Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
31.07.2018 19:09

Rodičia zápasia s nedostatkom miesta v slovenskej základnej škole

Aj v Šamoríne sa trápia obyvatelia s problémom nedostatku miesta v slovenskej Základnej škole (ZŠ) Mateja Bela. Občania sa tam podobne ako v Rohovciach, kde miesta pre slovenské deti chýbajú tiež, združujú a aktívne sa snažia o vyriešenie problému.

Ako pre TASR uviedla Beáta Obradovičová za Iniciatívu BKZ, rodičia, podobne ako v Rohovciach, spísali petíciu, odovzdali ju a už bola aj prerokovávaná na školskej rade mesta Šamorín. Kompetentní podľa nej ale odmietli predložené riešenia rodičov. Tí napríklad navrhli, aby maďarská ZŠ, ktorá nemá naplnené kapacity, poskytla priestory pre niekoľko tried slovenskej ZŠ.

Taktiež zasadnutie obecného zastupiteľstva v kultúrnom dome v Rohovciach koncom mája nevyhovelo petícii rodičov a zamietlo zriadenie slovenských tried v základnej škole v Rohovciach. Zasadnutie vyvolalo reakciu predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD) aj rodičov, ktorí dúfajú, že sa slovenské triedy v školezriadia. Podľa Iniciatívy BKZ by to bolo určitým riešením aj pre mesto Šamorín.

Ako podotkla Obradovičová, slovenská ZŠ Mateja Bela v Šamoríne, ktorú by deti so záujmom o výučbu v slovenskom jazyku chceli navštevovať, je preplnená a neprijíma žiakov z okolia. Zmenili z tohto dôvodu i školský obvod.

Niektorí rodičia podľa jej slov riešia situáciu spôsobom, že si po dohode aj s cudzími ľuďmi nahlásia v Šamoríne trvalý pobyt, aby dostali svoje dieťa do školy s vyučovacím jazykom slovenským. "Doteraz tak z dotknutých obcí urobilo okolo osem rodín, ďalší takto prihlásili svoje deti do Dunajskej Lužnej," povedala Obradovičová. Dodala, že ZŠ Mateja Bela chcela zriadiť v Rohovciach svoje elokované pracovisko. Hradila by tak všetky náklady spojené s vyučovacím procesom vrátane učiteľov. Obec Rohovce však túto ponuku odmietla. 

 

Súvisiace články

19.09.2017 09:36

ORGANIZÁTOROV VEDECKÉHO VEĽTRHU TEŠÍ ZVYŠUJÚCI SA ZÁUJEM O VEDU

Bratislava – Dňa 14. septembra 2017, sa na námestí NC Eurovea v Bratislave konal 2. ročník Vedeckého veľtrhu. Organizátori a vystavovatelia sa tešili nielen z vysokej návštevnosti, ale aj záujmu ľudí o vedu, bez ohľadu na ich vek.
16.10.2017 17:45

Otakar goes to... Tomáš Brngál

Pamätám si ho ešte z gymnázia. Bol to ten typ chlapca, ktorého poznali všetci, žiaci i učitelia, mladší i starší. S každým sa zdravil, s každým sa rozprával. Každý vedel, kto je Brngi, a každý ho mal rád. Dnes je absolventom me...
14.12.2017 08:35

TOTO! JE KABINET ILUSTRÁCIE IV.

V kabinete chémie sa miešajú vône a pachy, v prírodovednom kabinete zasa čosi rastie a niečo, zaliate v skle, tróni vo vitríne. V kabinete jazykov sa povaľujú kopy kníh a v kabinete hudobnej výchovy, tam zasa zneje množstvo zvu...