Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
27.11.2017 17:00

Školy SR: Košická SPŠD vychováva už polstoročie odborníkov v oblasti dopravy

Košice – Odborníkov so zameraním na oblasť železničnej a cestnej dopravy už 50 rokov vychováva Stredná priemyselná škola dopravná (SPŠD) v Košiciach. Ako jediná z dopravných priemysloviek na Slovensku zabezpečuje štúdium aj pre budúcich rušňovodičov. Jej súčasťou je vlastná autoškola, z vybavenia sú to napríklad digitálny autotrenažér, autolaboratórium, železničný simulátor či 3D tlačiarne. 

"Paleta študijných odborov, ktoré ponúkame, je pomerne široká, stabilná a na pracovnom trhu žiaduca. Zhruba 20 – 25 percent našich absolventov smeruje na vysoké školy technického smerovania. Ďalší absolventi s maturitou nachádzajú uplatnenie v železničnej doprave v spoločnostiach, ako je Cargo, Železnice Slovenskej republiky či Železničná spoločnosť Slovensko. Samozrejme, aj v cestnej doprave majú pomerne široký priestor na uplatnenie, či už doma, alebo aj v zahraničí," priblížil pre TASR riaditeľ SPŠD Peter Parimucha. 
      

Výučba v dennom štúdiu na škole v súčasnosti zahŕňa štyri študijné odbory. Ide o elektrotechniku v doprave a telekomunikáciách, prevádzku a ekonomiku dopravy, techniku a prevádzku dopravy a tiež dopravnú akadémiu. Každý odbor má pritom osobité zamerania. "Najväčším ťahákom je v súčasnosti dopravná akadémia so špecializáciami na zasielateľstvo a logistiku a na bezpečnosť a manažment v doprave. Tam medzi žiakmi dokážeme prilákať aj viac dievčat," uviedol riaditeľ. Doplnil, že pre odbor prevádzka a ekonomika dopravy škola v spolupráci so spoločnosťou ŽSR spustila od septembra novinku - štipendijný program pre žiakov 1. až 4. ročníka.
      

SPŠD má aktuálne približne 420 žiakov, tento počet je podľa riaditeľa stabilizovaný. Študenti pochádzajú prakticky z celého Slovenska, od Čiernej nad Tisou po Nové Mesto nad Váhom. Z iných krajov prichádzajú najmä takí, ktorí sa chcú stať rušňovodičmi.   
      

Absolventom stredných škôl ponúka škola od minulého školského roku kvalifikačné pomaturitné štúdium v odbore elektrotechnika v doprave a telekomunikáciách. Vzhľadom na akútny nedostatok profesionálnych vodičov autobusov zavedie od septembra budúceho roka aj pomaturitné štúdium zamerané na túto oblasť.
      

Autoškola s vlastným cvičiskom na dvore školy umožňuje žiakom za výhodných podmienok získať vodičské oprávnenie na motorky i autá, v rámci podnikateľskej činnosti je prístupná aj záujemcom z radov verejnosti. Viacerí žiaci sa venujú motorovému športu vrátane motokrosu, študentka Frederika Bányaszová je dvojnásobnou majsterkou Slovenska v halových pretekoch motokár. 
      

K úspešným študentom školy patrí aj Peter Orosz, ktorý za film o škole získal v tohtoročnej súťaži Zlatá klapka cenu ministra školstva. Študenti Janka Holíková a Mário Kopčo ako jediní stredoškoláci uspeli vo finále súťaže Technickej univerzity Košice (TUKE) "Máš nápad? Prezentuj svoj startup!"
      

Široká verejnosť, ale najmä žiaci základných škôl zvažujúci výber strednej školy môžu navštíviť školu a zoznámiť sa s jej študijným zameraním, vybavením a ponukou počas dňa otvorených dverí, ktorý bude 7. decembra od 10.00 do 16.00 h.

 

TASR

Súvisiace články

17.12.2017 12:18

Osveta aktivizuje rodičov k väčšiemu záujmu o vzdelanie svojich detí

Dôležitosť vzdelávania detí zo sociálne znevýhodneného prostredia (SZP) už v predškolskom veku, či nástup týchto detí na plnenie povinnej školskej dochádzky.
29.10.2019 10:43

Gabriela Matečná odovzdala semená pôvodných slovenských rastlín do Svetovej génovej banky na Svalbarde

Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (SNS) odovzdala za účasti nórskej ministerky pôdohospodárstva Olaug Vervik Bollestadovej vzorky semien pôvodných slovenských rastlín do S...
24.11.2017 08:45

Riaditeľ ŠPÚ Ľ. Hajduk rokoval v Mníchove o ďalšej spolupráci s Goetheho inštitútom

Riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Ľudovít Hajduk rokoval v Mníchove, hlavnom meste nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko, s riaditeľkou odboru Jazyka a vzdelávacej politiky Goetheho inštitútu Nivin El Sioufy. Hlavnou témou r...