Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
06.04.2018 08:48

Petržalským učiteľom pomáha pri integrovaní žiakov aj 9 asistentov

Pri vyučovaní a integrovaní žiakov so zdravotným znevýhodnením pomáhajú učiteľom na základných školách v bratislavskej Petržalke aj v tomto školskom roku asistenti. Ich počet sa vďaka finančnej podpore rezortu školstva zvýšil z vlaňajších troch na aktuálnych deväť. Najviac je ich na základnej škole na Prokofievovej ulici.

"Petržalka už roky integruje žiakov so zdravotným znevýhodnením, napríklad s poruchami správania a učenia, Aspergerovým syndrómom a podobne. V tomto školskom roku je takýchto žiakov 199," uviedla pre TASR Silvia Vnenková z oddelenia komunikácie s verejnosťou petržalského miestneho úradu. Pri integrácii takýchto žiakov zohráva dôležitú úlohu práve aj asistent učiteľa (AU).

V tejto súvislosti požiadala mestská časť ešte v uplynulom roku ministerstvo školstva o finančné prostriedky pre 20 asistentov, čo by mal byť podľa samosprávy zodpovedajúci počet k počtu žiakom so zdravotným znevýhodnením. "Ministerstvo splnilo požiadavky na 45 percent a na tento školský rok vyčlenilo peniaze pre deviatich asistentov učiteľa," doplnila Vnenková.

To však ale podľa nej neznamená, že ostatní žiaci, ktorí pomoc asistentov potrebujú, sa nebudú môcť naďalej v petržalských školách vzdelávať. "V tomto školskom roku pribudli štyria odborní zamestnanci, teda spolu je to 20 školských psychológov a špeciálnych pedagógov, ktorí budú funkciu asistenta učiteľa do veľkej miery suplovať," podotkla Vnenková.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR zdôrazňuje, že pri prípravách rozpočtov na ďalšie roky neustále vo svojich prioritách uplatňuje zvýšenie objemu finančných prostriedkov na asistentov učiteľov. Financuje viac ako 2300 asistentov učiteľov z vyše 5200, počet závisí od dostupných financií.

Zriaďovateľom škôl poskytlo približne 15,5 milióna eur, z toho Bratislavskému kraju okolo 1,2 milióna eur. "Do konca roka 2018 plánuje navýšiť uvádzaný objem na približne 24 miliónov eur. Z tohto objemu bude Bratislavskému kraju na rok 2018 poskytnutých na AU približne 1,8 milióna eur," doplnil pre TASR odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva.

Ten zároveň upozorňuje, že pre viaczdrojové financovanie škôl môže finančné prostriedky na asistentov učiteľov poskytnúť škole aj jej zriaďovateľ. Peniaze môže škola taktiež čerpať z vlastného rozpočtu na základe zvýšených koeficientov na žiakov so zdravotným znevýhodnením alebo má možnosť získať ich z európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Pri prideľovaní financií na AU sa rezort školstva riadi zákonom o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení. Finančné prostriedky prideľuje zriaďovateľovi školy podľa počtu žiakov so zdravotným znevýhodnením, druhu, stupňa a miery postihnutia žiakov so zdravotným znevýhodnením, faktu, či boli zriaďovateľovi školy pridelené finančné prostriedky v predchádzajúcom kalendárnom roku a aj podľa bariér, ktoré žiak nedokáže prekonať bez pomoci z dôvodu zdravotného znevýhodnenia.

Zdroj: TASR

Súvisiace články

02.07.2019 09:04

Štátny tajomník ukončil školský rok 2018/2019 v najzápadnejšej obci na Slovensku

V piatok 28. júna 2019 štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Krajňák ukončil školský rok 2018/2019 v Základnej škole v obci Záhorská Ves (okr. Malacky).
07.10.2017 18:00

Najvyšší ústavní činitelia SR si uctili hrdinov padlých na Dukle

Prezident SR Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Andrej Danko a premiér SR Robert Fico si pri príležitosti 73. výročia Dňa hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie pri pamätníku na Dukle uctili pamiatku padlých hrdinov jednej...
23.03.2018 09:03

V Poprade si uctia pamiatku žien, ktoré ako prvé odviezli do Auschwitzu

Sériou podujatí si od piatka do nedele 25. marca pod Tatrami uctia pamiatku žien, ktoré ako prvé pred 76 rokmi odviezli z popradskej železničnej stanice do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Ako prví budú spomínať žiaci ...