Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
23.02.2018 17:56

Slovenské gymnazistky zvíťazili v medzinárodnej fyzikálnej súťaži Particles4U

Jednoduchý a lacný lapač iónov priniesol dvom žiačkam Gymnázia Ľudovíta Štúra vo Zvolene víťazstvo v prvom ročníku medzinárodnej súťaže Particles4U (Častice pre teba)

Andrea Škvareninová a Radka Veselá pod vedením svojho učiteľa fyziky Mareka Balážoviča uspeli v konkurencii rovesníkov z 15 krajín.

Súťaž organizovala kolaborácia International Particle Physics Outreach Group s podporou Európskej fyzikálnej spoločnosti.

Cieľom súťažiacich, rozdelených do kategórií pod a nad 12 rokov,  bolo vytvoriť vzdelávací, zábavný a inšpirujúci nástroj, ktorý demonštruje prítomnosť elementárnych častíc v našom každodennom živote.

Zariadenie zvané Paulova pasca na ióny gymnazistky skonštruovali s využitím ľahko dostupných pomôcok a súčasne aj demonštrovali uväznenie iónov v pasci pomocou zeleného laserového svetla. Lapače iónov sa využívajú v hmotnostných spektrometroch a napr. v CERNe pri štúdiu antihmoty. Za vynález lapača iónov získali v r. 1989 Nobelovu cenu za fyziku Wolfgang Paul a Hans G. Dehmelt.

Úspech slovenských študentiek môže byť inšpiráciou pre mnohých mladých ľudí. Zároveň ich príklad poukazuje na dôležitú úlohu, ktorú zohrávajú učitelia fyziky s veľkým záujmom a motiváciou pre svoj odbor. Marek Balážovič si nápady a nadšenie priniesol po absolvovaní Národného programu pre učiteľov fyziky SR v CERN a preniesol ich na svoje študentky.

Slovenská republika je jedným z desiatich zakladajúcich členov IPPOG a jej aktivity sú od začiatku podporované zo strany Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR). Rovnako Národný program pre učiteľov fyziky SR v CERN má už niekoľkoročnú tradíciu a najväčší podiel na jeho finančnej podpore má sekcia vedy a techniky MŠVVaŠ SR. Bližšie informácie o súťaži sú zverejnené na webovej stránke http://ippog.org/particles4u/sk.

Zdroj: minedu

Súvisiace články

31.07.2018 19:09

Rodičia zápasia s nedostatkom miesta v slovenskej základnej škole

Aj v Šamoríne sa trápia obyvatelia s problémom nedostatku miesta v slovenskej Základnej škole (ZŠ) Mateja Bela. Občania sa tam podobne ako v Rohovciach, kde miesta pre slovenské deti chýbajú tiež, združujú a aktívne sa snažia o...
23.10.2017 15:45

Gamifikácia je krehký, ale mimoriadne efektívny vzdelávací mechanizmus

Podľa oxfordského slovníka znamená termín gamifikácia „zavádzanie herných princípov ako bodovanie, súťaživosť, pravidlá hry do rôznych oblastí.“
17.04.2018 10:05

Karloveské školy začnú so zápisom prvákov od piatka

Zápis detí do základných škôl v správe bratislavskej mestskej časti Karlova Ves pre školský rok 2018/2019 bude v piatok 20. apríla a v sobotu 21. apríla. Samospráva o tom informuje na svojej oficiálnej webovej stránke. V piatok...