Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
12.07.2018 21:52

Po 50 rokoch sa vracia do svojho rodiska!

Prestížna Medzinárodná chemická olympiáda má korene v Čechách a na Slovensku.

Medzinárodná chemická olympiáda sa po 50 rokoch vracia do krajín, kde vznikla. Prvý ročník olympiády, v ktorej dnes súťažia študenti stredných škôl z 76 krajín sveta, usporiadala vtedajšia Československá socialistická republika. Aktuálny, v poradí už 50. ročník spoločne organizuje Slovensko a Česko. Podujatie sa tak po dlhých rokoch vracia do krajín, ktoré iniciovali jej vznik. 

Medzinárodná chemická olympiáda (IChO) je každoročná súťaž pre najtalentovanejších študentov stredných škôl z chémie. Krajiny z celého sveta vysielajú do štyroch študentov, ktorí sú súťažia v oblasti teoretických aj praktických vedomostí v oblasti chémie. V priebehu dvoch súťažných dní majú účastníci možnosť preukázať svoje teoretické a praktické zručnosti v 5 hodín trvajúcej praktickej časti v laboratóriách a následne, na tretí deň, aj pri 5 hodín trvajúcej písomnej skúške.

Každá delegácia je zložená zo 4 študentov a 2 mentorov. Súčasťou delegácie však môžu byť aj významní hostia, či vedeckí pozorovatelia. Nominácii študentov predchádza séria súťaží na lokálnych a národných úrovniach, ale aj následné sústredenia a školenia najúspešnejších mladých, talentovaných chemikov. „Cieľom olympiády je podporiť záujem mladých ľudí o chémiu kreatívnym riešením rôznych teoretických aj praktických úloh," vysvetľuje Martin Putala z Prírodovedeckej fakulty UK, ktorá jubilejný 50. ročník IChO organizuje v spolupráci s českou Vysokou školou chemicko–technologickou v Prahe. „Podujatie však súčasne vytvára kontakty a podporuje medzinárodné spolupráce v oblasti chémie a zvyšuje možnosti výmenných pobytov," dodáva Martin Putala.

Bohatá história

Prvý ročník Medzinárodnej chemickej olympiády (IChO) sa uskutočnil v Prahe od 18. do 21. júnom 1968. Olympiády sa spočiatku zúčastňovali len krajiny východného bloku, no 12. ročník, v roku 1980, sa už konal v Rakúsku. Počet účastníckych krajín odvtedy rástol a v aktuálnom ročníku sa tak môžeme tešiť na tímy z 76 krajín zo všetkých obývaných kontinentov a, po prvý raz, prekonaný počet 300 súťažiacich. Bratislava IChO hosťuje v poradí už tretíkrát. Po 9. ročníku v roku 1977 a 17. ročníku v roku 1985 tak má Slovensko česť usporiadať aj jubilejný, 50. ročník prestížnej olympiády.

Diplom z prvého ročníka IChO v ČSSR v roku 1968

„Od začiatku sa na úrovni ministerstiev krajín tzv. východného bloku presadzovalo, aby sa medzinárodné chemické olympiády organizovali len v krajinách socialistického tábora," spomína Dr. Anton Sirota, ktorý stál pri vzniku IChO a v súčasnosti pôsobí ako riaditeľ Medzinárodného informačného centra IChO so sídlom v Bratislave „Túto zásadu ale nedodržalo už Rumunsko, ktoré v roku 1974 pozvalo na IChO aj Švédsko a Juhosláviu. V ďalších rokoch potom pribúdali "západné" krajiny a tento trend sa už ovplyvniť nepodarilo. Bodku za politickými snahami dal nový organizačný poriadok, ktorý pripravili dvaja slovenskí členovia celoštátnej komisie ChO a ktorý sa schválil v roku 1976 na 8. IChO v Halle (NDR). Týmto sa otvorili dvere IChO pre všetky krajiny sveta," dodáva Anton Sirota.

Jubilejný ročník v réžii Slovenskej a Českej republiky

Po 50 rokoch sa medzinárodná chemická olympiáda vracia do svojho rodiska. Organizáciu si zobrali pod patronát Univerzita Komenského v Bratislave a Vysoká škola chemicko-technologická v Prahe. "Možnosť organizovať Medzinárodnú chemickú olympiádu je veľké privilégium. Predchádzajúci ročník sa v Thajsku ceremoniály konali dokonca pod záštitou kráľovskej rodiny a už teraz vieme, že nad nasledujúcim ročníkom, ktorý bude v Paríži, prevzal záštitu nositeľ Nobelovej ceny za chémiu Jean Marie Lehn," hovorí Karel Melzoch, rektor Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe.

