Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
27.12.2017 10:40

TIP NA VÝLET - Hrad Modrý Kameň

Modrý Kameň, toto donedávna najmenšie mesto na Slovensku (cca 1500 obyvateľov), má za sebou bohatú históriu, kedysi ovplyvnenú šľachtou sídliacou na hrade, neskôr ako okresné mesto novovzniknutého Československa. Dodnes dýcha tajuplnou atmosférou, má najväčší gaštanový sad, je jediným mestom na Slovensku, ktoré nemá panelovú bytovku. Vďaka svojej „veľkosti“ je obklopené prírodou, zasadené do posledných výbežkov slovenských hôr.

Hrad Modrý Kameň je dnes sídlom Slovenského národného múzea – Múzea bábkarských kultúr a hračiek. V expozícii hračiek nájdete napríklad repliku úžasného hlineného vozíka z Nižnej Myšle starého 3500 rokov (najstaršia hračka nájdená na našom území). Zaujímavé sú nielen priemyselne vyrábané hračky z prvých tovární (Piarg pri Banskej Štiavnici, Veľké Teriakovce pri Rimavskej Sobote a ďalších), ale aj ľudové hračky, ktoré deťom vyrábali ich príbuzní. Zo zmenšenín pracovných náradí je najstarší mangeľ z poslednej tretiny 19. storočia. Bohato zastúpené sú aj súčasné hračky – bábiky, dopravné hračky, detský nábytok, zvieratká, hlavolamy atď. Z hľadiska materiálu spoznáte nielen najtradičnejšie drevené, ale aj plyšové, keramické, kovové či plastové hračky.

V expozícii bábkarských kultúr je prezentované toto nádherné umenie z hľadiska časového vývoja. Spoznáte život kočovných ľudových bábkarských rodín, napr. rodiny Dubských, ktorých pôvodná maringotka zdobí hradné nádvorie a klasické drevené marionety spolu s kulisami, oponou a ďalším vybavením sa nachádzajú v expozícii. Spoznáte éru rodinných bábkových divadiel, keď sa rodiny rozveseľovali v dobách pred príchodom televízie v prvej polovici 20. storočia. Dozviete sa však aj o spolkových divadlách pri rôznych kluboch, závodoch a inštitúciách za prvej čsl. republiky, o profesionálnych štátnych bábkových divadlách založených v 50. rokoch alebo súkromných divadlách v novodobej ére samostatnosti. Pre deti je najatraktívnejšia tmavá miestnosť s luminiscenčným divadlom, ale aj figúrky z animovaných bábkových rozprávok. V závere sa stretnete s našimi najznámejšími hviezdami televízie – bábkami Drobčekom, Kukom a Raťafákom Plachtom.

Múzeum sa však zameriava nielen na bábkové divadlo a svet hračiek, ale aj na regionálnu históriu a, samozrejme, históriu samotného hradu. V rámci prehliadky navštívite novootvorenú historickú expozíciu hradu Modrý Kameň,  jeho zakladateľského rodu Balašovcov, hradnú kaplnku, zrekonštruovanú barokovú sieň kaštieľa s bábkovým divadlom a rôznymi výstavami, vyhliadku zo zrúcanín gotického hradu či podzemné hradné chodby. Neďaleko hradu sa nachádza Park sv. Anny a tiež hradná priekopa, v ktorých je možné so žiakmi v letných mesiacoch zažiť pravú opekačku.

Múzeum sa dlhodobo venuje aj múzejnej pedagogike. Od roku 2013 sprístupnilo stále priestory bábkarských tvorivých dielní a Hračkoviska, v ktorých je možné realizovať viaceré edukačné aktivity. Najobľúbenejšou je Hra s bábkami, v ktorej žiaci spoznávajú rôzne typy bábok – marionety, maňušky, javajky, tieňové bábky aj bábky improvizované. Dozvedia sa o spôsobe ich ovládania, prezradíme aj niekoľko bábkových trikov či tajomstvá zvukových a svetelných efektov. V rôznych bábkových scénach si potom nacvičujú krátke bábkové hry, s ktorými sa predstavia pred svojimi spolužiakmi. V Bábkovej dielni sa žiaci oboznamujú s materiálmi a technikami tvorby bábok a skúšajú ich vytvárať podľa vlastných predstáv. Zhotoviť si môžu jednoduché papierové plošné bábky, prstové bábky, textilné maňušky, kašírované hlavy, papierové marionety, improvizované bábky alebo jednoduché krabicové bábkové divadlo. Pre starších žiakov je možnosť vyskúšať si techniku odlievania hláv a končatín alebo vypiľovania plošných bábok.

