Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
20.11.2018 17:07

Štúdia: Deviataci nezisťujú informácie od výchovných poradcov, ale z webov stredných škôl

Väčšina deviatakov ešte nie je úplne rozhodnutá, akým smerom sa vydá po ukončení základnej školy, avšak 84 % už začalo zisťovať konkrétne informácie o stredných školách. 54 % deviatakov najčastejšie vyhľadáva informácie na internete a webových stránkach. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Než zazvoní, ktorého sa zúčastnilo cez 2000 respondentov deviatych tried z celej Slovenskej republiky.

Aktuálny prieskum ukázal, že deviataci päť mesiacov pred podaním prihlášok stále nemajú jasno v tom, akú strednú školu si zvolia. Informácie o školách si však aktívne zisťujú - 53,6 % opýtaných sa pritom spolieha na internet a webové stránky školy. Naopak výchovný poradca sa ako informačný zdroj radí medzi tie najmenej dôležité - 4 % . 

Jednou z najlepších možností, ako prilákať záujemcov o štúdium, sú pre stredné školy dni otvorených dverí. Podľa výsledkov prieskumu sa chystá na viac než dva dni otvorených dverí 86,7 % deviatakov. „Dni otvorených dverí dlhodobo patria k príležitostiam, ako zaujať žiakov. Školy by preto nemali deň otvorených dní podceniť. Zážitok z tohto dňa totiž pretrváva až do odovzdania zápisného lístka, " vysvetľuje jeden z konzultantov firmy Petr Soukeník.

Najvýznamnejšími faktormi pri rozhodovaní sú pre deviatakov náročnosť prijímacích skúšok, náročnosť štúdia na škole a či po absolvovaní štúdia nájdu zamestnanie. Takmer dve tretiny respondentov uviedlo, že sa pri výbere strednej školy najskôr rozhodnú pre odbor štúdia, a potom hľadajú školu.

„Výber odboru je pri rozhodovaní o štúdiu veľmi dôležitý. V súčasnosti je najväčší záujem o technické odbory, ako napríklad strojársky, elektrotechnický, ale i všeobecné odbory - gymnáziá. Naopak najmenej sa deviataci podľa prieskumu zaujímajú o odbory z kategórie právo a bezpečnosť, stavebníctvo a architektúra," konštatuje manažérka Než zazvoní pre Slovensko Lucia Štefaňáková. 

Demografický vývoj nie je pre školy veľmi priaznivý, pretože ukazuje klesajúci počet žiakov, čo môže viesť k boju o každého žiaka medzi školami. Málo žiakov navyše v niektorých prípadoch spôsobuje zatváranie škôl.

Výsledky prieskumu ukazujú, že najvplyvnejšou skupinou ľudí, ktorá ovplyvňuje rozhodovanie žiakov sú rodičia.

Deviataci sa chcú o voľbe školy porozprávať s matkou v 89,3 % prípadoch a s otcom 76,7 % respondentov.

Hoci je matka najvýraznejšia postava pri rozhodovaní o voľbe školy, 43,9 % deviatakov uviedlo, že sa rozhodujú úplne sami. „Aj keď ich tvrdenie hovorí o samostatnosti pri rozhodovaní, možno hovoriť aj o ďalších faktoroch ako sú prostredie a najbližšie okolie, ktoré nepriamo vytvárajú u žiakov názory už od malička," dodáva Štefaňáková.

O štúdii 

Štúdie Rozhodovanie žiakov deviatych tried základných škôl o voľbe strednej školy sa zúčastnili základné školy zo všetkých samosprávnych krajov Slovenskej republiky. Dotazníkový prieskum prebiehal online na prelome októbra a novembra. Po očistení dát tvorilo vzorku 2143 respondentov. Štúdia je súčasťou dlhodobej výskumnej činnosti spoločnosti Než zazvoní v oblasti základného a stredného školstva. Súhrnná správa z tohto prieskumu je k dispozícií k stiahnutiu na http://www.nezzazvoni.sk/deviataci-slovensko/


O Než zazvoní

Než zazvoní od roku 2011 pomáha vedúcim pracovníkom stredných škôl v Českej republike s propagáciou a marketingom. Zameriava sa na proces náboru na stredné školy, poskytuje poradenstvo, výskumy a školenia marketingu stredných škôl. Na Slovensku pôsobí od roku 2018.

Celá štúdia je k dispozícii TU.

Súvisiace články

18.12.2017 13:08

MÁME VÍŤAZOV!! :)

Balíčky sú pripravené...už len odoslať :)
25.09.2017 09:11

Brusel ocenil promptnú reakciu ministerstva, Slovensko trestať nechce

BRATISLAVA – Brusel ocenil promptnú reakciu Slovenska a pracovnú návštevu delegácie ministerky školstva prijal pozitívne. Ako na dnešnej tlačovej konferencii povedala ministerka školstva Martina Lubyová, akčné plány a postupnos...
26.10.2017 18:55

Študentský program Erasmus+ bude mať o 200-miliónov eur vyšší rozpočet

BRATISLAVA - Program Erasmus+ bude mať v roku 2018 k dispozícií až 2,7 miliardy eur. Európska komisia dnes zverejnila výzvy na predloženie návrhov na rok 2018 v rámci programu Erasmus+, programu Európskej únie pre mobilitu a sp...