Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
16.03.2018 14:07

Školský progam EÚ ovocie, zelenina a mlieko na školách využíva 30 miliónov detí

Vyše 30 miliónov detí v krajinách EÚ dostáva v rámci školského programu EÚ mlieko, ovocie a zeleninu. Vyplýva to z najnovších monitorovacích správ školského roku 2016/2017, ktoré vo štvrtok zverejnila Európska komisia (EK).

Podľa dokumentu eurokomisie sa viac ako 12,2 milióna detí v 79.000 školách zapojilo do programu na podporu konzumácie ovocia a zeleniny a približne 18 miliónov detí do programu na podporu konzumácie mlieka v školách.

Okrem toho, že školský program EÚ zabezpečuje distribúciu týchto produktov, podporuje podľa EK aj zdravé stravovacie návyky u detí a zahŕňa osobitné vzdelávacie programy, ktoré majú zvýšiť povedomie žiakov o dôležitosti správnej výživy a vysvetliť im, ako sa vyrábajú potraviny.

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan v tejto súvislosti upozornil, že na školy sa takto dostávajú kvalitné, bezpečné a zdravé potraviny od európskych poľnohospodárov. Dodal, že EK pre nadchádzajúci školský rok 2018/2019 v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky vyčlenila 250 miliónov eur. Z uvedenej sumy sa určí 150 miliónov eur na ovocie a zeleninu a 100 miliónov eur na mlieko a mliečne výrobky. 

Členské krajiny EÚ, ktoré majú záujem zapojiť sa do tohto programu, musia každý rok do konca januára informovať eurokomisiu a požiadať o podporu. Orientačné prostriedky pridelené z rozpočtu EÚ každému členskému štátu vychádzajú z počtu žiakov v každej krajine a pokiaľ ide o mlieko, z čerpania prostriedkov z predchádzajúceho programu. Vnútroštátne orgány majú možnosť presunúť časť vyčleneného rozpočtu (20 % až 25 %) z jedného odvetvia do druhého. Môžu tiež oznámiť, že využijú viac prostriedkov, než je suma požadovanej pomoci, ak si iné členské štáty odmietnu prevziať celý príspevok.

_______

Slovenskej republike bola na školský rok 2018/19 vyčlenená suma 2.113.724 eur na podporu konzumácie ovocia a 990.350 eur na podporu konzumácie mlieka na školách.

_______

Výber distribuovaných produktov je založený na zdravotných a environmentálnych aspektoch, sezónnosti, rôznorodosti a dostupnosti. Členské štáty môžu podporiť nákup miestnych alebo regionálnych produktov, ekologické výrobky s dôrazom na environmentálne prínosy a systémy kvality pre poľnohospodárske výrobky.

V školskom roku 2016/2017 boli najviac distribuovaným ovocím jablká spolu s hruškami, slivkami, broskyňami, nektárinkami, pomarančmi, jahodami a banánmi. Medzi najobľúbenejšími druhmi zeleniny bola mrkva, rajčiny a paprika. V rámci programu na podporu konzumácie mlieka boli najobľúbenejšími kategóriami produktov mlieko, ochutené mlieko a fermentované mliečne výrobky, ako napríklad jogurty. Vo veľkej miere sa distribuovali aj syry.

Zdroj: TASR

 

Súvisiace články

01.02.2018 18:30

O postup do finále FIRST LEGO League zabojuje 10 slovenských tímov

V januári sa na Slovensku ukončili regionálne turnaje jubilejného 10. ročníka medzinárodnej súťaže FIRST LEGO League (FLL). Tímy zo Slovenska cestujú na semifinále do Poľska. Témou aktuálneho ročníka je Hydro Dynamics – voda a ...
29.11.2017 12:30

Odborní zamestnanci ŠPÚ diskutovali so študentkami PdF UMB o predprimárnom vzdelávaní detí

V Štátnom pedagogickom ústave diskutovali výskumní a vývojoví zamestnanci pre predprimárne vzdelávanie s vyučujúcimi a študentkami z Katedry elementárnej a predškolskej pedagogiky Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela v B...
07.11.2017 15:45

Veda a technika: Významný geológ Dimitrij Andrusov sa narodil pred 120 rokmi

Bratislava- Jeden z najvýznamnejších slovenských geológov Dimitrij Andrusov sa narodil 7. novembra 1897 v estónskom meste Dorpat. Dnes uplynulo od jeho narodenia 120 rokov.