Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
24.10.2017 09:23

Slovenské školy chcú využívať dostupné technológie na zatraktívnenie vyučovania

Bratislava — Štvrtý ročník konferencie Vzdelávame pre budúcnosť navštívilo takmer 450 učiteľov z piatich slovenských regiónov a z rôznych stupňov vzdelávania. Učitelia, riaditelia škôl a správcovia školských sietí si na nej mohli prakticky vyskúšať najmodernejšie technológie využiteľné na vyučovacích hodinách. Okrem Bratislavy, Košíc a Žiliny konferencia prvý raz zavítala aj do Popradu a Lučenca, aby tak podporila snahu o digitálnu transformáciu škôl aj v týchto regiónoch.

Technológie sa stali súčasťou našich životov a postupne sa dostávajú aj do vyučovacieho procesu na slovenských školách. Spoločnosť Microsoft s partnermi preto úzko spolupracujú s inovatívnymi pedagógmi, vďaka ktorým sa vyučovanie na školách stáva moderným a sviežim. Práve pre učiteľov či riaditeľov škôl pripravuje každoročne interaktívnu konferenciu Vzdelávame pre budúcnosť, na ktorej získajú potrebné informácie o technológiách a ich uplatnení vo výučbe formou prednášok a interaktívnych workshopov. Tento rok sa konferencia konala až v piatich mestách, vždy na pôde školy či univerzity – v Košiciach, Poprade, Lučenci, Žiline a v Bratislave.

„Počet učiteľov, ktorí navštívia našu konferenciu je z roka na rok väčší, čo je pre nás jasným signálom, že slovenskí učitelia chcú učiť moderne a interaktívne. Chcú mať aktuálne informácie o trendoch a novinkách, čo vidíme aj na tom, ako sa zapájajú do workshopov a webinárov počas celého roka, nielen na konferenciách," povedala Zuzana Molčanová, Teacher Engagement Manager v Microsoft Slovensko a Česká republika a organizátorka konferencie.

 

Microsoft pracuje s učiteľmi celoročne, nie len počas tejto série konferencií a do šírenia osvety medzi učiteľmi sa zapájajú aj pedagógovia, ktorí sú súčasťou celosvetovej komunity učiteľov podieľajúcich sa na digitálnej transformácii škôl - Microsoft Innovative Educator Experts (MIEE). Na Slovensku dnes takto pracuje 66 expertov z radov učiteľov, ktorí často svojimi kreatívnymi prístupmi reprezentujú Slovensko aj v zahraničí.

 

Vystúpiť z komfortu zaužívaných metód výučby nebýva jednoduchý proces a na strane učiteľov si to vyžaduje veľkú osobnú snahu a investíciu času do sebavzdelávania. „Našou úlohou a cieľom týchto stretnutí je pomôcť nájsť učiteľom to najvhodnejšie pre ich školu či vyučovací proces. Technológie majú byť iba nástrojom, ktorý pomôže pripravovať dnešných mladých ľudí pre svet zajtrajška. Centrom našej pozornosti je vždy učiteľ, lebo veríme, že ak učiteľ dokáže využívať technológie zmysluplne, pomôže celkovému procesu digitálnej transformácie školy," priblížila Marcela Havrilová, riaditeľka pre oblasť školstva, Microsoft. „Technológie nie sú zlé, len s nimi treba vedieť pracovať a keď sa to naučíme, dokážu urobiť vyučovací proces zaujímavejším," uzavrela Radana Tuhárska zo ZŠ M. R. Štefánika v Lučenci. „Deti sú naučené pracovať s technológiami a teraz by sme mali ísť my učitelia tou cestou a naučiť sa technológie využívať, aby sme priniesli deťom to najlepšie vzdelanie," doplnila Martina Chabalová, ZŠ Liptovský Hrádok. „Skúsenosti hovoria, že najväčšou motiváciou pre učiteľa je to, keď vidí technológiu priamo v praxi cez konkrétne ukážky vyučovacích hodín alebo priamo na hodine," zhodnotila Ibolya Straussová, riaditeľka ZŠ v Kechneci.

 

V rámci podujatia sa učitelia oboznámili s témami:

  • Hravé programovanie na základnej škole
  • Trieda ako tím v cloude
  • Ako vyučovať pomocou tabletov na prvom a druhom stupni ZŠ
  • Ako využiť Minecraft vo vzdelávaní
  • Služby Office 365 pre správcov
  • Práca s Class Room Management Systémom a obsahom pre prvý a druhý stupeň ZŠ
  • Pokusy v mobilnom laboratóriu – využitie technológií na prírodovedných predmetoch
  • Okolo sveta cez Skype
  • Prezentujte inovatívne a pútavo

Viac informácií o konferencii a ďalších vzdelávacích aktivitách spoločnosti  nájdete na stránkach: www.vzdelavameprebuducnost.sk ako aj na soc. sieťach www.facebook.com/vzdelavameprebuducnost

 

Text a foto: Gabriela Patkolová

Súvisiace články

04.02.2018 07:35

Štátny tajomník Peter Krajňák rozdával vysvedčenia

V Spojenej škole sv. Vincenta de Paul v Ružinove odovzdával polročné hodnotenia aj štátny tajomník Peter Krajňák.
27.11.2017 12:30

Poprad: Vianočné stromčeky v centre mesta budú zdobiť školáci

Poprad - Mesto Poprad a občianske združenie (OZ) Pre mesto pripravili aj v tomto roku prehliadku vianočných stromčekov vyzdobených žiakmi popradských škôl pod názvom Vyzdobme si vianočný stromček. Žiaci budú môcť predviesť svoj...
21.11.2017 12:30

ATLETIKA: Chystať šprintéra iba na dva štarty na halových MS je veľkýluxus, tvrdí trénerka Jána Volka

BRATISLAVA - Víťaz ankety Atlét roka 2017 šprintér Ján Volko by sa mal o medailové pozície v roku 2018 prvýkrát so súpermi pobiť na februárovom halovom šampionáte Slovenska v Bratislave. Súboj o slovenský titul v behu na 60 m b...