Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
20.10.2017 15:45

Slovenská technická univerzita oslavuje 80-tku

BRATISLAVA - Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave si pripomína 80. výročie svojho založenia. Na slávnostnom zhromaždení akademickej obce a Vedeckej rady STU v Aule Dionýza Ilkoviča sa zúčastnil aj podpredseda vlády pre SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová. Agentúru SITA o tom informovala manažérka pre komunikáciu STU Andrea Settey Hajdúchová.

STU počas dnešnej slávnosti udelila vicepremiérovi Pellegrinimu plaketu univerzity a ministerke školstva pamätný list. Pellegrini získal ocenenie za dlhodobú podporu rozvoja STU a propagáciu technického vzdelávanie a vzdelávania v oblasti IT medzi mladými ľuďmi, tiež za podporu spolupráce škôl so štátnou správou a podnikmi. V príhovore vyzval univerzity, aby viac rozprávali s mladými už počas štúdia na strednej školy a pozývali ich na univerzitnú pôdu. Vyzval tiež štátne a verejné inštitúcie, aby viac využívali expertízy zadané priamo vysokoškolským odborným tímom. Ministerka školstva Lubyová v príhovore vyzdvihla význam osobností, ktoré vychovala STU počas svojej histórie. Za dôležité považuje zastaviť pokles záujmu mladých ľudí o technické vzdelávanie.

Rektor STU počas slávnostného zhromaždenia udelil tiež titul Doctor honoris causa Urovi Pancharoenovi, medzinárodne uznávanému odborníkovi Chulalongkorn univerzity v Bankgkoku. Profesor Pancharoen sa špecializuje na matematické modelovanie separačných techník, ktoré nachádzajú široké využitie v chemickom či farmaceutickom priemysle. Študenti thajskej univerzity a Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU za 20 rokov spolupráce absolvovali mnohé výmenné stáže a publikovali desiatky vedeckých prác.

STU pripomína, že po vzniku prvej Československej republiky v roku 1918 boli na Slovensku zrušené všetky vysoké školy. O vznik technickej univerzity Slováci bojovali takmer 20 rokov. STU odvtedy prispela ku vzniku ďalších vysokých škôl a vychovala viac ako 150-tisíc inžinierov, ktorí budovali krajinu - od mostov, ciest, miest, až po priemyselné celky a informačné systémy. V dnešnom slávnostnom príhovore akademickej obci rektor STU Robert Redhammer vyzdvihol úspechy univerzity a rozvoj, ktorým prešla v poslednom období. Univerzita sa zamerala na zlepšovanie podmienok pre vzdelávanie a výskum. Využila dostupné zdroje, najmä štrukturálne fondy EÚ, na revitalizáciu budov, ateliérov a laboratórií, bez ktorých technická univerzita nemôže byť úspešná. K najznámejším projektom patrili Univerzitné vedecké parky Science City STU Bratislave a Cambo Trnava. S lepšími podmienkami na výskum prichádzajú aj medzinárodné úspechy. V strategickom európskom výskumnom programe Horizont 2020 získala STU doteraz najviac projektov spomedzi slovenských vzdelávacích inštitúcii, a to 16. STU opravuje aj študentské domovy a jedálne. Postupne zrekonštruovala internáty Mladá Garda, Jura Hronca, Belojanisa, jedálne i mnohé športoviská. Pripravené sú aj ďalšie rozvojové projekty. Ak sa dofinancujú, STU sa môže stať reprezentatívnou slovenskou univerzitou európskeho významu, ktorá pritiahne domov mladé talenty. Práca univerzity je známa domácej aj medzinárodnej odbornej komunite. V QS World University Rankings 2016 sa STU umiestnila na 401. až 450. mieste v kategórii Počítačové vedy a informačné technológie. V rebríčku QS University Rankings EECA 2018, ktorý bol zverejnený tento týždeň, je STU na 59. pozícií. V Times Higher Education World University Ranking 2018 je v prvej tisícke svetových výskumne intenzívnych univerzít, dodáva sa v tlačovej správe.

 

SITA

Súvisiace články

16.03.2018 14:07

Školský progam EÚ ovocie, zelenina a mlieko na školách využíva 30 miliónov detí

Vyše 30 miliónov detí v krajinách EÚ dostáva v rámci školského programu EÚ mlieko, ovocie a zeleninu. Vyplýva to z najnovších monitorovacích správ školského roku 2016/2017, ktoré vo štvrtok zverejnila Európska komisia (EK).
22.11.2017 12:00

Ľuďom v štátnej a verejnej službe od januára 2018 vzrastú platy o 4,8 %

Bratislava - Platy štátnych a verejných zamestnancov sa, okrem pedagogických pracovníkov, od januára 2018 zvýšia o 4,8 %. Informovala o tom viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Monika Uhlerová po prvom kole v...
02.11.2017 08:30

Ministerka Lubyová súhlasí s rozšírením povinnej predškolskej dochádzky

BRATISLAVA - Ministerka školstva Martina Lubyová (nom. SNS) súhlasí s rozšírením povinnej predškolskej výchovy pre deti od piatich rokov a o tejto téme už diskutovala aj s vládnym splnomocnencom pre rómske komunity Ábelom Rava...