Záštitu nad olympiádou prevzal český minister školstva, mládeže a telovýchovy Rober Plaga, ako aj slovenská ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová, primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal a Český olympijský výbor. Olympiádu, ktorej rozpočet presahuje 1,9 milióna eur, finančne podporili najmä ministerstvá školstva oboch krajín. Finančnú podporu ďalej poskytol Magistrát hlavného mesta Praha a Magistrát hlavného mesta SR Bratislava – Tourism Board a viacero súkromných subjektov, na čele s platinovým partnerom olympiády, spoločnosťou Unipetrol. 

Medzinárodná chemická olympiáda, IChO 2018, bude vyvrcholením dvojročných príprav. „Ide o jubilejný ročník a zároveň si pripomíname 100 rokov od založenia Československa. Chceli sme preto prekonať očakávania a pripraviť pre hostí program, aký olympiáda ešte nezažila," vysvetľuje hlavný organizátor, Petr Holzhauser z VŠCHT Praha. "Verím, že sa všetko podarí a naši hostia si užijú desať dní plných chémie, zábavy a spoznávania krás Slovenska a Česka," dodáva Petr Holzhauser.

Nabitý program

Program 50. ročníka je pripravený tak, aby účastníci okrem súťaženia spoznali aj krásy Slovenska. Otvárací ceremoniál prebehne dňa 20.7.2018 o 9:30 hod v bratislavskej Starej tržnici, odkiaľ sa delegácie presunú na hrad Červený Kameň, kde bude program pokračovať historickými hrami a vyvrcholí večernou uvítacou recepciou. Víkendový program bude zahŕňať celodenný výlet do Banskej Štiavnice, športové a spoločenské aktivity. V pondelok, 23.7.2018 prebehnú praktická a v stredu, 25.7.2018 teoretická časť súťaže. Vo štvrtok sa študenti presúvajú do Českej republiky, kde ich v sobotu, 28.7.2018, v pražskom Rudolfinu čaká záverečná ceremónia spojená s odovzdávaním cien.

Zabojuje aj Slovensko

Slovenská reprezentácia oznámila finálnu nomináciu dňa 20.6.2018, sotva mesiac pred zahájením súťaže. Proces výberu bol dlhý a náročný. Najlepších 11 účastníkov národného kola chemickej olympiády získalo pozvánku na teoretické sústredenie, kde absolvovali niekoľko prednášok a testov. Na praktické sústredenie už ale postúpilo len 8 najlepších a na tretie sústredenie, ktoré zahŕňalo aj simuláciu medzinárodnej olympiády, dostalo pozvánku len 6 študentov, z ktorých sa 4 najlepší nominovali na 50. ročník IChO. Výsadu reprezentovať Slovensko medzi svetovou elitou získali Martin Orságh (Gymnázium J. Lettricha, Martin), Peter Rukovanský (Gymnázium, M. R. Štefánika, Nové Zámky), Michal Chovanec a Peter Gonda (obaja Gymnázium V. B. Nedožerského, Prievidza). Naši reprezentanti pravidelne získavajú medailové umiestnenia a dokonca aj zlaté. V neoficiálnom medailovom poradí krajín sa Slovensko pravidelne umiestňuje v hornej tretine. Na základe doterajších výsledkov majú aj súčasní reprezentanti reálnu šancu uspieť v konkurencii viac než 300 najlepších mladých chemikov z celého sveta.

Súvisiace články

23.02.2018 17:56

Slovenské gymnazistky zvíťazili v medzinárodnej fyzikálnej súťaži Particles4U

Jednoduchý a lacný lapač iónov priniesol dvom žiačkam Gymnázia Ľudovíta Štúra vo Zvolene víťazstvo v prvom ročníku medzinárodnej súťaže Particles4U (Častice pre teba)
06.03.2019 08:34

Na zimnej univerziáde v ruskom Krasnojarsku nás bude reprezentovať 43 športovcov

V poradí už 29. Svetová zimná univerziáda sa uskutoční v dňoch od 2. do 12. marca 2019 v ruskom Krasnojarsku. Slovenskú republiku na nej bude zastupovať 65-členná výprava. Našich športovcov príde povzbudiť aj ministerka školstv...