Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
23.02.2018 17:56

Slovenské gymnazistky zvíťazili v medzinárodnej fyzikálnej súťaži Particles4U

Jednoduchý a lacný lapač iónov priniesol dvom žiačkam Gymnázia Ľudovíta Štúra vo Zvolene víťazstvo v prvom ročníku medzinárodnej súťaže Particles4U (Častice pre teba)

Andrea Škvareninová a Radka Veselá pod vedením svojho učiteľa fyziky Mareka Balážoviča uspeli v konkurencii rovesníkov z 15 krajín.

Súťaž organizovala kolaborácia International Particle Physics Outreach Group s podporou Európskej fyzikálnej spoločnosti.

Cieľom súťažiacich, rozdelených do kategórií pod a nad 12 rokov,  bolo vytvoriť vzdelávací, zábavný a inšpirujúci nástroj, ktorý demonštruje prítomnosť elementárnych častíc v našom každodennom živote.

Zariadenie zvané Paulova pasca na ióny gymnazistky skonštruovali s využitím ľahko dostupných pomôcok a súčasne aj demonštrovali uväznenie iónov v pasci pomocou zeleného laserového svetla. Lapače iónov sa využívajú v hmotnostných spektrometroch a napr. v CERNe pri štúdiu antihmoty. Za vynález lapača iónov získali v r. 1989 Nobelovu cenu za fyziku Wolfgang Paul a Hans G. Dehmelt.

Úspech slovenských študentiek môže byť inšpiráciou pre mnohých mladých ľudí. Zároveň ich príklad poukazuje na dôležitú úlohu, ktorú zohrávajú učitelia fyziky s veľkým záujmom a motiváciou pre svoj odbor. Marek Balážovič si nápady a nadšenie priniesol po absolvovaní Národného programu pre učiteľov fyziky SR v CERN a preniesol ich na svoje študentky.

Slovenská republika je jedným z desiatich zakladajúcich členov IPPOG a jej aktivity sú od začiatku podporované zo strany Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR). Rovnako Národný program pre učiteľov fyziky SR v CERN má už niekoľkoročnú tradíciu a najväčší podiel na jeho finančnej podpore má sekcia vedy a techniky MŠVVaŠ SR. Bližšie informácie o súťaži sú zverejnené na webovej stránke http://ippog.org/particles4u/sk.

Zdroj: minedu

Súvisiace články

30.11.2017 12:30

VLÁDA: Schválili stratégiu pre implementáciu záväzkov PESCO

BRATISLAVA - Vláda dnes schválila Stratégiu národného plánu implementácie záväzkov a kritérií vyplývajúcich z účasti Slovenskej republiky na Stálej štruktúrovanej spolupráci Európskej únie v oblasti obrany (PESCO).
01.10.2019 10:30

Proti týraniu zvierat ministerstvo vnútra v spolupráci s tretím sektorom pripravuje systémové opatrenia

Vo štvrtok 27. septembra 2019 sa na pôde ministerstva vnútra konalo pracovné stretnutie so zástupcami mimovládnych organizácií pôsobiacich v oblasti ochrany práv zvierat a boja proti týraniu zvierat. Ministerka vnútra Denisa Sa...
streda 07:21

Národný projekt Škola otvorená všetkým po troch rokoch končí

Po troch rokoch ukončilo svoje pôsobenie v národnom projekte Škola otvorená všetkým (ŠOV) 50 materských a 130 základných škôl. Počas trvania projektu učitelia a odborní zamestnanci spoločným úsilím vytvárali podmienky pre inkl...