Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
12.11.2017 18:21

POPRAD: Na burze pod Tatrami sa predstavila takmer tridsiatka stredných škôl

POPRAD – Okolo 29 stredných škôl vrátane gymnázií sa tento rok predstaví na burze stredných škôl pre žiakov základných škôl a rodičov, ktorá sa koná v Poprade. Prezentovať tam budú svoje učebné a maturitné odbory z celého podtatranského regiónu, pôjde o školy nielen priamo z Popradského okresu, ale aj susedných okresov Kežmarok, Levoča a Liptovský Mikuláš. Žiaci ôsmych a deviatych ročníkov na nej získajú prehľad o ponuke škôl. „Nie je to náborová akcia, ale informačná. Žiaci základných škôl získajú takýmto spôsobom prvý reálny kontakt s ponukou škôl, ktoré v tomto regióne existujú. Môžu sa zoznámiť s ich výchovno-vzdelávacím programom a získať bezprostredný kontakt, keďže pri prezentácii sú naviac veľmi často prítomní práve žiaci stredných škôl,“ vysvetlil pre agentúru SITA Milan Antaš, metodik pre výchovné a kariérové poradenstvo z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie Poprad. Burza dnes trvá od 9:00 do 14:00 v popradskej Aréne.

Podľa Antaša predstavuje burza výbornú príležitosť pre stredné i základné školy získať vzájomný kontakt. Pre Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Poprade ide o jednu z aktivít, ktorými chce žiakom uľahčiť výber budúcej školy. „Pre končiace ročníky robíme diagnostiku a zároveň konzultácie, poradenstvo, a pokiaľ je záujem, tak aj pre rodičov. Burza je čerešničkou," doplnil Antaš. Pripomenul, že žiaci môžu rovnako využiť dni otvorených dverí, ktoré jednotlivé školy organizujú. „Žiak si potom s istou znalosťou vecí vyberá typ školy, na ktorú chce ísť," dodal.

Podľa oficiálnych štatistík k 30. septembru tohto roka v okrese Poprad eviduje Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Poprad 4 327 uchádzačov o zamestnanie, miera evidovanej nezamestnanosti predstavuje 6,37 percenta, agentúru SITA o tom informovala jeho riaditeľka Veronika Brijová. „Absolventi škôl podľa zákona o službách zamestnanosti majú na uvedenom počte podiel 5,7 percenta, pričom 88 z nich má ukončené vysokoškolské a 158 stredoškolské vzdelanie," uviedla. Najväčší dopyt po pracovnej sile v súčasnosti eviduje úrad v strojárenskom priemysle a v zdravotníctve. „Momentálne máme v evidencii vyšší počet absolventov napríklad z odboru čašník, servírka, ale aj z gymnázií, čo však neznamená, že by sa práve tieto skupiny mali problém zamestnať," dodala riaditeľka popradského úradu práce.

Burzu stredných škôl pripravujú Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Poprad v spolupráci s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie Poprad a mestom Poprad.

 

SITA

Súvisiace články

23.04.2018 10:34

Vláda schválila zákony o vysokoškolskom a odbornom vzdelávaní

Hneď tri zákony predložila dnes na rokovanie vlády SR ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Ministri sa zaoberali novelou zákona o odbornom vzdelávaní a príprave, ako aj novelou zákona o vysokých škol...
15.07.2018 17:51

Slovenská republika bude pokračovať v spolupráci s USA v oblasti vedy a techniky

Pre Slovensko sa otvárajú nové možnosti spolupráce s USA v oblasti základného a inovačného výskumu, ako aj v oblasti obchodných, vývojových a inovačných činností, a to vďaka predĺženiu platnosti Dohody medzi vládou Slovenskej ...
12.01.2018 10:23

Nové Zámky hľadajú úspešných športovcov

Novozámocká radnica hľadá mladých športovcov, ktorí v roku 2017 úspešne reprezentovali svoje školy.