Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
14.10.2017 17:19

ŠPÚ pripravuje medzinárodnú konferenciu Vzdelávanie k európskemu občianstvu

Bratislava - Riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Ľudovít Hajduk a zástupcovia rezortu zahraničných vecí a OZ Edukácia&Internet sa dohodli na rámcovom programe konferencie Vzdelávanie k európskemu občianstvu, ktorá by mala významne prispieť k rozvoju spolupráce krajín EÚ v oblasti vzdelávania.

ŠPÚ ako hlavný organizátor konferencie požiada o záštitu nad týmto podujatím ministerku školstva, vedy, výskumu a športu SR Martinu Lubyovú. Zároveň osloví ďalšie priamo riadené organizácie rezortu školstva, relevantné inštitúcie, organizácie, zástupcov Výboru NR SR pre európske záležitosti ako aj autority zo zahraničia, predovšetkým V4, aby sa na realizácii konferencie a následného šírenia myšlienky európskej spolupatričnosti ujali vo svojich krajinách.
     

"Našou snahou je, aby sa výsledky tejto konferencie, ktorá má dostať túto tému prostredníctvom škôl do povedomia mladej generácie, stali vzorom a motivovali ostatné krajiny Európskej únie k podobným aktivitám, zameraným na spoluprácu a zjednocovanie obyvateľov európskych štátov EÚ," uviedol riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk. 
      

Ambíciou organizátorov konferencie je iniciovať v Rade EÚ diskusiu o vzdelávaní a získať tak podporu všetkých národných rezortov školstva na prijatie spoločného vzdelávacieho predmetu, ktorý by mohol byť zavedený do učebných osnov škôl v krajinách EÚ. Vzdelávanie mladých občanov členských štátov EÚ k európskemu občianstvu, identite a pocitu spolupatričnosti k európskemu domu, podobné národnému vzdelávaniu, by malo obsahovať vyučovanie histórie EÚ, vzdelávanie o európskych hodnotách, o európskej kultúre, o hlavných európskych náboženstvách a symboloch, ako je hymna, vlajka, znak a jazyky.
      

Medzinárodná odborná konferencia Vzdelávanie K európskemu občianstvu by sa mala konať budúci rok v Deň európskych jazykov 26.septembra 2017.  TASR informovala Dagmar Vanečková z ŠPÚ.
 

Súvisiace články

23.03.2018 09:24

Veľkokrtíšsky veľkonočný strom s kraslicami vytvorí novú tradíciu

Miestny producent vajec daroval školám 500 vajec zo svojho chovu, ktoré žiaci škôl a škôlok vyzdobia, aby mohli skrášliť veľkonočný strom v meste
24.12.2017 08:30

Ako vyučovať matematiku inovatívne a efektívne? Objavte možnosti Vedomatu!

V záujme každého učiteľa je poskytnúť žiakom to najlepšie. Je však veľmi ťažké prispôsobovať sa rôznym typom žiakov s rozličnými vedomosťami a schopnosťami v dvadsaťčlennej triede. Individualizované učenie je tak skutočne nároč...
20.12.2017 15:36

ŠACH: V Bratislave sa predstaví bývalý majster sveta Anatolij Karpov

BRATISLAVA  - Bývalý majster sveta v šachu Anatolij Karpov sa predstaví v Bratislave na 1. ročníku Vianočného šachového turnaja predsedu Národnej rady Slovenskej republiky. Súčasný poslanec ruskej Dumy prijal pozvanie predsedu ...