Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
31.07.2018 19:09

Rodičia zápasia s nedostatkom miesta v slovenskej základnej škole

Aj v Šamoríne sa trápia obyvatelia s problémom nedostatku miesta v slovenskej Základnej škole (ZŠ) Mateja Bela. Občania sa tam podobne ako v Rohovciach, kde miesta pre slovenské deti chýbajú tiež, združujú a aktívne sa snažia o vyriešenie problému.

Ako pre TASR uviedla Beáta Obradovičová za Iniciatívu BKZ, rodičia, podobne ako v Rohovciach, spísali petíciu, odovzdali ju a už bola aj prerokovávaná na školskej rade mesta Šamorín. Kompetentní podľa nej ale odmietli predložené riešenia rodičov. Tí napríklad navrhli, aby maďarská ZŠ, ktorá nemá naplnené kapacity, poskytla priestory pre niekoľko tried slovenskej ZŠ.

Taktiež zasadnutie obecného zastupiteľstva v kultúrnom dome v Rohovciach koncom mája nevyhovelo petícii rodičov a zamietlo zriadenie slovenských tried v základnej škole v Rohovciach. Zasadnutie vyvolalo reakciu predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD) aj rodičov, ktorí dúfajú, že sa slovenské triedy v školezriadia. Podľa Iniciatívy BKZ by to bolo určitým riešením aj pre mesto Šamorín.

Ako podotkla Obradovičová, slovenská ZŠ Mateja Bela v Šamoríne, ktorú by deti so záujmom o výučbu v slovenskom jazyku chceli navštevovať, je preplnená a neprijíma žiakov z okolia. Zmenili z tohto dôvodu i školský obvod.

Niektorí rodičia podľa jej slov riešia situáciu spôsobom, že si po dohode aj s cudzími ľuďmi nahlásia v Šamoríne trvalý pobyt, aby dostali svoje dieťa do školy s vyučovacím jazykom slovenským. "Doteraz tak z dotknutých obcí urobilo okolo osem rodín, ďalší takto prihlásili svoje deti do Dunajskej Lužnej," povedala Obradovičová. Dodala, že ZŠ Mateja Bela chcela zriadiť v Rohovciach svoje elokované pracovisko. Hradila by tak všetky náklady spojené s vyučovacím procesom vrátane učiteľov. Obec Rohovce však túto ponuku odmietla. 

 

Súvisiace články

23.03.2018 09:24

Veľkokrtíšsky veľkonočný strom s kraslicami vytvorí novú tradíciu

Miestny producent vajec daroval školám 500 vajec zo svojho chovu, ktoré žiaci škôl a škôlok vyzdobia, aby mohli skrášliť veľkonočný strom v meste
16.03.2018 09:55

Komisár Rady Európy pre ľudské práva Nils Muižnieks rokoval na pôde ministerstva školstva o inkluzívnom vzdelávaní

Za účasti komisára Rady Európy pre ľudské práva Nilsa Muižnieksa, jeho nástupkyne vo funkcii Dunji Mijatović a štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Petra Krajňáka sa dnes na pôde rezortu uskutočn...
05.10.2017 17:18

Do materských škôl v Dúbravke chodia čítať rozprvávky seniori

V rámci októbra Mesiaca úcty k starším prichádza mestská časť Bratislava-Dúbravka s novou aktivitou -  s medzigeneračným projektom pod názvom „Do rozprávky“.