Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
20.10.2017 15:45

Slovenská technická univerzita oslavuje 80-tku

BRATISLAVA - Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave si pripomína 80. výročie svojho založenia. Na slávnostnom zhromaždení akademickej obce a Vedeckej rady STU v Aule Dionýza Ilkoviča sa zúčastnil aj podpredseda vlády pre SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová. Agentúru SITA o tom informovala manažérka pre komunikáciu STU Andrea Settey Hajdúchová.

STU počas dnešnej slávnosti udelila vicepremiérovi Pellegrinimu plaketu univerzity a ministerke školstva pamätný list. Pellegrini získal ocenenie za dlhodobú podporu rozvoja STU a propagáciu technického vzdelávanie a vzdelávania v oblasti IT medzi mladými ľuďmi, tiež za podporu spolupráce škôl so štátnou správou a podnikmi. V príhovore vyzval univerzity, aby viac rozprávali s mladými už počas štúdia na strednej školy a pozývali ich na univerzitnú pôdu. Vyzval tiež štátne a verejné inštitúcie, aby viac využívali expertízy zadané priamo vysokoškolským odborným tímom. Ministerka školstva Lubyová v príhovore vyzdvihla význam osobností, ktoré vychovala STU počas svojej histórie. Za dôležité považuje zastaviť pokles záujmu mladých ľudí o technické vzdelávanie.

Rektor STU počas slávnostného zhromaždenia udelil tiež titul Doctor honoris causa Urovi Pancharoenovi, medzinárodne uznávanému odborníkovi Chulalongkorn univerzity v Bankgkoku. Profesor Pancharoen sa špecializuje na matematické modelovanie separačných techník, ktoré nachádzajú široké využitie v chemickom či farmaceutickom priemysle. Študenti thajskej univerzity a Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU za 20 rokov spolupráce absolvovali mnohé výmenné stáže a publikovali desiatky vedeckých prác.

STU pripomína, že po vzniku prvej Československej republiky v roku 1918 boli na Slovensku zrušené všetky vysoké školy. O vznik technickej univerzity Slováci bojovali takmer 20 rokov. STU odvtedy prispela ku vzniku ďalších vysokých škôl a vychovala viac ako 150-tisíc inžinierov, ktorí budovali krajinu - od mostov, ciest, miest, až po priemyselné celky a informačné systémy. V dnešnom slávnostnom príhovore akademickej obci rektor STU Robert Redhammer vyzdvihol úspechy univerzity a rozvoj, ktorým prešla v poslednom období. Univerzita sa zamerala na zlepšovanie podmienok pre vzdelávanie a výskum. Využila dostupné zdroje, najmä štrukturálne fondy EÚ, na revitalizáciu budov, ateliérov a laboratórií, bez ktorých technická univerzita nemôže byť úspešná. K najznámejším projektom patrili Univerzitné vedecké parky Science City STU Bratislave a Cambo Trnava. S lepšími podmienkami na výskum prichádzajú aj medzinárodné úspechy. V strategickom európskom výskumnom programe Horizont 2020 získala STU doteraz najviac projektov spomedzi slovenských vzdelávacích inštitúcii, a to 16. STU opravuje aj študentské domovy a jedálne. Postupne zrekonštruovala internáty Mladá Garda, Jura Hronca, Belojanisa, jedálne i mnohé športoviská. Pripravené sú aj ďalšie rozvojové projekty. Ak sa dofinancujú, STU sa môže stať reprezentatívnou slovenskou univerzitou európskeho významu, ktorá pritiahne domov mladé talenty. Práca univerzity je známa domácej aj medzinárodnej odbornej komunite. V QS World University Rankings 2016 sa STU umiestnila na 401. až 450. mieste v kategórii Počítačové vedy a informačné technológie. V rebríčku QS University Rankings EECA 2018, ktorý bol zverejnený tento týždeň, je STU na 59. pozícií. V Times Higher Education World University Ranking 2018 je v prvej tisícke svetových výskumne intenzívnych univerzít, dodáva sa v tlačovej správe.

 

SITA

Súvisiace články

16.12.2017 09:00

ŠPÚ sa zapojí do medzinárodného projektu deutsch info a podporí aj Lingva fest 2018

Štátny pedagogický ústav sa zapojí do medzinárodného projektu deutsch info, ktorého cieľom je didaktizovať materiály pre výučbu žiakov základných a stredných škôl. Projekt nadväzuje na internetový portál deutsch.info, ktorý ini...
20.09.2019 11:26

Prešovská univerzita v Prešove otvorila nový akademický rok inauguráciou rektora

Otvorenie nového akademického roka 2019/2020 sa na pôde Prešovskej univerzity (PU) v Prešove nieslo v znamení inaugurácie rektora prof. Petra Kónyu, ktorý začal svoje druhé funkčné obdobie na tomto poste.
04.10.2017 13:41

Ministerka školstva sa stretla s riaditeľom ŠPÚ

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová prijala riaditeľa Štátneho pedagogického ústavu Ľudovíta Hajduka. Na prvom pracovnom stretnutí hovorili spolu predovšetkým o aktuálnych otázkach, ktoré súvisia s praco...