Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
31.07.2018 19:09

Rodičia zápasia s nedostatkom miesta v slovenskej základnej škole

Aj v Šamoríne sa trápia obyvatelia s problémom nedostatku miesta v slovenskej Základnej škole (ZŠ) Mateja Bela. Občania sa tam podobne ako v Rohovciach, kde miesta pre slovenské deti chýbajú tiež, združujú a aktívne sa snažia o vyriešenie problému.

Ako pre TASR uviedla Beáta Obradovičová za Iniciatívu BKZ, rodičia, podobne ako v Rohovciach, spísali petíciu, odovzdali ju a už bola aj prerokovávaná na školskej rade mesta Šamorín. Kompetentní podľa nej ale odmietli predložené riešenia rodičov. Tí napríklad navrhli, aby maďarská ZŠ, ktorá nemá naplnené kapacity, poskytla priestory pre niekoľko tried slovenskej ZŠ.

Taktiež zasadnutie obecného zastupiteľstva v kultúrnom dome v Rohovciach koncom mája nevyhovelo petícii rodičov a zamietlo zriadenie slovenských tried v základnej škole v Rohovciach. Zasadnutie vyvolalo reakciu predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD) aj rodičov, ktorí dúfajú, že sa slovenské triedy v školezriadia. Podľa Iniciatívy BKZ by to bolo určitým riešením aj pre mesto Šamorín.

Ako podotkla Obradovičová, slovenská ZŠ Mateja Bela v Šamoríne, ktorú by deti so záujmom o výučbu v slovenskom jazyku chceli navštevovať, je preplnená a neprijíma žiakov z okolia. Zmenili z tohto dôvodu i školský obvod.

Niektorí rodičia podľa jej slov riešia situáciu spôsobom, že si po dohode aj s cudzími ľuďmi nahlásia v Šamoríne trvalý pobyt, aby dostali svoje dieťa do školy s vyučovacím jazykom slovenským. "Doteraz tak z dotknutých obcí urobilo okolo osem rodín, ďalší takto prihlásili svoje deti do Dunajskej Lužnej," povedala Obradovičová. Dodala, že ZŠ Mateja Bela chcela zriadiť v Rohovciach svoje elokované pracovisko. Hradila by tak všetky náklady spojené s vyučovacím procesom vrátane učiteľov. Obec Rohovce však túto ponuku odmietla. 

 

Súvisiace články

29.11.2017 08:53

Do súťaže Čitateľský oriešok 4 sa prihlásilo takmer 29 000 žiakov zo 753 škôl!

Do najväčšej celoslovenskej čitateľsko-výtvarnej súťaže, ktorá rozvíja u žiakov čítanie s porozumením a fantáziu, sa prihlásilo spolu 28 551 žiakov druhého, tretieho a štvrtého ročníka základnej školy. Ambasádorka tohto ročníka...
31.10.2017 08:39

Aj malé a stredné inovatívne podnikanie sa dá rozbehnúť vo veľkom

Od januára 2018 čakajú najpopulárnejšiu iniciatívu na podporu malého a stredného podnikania novinky a aktuálne majú inovatívni podnikatelia „na stole“ najširšiu ponuku podporných služieb. Čo všetko môžu využiť a akým spôsobom i...
10.04.2018 10:12

Trnavskí žiaci predvedú svojho robota v Amerike

Zo svetoznámych stavebníc LEGO sa dá poskladať všeličo, dokonca aj robot, ktorý mení detskú hru na prvé vedecké pokusy. Žiaci Anglicko-slovenskej bilingválnej školy BESST v Trnave sa programovaniu LEGO Mindstorms venujú dlhodob...