Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
24.04.2017 08:49

Slovensko sa stalo akcionárom vo výskumnom centre European XFEL GmbH v Hamburgu

Slovensko je prostredníctvom ministerstva školstva jedným z 11 akcionárov s 1,13-percentným podielom a plnými právami akcionára vo výskumnom centre European XFEL GmbH v Hamburgu. Toto výskumné centrum vybudovalo a momentálne spúšťa do prevádzky energeticky najsilnejší laserový lúč voľných elektrónov na svete. Laserový lúč sa pritom využíva na zobrazovanie procesov a zmien stavov v materiálových a biologických vedách. Ministerstvo školstva o tom informovalo na svojej internetovej stránke.

Pohľad do hlavného tunelu projektu XFEL, zdroj: www.xfel.eu

BRATISLAVA  - Svetová unikátnosť riešenia spočíva podľa ministerstva v tom, že laser v European XFEL dokáže zobraziť rádovo miliónkrát viac obrazov za sekundu v porovnaní s inými obdobnými zariadeniami. To umožňuje aj podrobné preskúmanie priebehu procesov, ktoré sa pri použití menej výkonných technológií javia ako nezachytiteľné. Výskumné tímy tak budú schopné skúmať detaily stavby tela vírusov, molekulárne zloženie buniek, zhotovovať trojrozmerné obrázky nanosveta, zaznamenávať priebeh chemických reakcií a študovať mnoho procesov, ako napríklad tých, ktoré sa dejú vo vnútri planét.

Ministerstvo uvádza, že výskumné centrum European XFEL je jedným z najväčších európskych výskumných projektov. Je predpoklad, že využívanie tohto zariadenia vedeckou komunitou môže prispieť k zásadným a prelomovým objavom v rôznych oblastiach vedy s uplatnením v bežnom živote. Spustenie elektrónového lúča je naplánované na máj a pre výskumné tímy bude k dispozícii v druhej polovici tohto roka. Vďaka akcionárskej účasti Slovenskej republiky budú môcť slovenské výskumné tímy už od začiatku využívať jednotlivé pracovné stanice na uskutočnenie experimentov na svetovej úrovni.

SITA

 

Súvisiace články

19.04.2018 09:31

V meste Senica bude vo štvrtok zápis detí do škôl

Zápis prvákov do základných škôl (ZŠ) pre školský rok 2018/2019 sa uskutoční v Senici vo štvrtok 19. apríla od 14. do 18. h. "Platí pre všetky deti, ktoré do konca augusta tohto roka dovŕšia šesť rokov a aj tie, ktoré mali odlo...
27.10.2017 11:31

Aj Sajfa a Ján Cifra prilákali študentov do školy... o polnoci

Bratislava - Jeden z najznámejších slovenských moderátorov si dnes v noci vyskúšal, aké je to byť na druhej strane – mimo moderátorksého kresla. Otázky mu totiž kládol v spoločnej diskusii jeho brat Ján Cifra. Obaja boli čerešn...
30.11.2017 12:30

VLÁDA: Schválili stratégiu pre implementáciu záväzkov PESCO

BRATISLAVA - Vláda dnes schválila Stratégiu národného plánu implementácie záväzkov a kritérií vyplývajúcich z účasti Slovenskej republiky na Stálej štruktúrovanej spolupráci Európskej únie v oblasti obrany (PESCO).