Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
07.12.2017 12:30

UMENIE: Cenu Fondu výtvarných umení získala maliarka Ivica Krošláková

BRATISLAVA - Maliarka Ivica Krošláková sa stala nositeľkou Ceny Fondu výtvarných umení (FVU) za rok 2017. Jedna z najvýznamnejších slovenských predstaviteľov informelu, teda umenia založeného na improvizačných technikách, ktoré vzniká spontánne, získala cenu za významný prínos v oblasti výtvarného umenia. Laureátku Ceny FVU 2017 slávnostne vyhlásili dnes podvečer v sieni Dušana Jurkoviča v sídle Spolku architektov Slovenska v Bratislave. Agentúru SITA o tom informovala tajomníčka Rady Fondu výtvarných umení Katarína Pevalová. Rok 2017 je podľa FVU pre maliarku Ivicu Krošlákovú „rokom jubilejným v súvislosti s jej výtvarnou tvorbou. Je to 50 rokov, čo neustále tvorí. Nevšedný entuziazmus, vitalita, chuť experimentovať a hľadať nové podoby sú v tvorbe Ivice Krošlákovej stále nevyčerpateľnými zdrojmi“.

Maliarka Ivica Krošlákova (2. októbra 1943, Bratislava) je absolventka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, Akadémie výtvarných umení v Prahe a vo Viedni a Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Patrí k najvýznamnejším a celoživotným predstaviteľom informelu na Slovensku. Venuje sa maľbe, grafike, knižnej ilustrácii, grafickému dizajnu a veľkú časť jej tvorivej činnosti zastupuje výtvarná tvorba v architektúre. Medzi iným vytvorila niekoľko výtvarných objektov, ktoré sú súčasťou architektúry najmä nemocníc na Slovensku. Umelecky činná je na Slovensku i v zahraničí, medzi iným vo Francúzsku a v Nemecku. Jej aktivity sa prejavili nielen v jej tvorbe, ale i v spoločenskom výtvarnom dianí. Bola členkou Rady FVU v rokoch 1989 - 1995 a 2000 - 2007. Viedla združenie a galériu Gerulata a iniciovala početné výstavy našich, ale aj zahraničných výtvarníkov. Zastupovala výtvarnú obec na medzinárodných zahraničných stretnutiach v Belgicku, Francúzsku, Rakúsku a Nemecku. Od roku 1981 aktívne spolupracuje s medzinárodnou viedenskou skupinou Intakt. Od roku 1992 je riadnou členkou francúzskeho jesenného salónu (Salon ď automne) v Paríži a vystavovala s nimi po celom svete. V súčasnosti je členkou Komisie pre správu pozostalosti Martina Benku pri FVU na Slovensku. Za tvorbu získala viacero ocenení vo Francúzsku, Taliansku a na Slovensku. Žije a tvorí v Bratislave.

Cenu Fondu výtvarných umení udeľuje každoročne od roku 2004 Rada FVU za významný prínos v oblasti výtvarného umenia alebo architektúry. Pri výbere jej nositeľa rada posudzuje jeho celoživotnú tvorbu. Vlani za rok 2016 získal cenu maliar Stanislav Harangozó.

 

SITA

Súvisiace články

16.11.2017 17:28

Partizánske: Samospráva ocenila osobnosti, ktoré sa zaslúžili o rozvoj mesta

Partizánske - Za prínos pre rozvoj Partizánskeho a za ich činnosť ocenilo mesto osem mužov a jednu ženu, z nich jedného in memoriam. Verejné uznanie mesta Partizánske im v utorok odovzdal primátor Jozef Božik na slávnostnom zas...
13.04.2018 19:09

V Senici sa konalo celoslovenské kolo súťaže ENERSOL SK

Za účasti štátnej tajomníčky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Oľgy Nachtmannovej sa v Senici uskutočnilo slávnostné otvorenia 8. ročníka celoslovenskej súťaže ENERSOL SK.
23.10.2017 15:45

Gamifikácia je krehký, ale mimoriadne efektívny vzdelávací mechanizmus

Podľa oxfordského slovníka znamená termín gamifikácia „zavádzanie herných princípov ako bodovanie, súťaživosť, pravidlá hry do rôznych oblastí.“