V programe BábkART si trieda spoločne vyrobí kulisy do bábkového divadla so všetkými dejstvami konkrétnej hry. Žiaci si rozoberú text rozprávky a sami si rozvrhnú všetky scénografické prvky. Vytvoria si maketu scény a prenesú ju do reálnych rozmerov. Tento program je navrhnutý pre výtvarné krúžky ZŠ a CVČ a výtvarné odbory ZUŠ. Pre zmysluplný priebeh dielne sa predpokladá opakovaná návšteva múzea. Po vzájomnej dohode je však možné prispôsobiť program potrebám návštevníkov. Prehliadku stálych expozícií hračiek je možné spojiť s hrou v Hračkovisku. Deti sa môžu pohrať v herni múzea a sami si vyskúšať hračky „svojich rodičov". Herňu sme zriadili pre všetky deti, ktoré sa chcú hrať.

Pre 6. – 7. ročník je ideálna aj návšteva výstavy Dotkni sa stredoveku. Tento interaktívny priestor vás prenesie do 13. storočia, do obdobia, keď bola postavená väčšina našich hradov, rovnako ako hrad Modrý Kameň. Výstava sa zameriava na tzv. „dejiny každodennosti". Prezentuje bežný život na menších šľachtických hradoch v tomto období, spoznáte život šľachty, detí, služobníctva aj vojenstva na hrade. Dozviete sa, čo bežne robievali, ako sa obliekali, zabávali, čo jedli a pod. Vďaka „hands-on" metóde sa môžete všetkých vystavených replík a kópií dotýkať, vyskúšať si ich, obliecť si ich, odfotografovať sa s nimi. Zároveň sa však opiera o skutočné udalosti, ktoré sa nám zachovali zo života predpokladaného staviteľa hradu a jeho rodiny.

Každoročne na prelome mája a júna v múzeu pripravujeme aj Stredoveké dni detí. Hrad sa vráti do svojich najslávnejších dôb a žiaci pod zástavou svojho rytierskeho rádu zápasia s Turkami, drakmi alebo inými nepriateľmi, aby zachránili princeznú či mladého grófa. Úlohy sú tajomné aj strašidelné, deti si vyskúšajú dobové hry, skúšky obratnosti, odvahy aj tímovej spolupráce. Po úspešnom zvládnutí úloh budú pasovaní za rytierov a šľachtičné svojho rádu. Program je striktne časovaný, svoju návštevu je nutné zabezpečiť v dostatočnom predstihu.

Ak si plánujete koncoročný výlet alebo chcete obohatiť svoje hodiny o neformálne učenie sa v múzeu, nájdete nás na adrese Zámocká 1, Modrý Kameň. Vstupné je možné uhradiť aj vo forme kultúrnych poukazov. Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať na www.snm.sk, emailom na hanko@snm.sk alebo telefonicky na 047/2454 100.

 

Jaroslav Hanko

 

Súvisiace články

25.05.2017 10:52

ŠPÚ bude spolupracovať s Raabe a Expol pedagogika na skvalitňovaní škôl aj učiteľov

Riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Ľudovít Hajduk rokoval so zástupcami Raabe a Expol pedagogika o ďalšej spolupráci v oblasti výchovno-vzdelávacích aktivít pre učiteľov a školy. Hovorili spolu o cieľoch, ktoré ich spájajú ...
03.11.2017 18:00

Vedecká konferencia o sexualite

Téma večná od čias Adama a Evy a súčasne neustále živá v rôznych podobách aj súvislostiach. Ľudská sexualita. Ocitne sa v hlavnej úlohe aj na desiatom jubilejnom ročníku medzinárodnej interdisciplinárnej vedeckej konferencie 9....
09.10.2017 20:01

Liptákovi Pasažieri majú zastávku v Galérii na Tehelnej

Výstavu obrazov slovenského maliara a scénografa Fera Liptáka (1962) s názvom Pasažieri sprístupnili v týchto dňoch v Galérii na Tehelnej ulici vo Zvolene. Ide o časť obrazov prezentovaných v apríli tohto roku vo francúzskom Re...