Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
04.10.2019 14:30

Slovenský robot pre olympiádu je už takmer hotový!

Tím nadaných slovenských stredoškolákov je ďalším dôkazom toho, že Slovensko je krajinou mnohých mladých talentov. Štvorica chalanov - Adam, Martin, Dávid a Daniel nás už čoskoro budú reprezentovať na ďalšom ročníku prestížnej medzinárodnej robotickej olympiády FIRST Global, ktorý sa uskutoční 24. – 27. októbra v Dubaji. Robot, s ktorým ide slovenský tím zabojovať o výhru, je už takmer hotový, úplne dokončený by mal byť v polovici októbra. Bude plniť úlohy v súťaži, ktorej tohtoročnou globálnou témou je zbavenie oceánov odpadov.

Každý rok sa mladí ľudia vo veku 15 až 18 rokov stretávajú, aby súťažili v konštrukcii, dizajne a programovaní robotov. Olympiády sa zúčastňujú študenti zo všetkých kútov sveta. Aj tento rok sa predstavia jednotlivé tímy z vyše 180 krajín, ktoré splnili podmienky účasti na celosvetovo tretej stredoškolskej robotickej olympiáde – FIRST Global Challenge 2019 v Dubaji.

„Ide o jedinečnú celosvetovú súťaž, ktorá prináša príležitosti spoznať sa s novými ľuďmi a kultúrami. Takúto možnosť človek nedostáva často, nieto ešte na robotickej súťaži," poznamenáva gymnazista Adam, kapitán slovenského tímu.

Robot by mal byť kompletne hotový a pripravený do polovice októbra. Už v utorok 8. októbra sa celý tím vyberie spoločne na veľké podujatie do Košíc, kde sa bude konať trojdňová konferencia SlovakiaTech. Na nej tím stredoškolákov predstaví samotného robota, s ktorým bude reprezentovať našu krajinu v Spojených arabských emirátoch. Naši talentovaní stredoškoláci predvedú, ako funguje a čo bude jeho úlohou. Okrem toho nám porozprávajú, ako sa k súťaži dostali, ako prebieha príprava. Okrem toho vysvetlia, čím je súťaž významná pre Slovensko a v neposlednom rade predstavia aj samotnú výzvu FIRST, ktorá je aj tento rok spojená s globálnou témou zbavenia oceánov odpadov. 

Slovenský tím na ceste do Dubaja podporujú:
Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis, LEAF Academy

 


 

Súvisiace články

10.04.2018 09:53

Mladí Rómovia sformulovali predstavy o svojej budúcnosti v SR

Povinnú a bezplatnú predškolskú výchovu pre všetkých, ale aj bezplatné školské autobusy pre deti a mládež zo sociálne znevýhodneného prostredia. Aj to sú žiadosti, ktoré v rámci jednotnej deklarácie sformulovali mladí rómski lí...
22.05.2018 13:18

Alarmujúca situácia v školských kluboch detí si vyžaduje zásadné zmeny, tvrdí Slovenská komora učiteľov

Komora dlhodobo žiada úpravu počtu hodín priamej výchovnej povinnosti pre vychovávateľov z 27 na 23 hodín týždenne
08.12.2017 15:30

Ako sa cítime pri vianočných nákupoch či na káve s priateľmi, ovplyvňuje aj akustika

V nákupných centrách trávime pred Vianocami často hodiny. Sme unavení a premýšľame prečo. Dôležitú úlohu hrá okrem iného aj akustika. Čudujete sa? Výskumom hluku v nákupných centrách, reštauráciách a ďalších priestoroch sa zaob...