Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
20.01.2018 10:54

TIP na výlet: Ako beží rok v Bojnickom zámku

Celoročná ponuka programov otvára rozmanitý priestor na realizáciu zážitkových alebo poznávacích výletov, skupinových i individuálnych, pre najširšie vrstvy návštevníkov od najmenších až po tých skôr narodených.

Začiatok kalendárneho roka

Vo februári sa už tradične venujeme zaľúbeným či ľúbeným. Podujatie Valentín na zámku sa svojou interaktívnou formou približuje nielen mladým párom, ale i rodinám s deťmi. Prežívaním najznámejších ľúbostných príbehov z bohatej histórie zámku, plnenie individuálnych alebo párových úloh a uzavretie „zväzku valentínskeho" v tieni veží umocňuje zážitok z večerných prehliadok. Odmenou za splnenie úloh je certifikát vernosti, ktorý si návštevníci majú možnosť každoročne obnovovať. 

Apríl – máj

Prichádzajú na scénu strašidlá nielen zo Slovenska, ale i zo zahraničia. Tradičný Medzinárodný festival duchov a strašidiel sa teší obľube veľkej skupiny priaznivcov animovaných a inscenovaných programov múzea.

Netradičné spracovanie dejinných udalostí spojených s obyvateľmi pôvodne stredovekého hradu, prepojené s modernými prvkami a animáciami v autentickom prostredí, v úzkom prepojení s kvalitným literárnym scenárom, niekoľko desiatok ochotníckych i profesionálnych účinkujúcich dokáže spôsobiť nielen mrazenie, ale často je i príčinou sĺz smiechu či strachu. 

Prvý júnový deň

Obvykle patrí detským návštevníkom, ktorí si plnia svoje najtajnejšie sny i priania a na malú chvíľu sa môžu stať ozajstným princom či princeznou. Okrem detských prehliadok, drobných divadelných scénok, majú deti možnosť vyskúšať si dobový kostým a preniesť sa tak do časov dávno minulých.


Odmenou za celoročné snaženie detí pri plnení školských povinností je čoraz častejšie návšteva podujatia Rozprávkový zámok.

Jeden alebo viacero rozprávkových príbehov odohrávajúcich sa v komnatách zámku deti naplno vtiahnu do deja, stanú sa jeho súčasťou a pomocou kladných rozprávkových hrdinov víťazia nad zlom. Dejová línia rozprávkového príbehu prináša so sebou myšlienku, ktorej úlohou je deťom i rodičom vštepovať pravé hodnoty ako priateľstvo, láska, porozumenie či vzájomná pomoc a ochota venovať čas svojim najbližším.

Letné mesiace

Zámok otvára svoje brány i v neskorých večerných hodinách. Nezabudnuteľnú atmosféru nočných prehliadok dotvárajú lektori odetí v dobových kostýmoch, ktorí návštevníkov sprevádzajú pri svetle sviečok. Samozrejme, prisvietia si i zámockými lustrami, aby sa ich nezmocnili legendárne zámocké strašidlá či duchovia.

Zoznámia sa s príbehom Zuzky Podhradskej, ktorá už po stáročia blúdi komnatami a chodbami zámku ako tajomná Biela pani, spoznajú kastelána Pókiho – jeho čiernu dušu i dukáty – či smutný príbeh zo stredoveku spojený s postavou ženy v čiernom. Večerný zážitok dotvára i slávnostné prijatie v Zlatej sále, tajuplné tiene zámockých veží a viac i menej hlasné vzlyky aj výkriky jeho niekdajších obyvateľov. 

Jesenné mesiace

Tradične uzatvára podujatie Bojnický svetlonos. Svetlonos ako dávna mýtická bytosť vodí ľudí za svojím svetlom. Práve vďaka tradícii, ktorej korene siahajú už do obdobia starých Keltov, otvára zámok svoje brány vo večerných hodinách, aby návštevníkom priblížil históriu vyrezávania tekvíc a svetla v nich, ktorého úlohou bolo chrániť duše živých pred mŕtvymi, vracajúcimi sa v posledný októbrový deň na zem. Bohatá jesenná výzdoba, živí i vyrezávaní svetlonosi v tieto dni pôsobivo dotvárajú autentické prostredie Bojnického zámku.

Koniec kalendárneho roka

Jednotlivé komnaty a interiéry múzea zahalia do vône ihličia a starých tradícií. Neopakovateľná vianočná výzdoba, ukážky šľachtického i tradičného stolovania, krištáľové poháre, porcelánový servis, naleštené strieborné príbory a niekoľko desiatok vyzdobených vianočných stromčekov je len malou ukážkou toho, čo sa ukrýva v priestoroch niekdajšieho pálfiovského sídla počas podujatia Vianoce na zámku.

