Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
14.10.2019 11:00

Slovenská republika v otázke zmeny klímy patrí medzi najzodpovednejšie krajiny v regióne

Ministerstvo životného prostredia: Informácie o údajnom slovenskom presadzovaní nízkych ambícií EÚ počas samitu v Luxemburgu sa nezakladajú na pravde

Nielen na sociálnych sieťach sa šíri nesprávna informácia, že na piatkovom samite v Luxemburgu skupina štátov (vrátane Slovenskej republiky), presadila nižšie ambície Európskej únie v boji proti zmene klímy. Ide o nepravdivú informáciu. 

Predovšetkým v piatok na stretnutí ministrov životného prostredia EÚ nedošlo k zníženiu ambícií Európskej únie. Rozhodnutia o záväzkoch EÚ sa prijímajú na úrovni prezidentov a šéfov vlád, nie na úrovni ministrov.

Navyše, Slovensko nepatrí medzi krajiny, ktoré by „podkopávali úsilie o aktívnejšiu ochranu klímy". Práve naopak Slovenská republika patrí medzi najzodpovednejšie krajiny vo svojom regióne a v rámci EÚ posledné 4 roky podporuje práve maximálne možné medzinárodné ambície. Nič na tom nezmenilo ani rokovanie Rady ministrov pre životné prostredie v Luxemburgu, ktoré sa uskutočnilo piatok.

Netýka sa to len deklarácií cieľov, ale aj konkrétnych krokov na Slovensku. Veľkým posunom je aj Envirostratégia 2030 a transformácia uhoľného regiónu Hornej Nitry. Vďaka tomu sa Slovensko napríklad mohlo na minulotýždňovom klimatickom samite v New Yorku pridať ku aliancii krajín, ktoré nebudú podporovať uhlie.

Pre Slovensko bude kľúčová takzvaná Nízkouhlíková stratégia do roku 2030, s výhľadom do roku 2050, na ktorej odborníci envirorezortu pracujú so Svetovou bankou. Práve nízkouhlíková stratégia bude kľúčom k slovenskej klimatickej politike, pretože prinesie konkrétne návrhy opatrení, čísla a údaje. A podľa nich bude možné nastaviť ďalšie kroky tak, aby Slovensko dosiahlo ambiciózne ciele v boji proti zmene klímy.

Zdroj: minzp

Súvisiace články

16.08.2018 18:47

MŠVVaŠ SR ukončilo prípravu nových výziev

...reštartuje podporu dlhodobého strategického výskumu a vývoja.
13.02.2018 10:41

IT spoločnosti dali Košickému kraju nový dych

Duálne vzdelávanie, rozvoj regiónu aj rast IT biznisu na východe Slovenska boli hlavnými témami pondelkového stretnutia predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislava Trnku s vedením spoločnosti T-Systems Slovakia v Ko...
04.10.2017 06:42

SRK diskutovala s M. Lubyovou o problémoch vysokých škôl

Aktuálne problémy vysokých škôl či strategické zámery Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR prebralo Prezídium Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) v pondelok (2.10.) s ministerkou školstva Martinou Lubyovou (nomi...