚ a Francúzsky inštitút na Slovensku rozšíria spoluprácu v oblasti vzdelávania

Riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Ľudovít Hajduk a atašé pre spoluprácu v oblasti vzdelávania Veľvyslanectva Francúzskej republiky na Slovensku Thibaut Triqueneaux sa dohodli na rozšírení spolupráce medzi ŠPÚ a Francúzskym...