Samozrejmosťou sú i živí poslovia Vianoc – anjeli, neposední čertíci a, samozrejme, Mikuláš, ktorý okrem vrúcnych prianí a slávnostného posolstva často prináša i malé sladké prekvapenie pre tých najmenších. Sviatočné obdobie každoročne uzatvárajú Traja králi. 

______________________________________

Pre školské skupiny (celoročne), ako aj pre rodiny s deťmi počas prázdninových mesiacov (júl – august) ponúka bojnické múzeum niekoľko vzdelávacích programov rozdelených podľa veku dieťaťa. 

Materské školy a prvé ročníky základných škôl
Čarovný príbeh pána Bartolomeja

Deti pomocou bábky pána Bartolomeja a jeho rozprávania o malej slečne Agnes Thurzovej spoznávajú a porovnávajú život svojich rovesníkov v období renesancie. Počas prehliadkovej trasy sa na jednej strane zoznámia s dobovými hrami detí, so životom na šľachtickom dvore, zvyklosťami či kultúrou obliekania, na druhej strane majú možnosť spomínané aktivity aj prakticky zažiť, a tak sa aspoň na malú chvíľu stať šľachticom či šľachtičnou. Kým v jednej sále skúšajú dobovú obuv, v ďalšej sa už zabávajú na zámockom bále, skúšajú repliky dobových kostýmov a zoznamujú sa s vtedajšou hygienou. 
Kombináciou teoreticko-praktickej formy prehliadky a zjednodušeného lektorského výkladu sa v nich znásobí zážitok z návštevy kultúrnej pamiatky.

Staršie školopovinné deti
Hra na minulosť

Nadväzuje na učebné osnovy predmetov dejepis a vlastiveda. Detských návštevníkov jednotlivými miestnosťami múzea sprevádza slúžka Betka, ktorá si z dávnych čias veľa pamätá. Hneď na úvod preverí deti a ich ochotu pomáhať pri nosení starých zabudnutých kufríkov a pokladov, ktoré sú v nich ukryté. Keďže tie v minulosti vlastnili významné osobnosti z dejín Bojnického zámku, pomôžu im neskôr odhaliť skryté tajomstvá, ale aj ich nemenej dôležitých majiteľov.

Takýmto spôsobom sa zoznámia s grófkou Františkou Khuenovou Pálfiovou a rehoľou piaristov, dbajúcich o výchovu detí a mládeže. Kufrík grófa Jána Františka im odhalí nie veľmi radostné detstvo posledného vlastníka zámku, jeho obchodné aktivity, ako aj značné cestovateľské pohnútky. Prostredníctvom starých máp a listín spoznajú pôvod zbierkových predmetov, vďaka osobným predmetom a korešpondencii charakter dobových postáv a pomocou starej tlače i osudy vzácnych oltárnych obrazov. 

Pomyselnú vzdelávaciu štafetu po lektorovi často preberajú pedagógovia s kontrolnými testami a kvízmi, ktoré deti absolvujú už na pôde svojej školy v rámci učebného procesu.


Rok v Bojnickom zámku je naozaj bohatý – bohatý na zbierky, podujatia i zážitky. Nech sa páči, príďte sa presvedčiť. Tešíme sa na vás.

Kamila Píšová, SNM – Múzeum Bojnice


 

Súvisiace články

18.10.2018 19:06

Objavte svoj talent: Jaroslav Baška vybraný za slovenského ambasádora Európskeho týždňa odborných zručností

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a Štátny inštitút odborného vzdelávania vybrali na základe kritérií Európskej komisie na pozíciu národného ambasádora odborného vzdelávania a prípravy 2018 predsedu Trenčianskeho...
25.07.2017 09:01

Vláda odsúhlasila zvyšovanie platov učiteľov od septembra o šesť percent

BRATISLAVA – Platy učiteľov sa zvýšia od 1. septembra o šesť percent. Príslušné nariadenie vlády dnes odsúhlasila vláda a o výsledku informoval na brífingu premiér Robert Fico (Smer-SD) a minister školstva Peter Plavčan (nomina...
16.06.2017 08:13

Súťažíme v rámci IT Akadémie

Partner Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v rámci aktivít národného projektu IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie bude v mesiaci jún organizovať nasledujúce podujatia: