Späť na zoznam
Z domova
Autor: Alžbeta Jánošíková
01.10.2020 10:23

V Podunajských Biskupiciach pomáha boxer pochopiť otázku tolerancie

Viliam Tankó je niekoľkonásobným majstrom Slovenska v boxe v kategórii do 60 kg. Je držiteľom viacerých medailí z medzinárodných súťaží. Okrem športového talentu má aj rozprávačské nadanie. Jeho životný príbeh je neobyčajný. Rómsky chlapec, ktorého otec predal rodine strechu nad hlavou, dá sa na alkohol a odíde do zahraničia. Viliam sa stane oporou pre mamu a súrodencov,  naštartuje kariéru úspešného športovca a plniť svoje sny. Študuje na strednej a potom na vysokej škole. Mame kupuje dom, aby konečne bývala vo vlastnom.

Ďalšou lektorkou je známa huslistka Barbora Botošová. Už niekoľko rokov pripravuje galaprogram Rómsky bašavel v organizácii Divé maky s talentovanými deťmi. Dokáže pracovať s mladými majstrovsky, pútavo, názorne, hravo a s humorom. Vysvetľuje im, že Rómovia v Španielsku, Francúzsku, či  na Slovensku interpretujú svoju hudbu presne tak, akým ho interpretujú príslušníci väčšinového obyvateľstva a preto je chyba označovať ich ako neprispôsobivých.

Viliam a Barborka sú najväčším magnetom na podujatí v Podunajských Biskupiciach, ktoré sa koná v druhej polovici septembra tohto roku. Workshop sa organizuje v exteriéri, pretože protipandemické opatrenia nedovoľujú usporiadať ho v priestoroch školy.

Na podujatie v Pod. Bisdkupiciach  prináša informácie aj ďalší lektor, bývalý diplomat odborník v oblasti ľudských práv, predseda Helsinského výboru pre ľudské práva na Slovensku Kálmán Petőcz. Rozpráva o svojich skúsenostiach a zapája sa do úloh, ktoré majú deti zvládnuť hravou formou.

Podujatie organizuje občianske združenie Futureg v spolupráci s občianskym združením Romano kher – Rómsky dom. Cieľom projektu je učiť deti komunikovať a mediovať, naučiť ich vyjadriť svoj názor na toleranciu v spoločnosti a súkromnom živote a predstaviť im osobnosti z rôznych národností. Multikultúrny deň realizujú organizátori v rámci projektu aj v Tomášikove a Dunajskej Strede.

Riaditeľka Základnej školy Iveta Horváthová je spokojná. S mimovládnymi organizáciami má dlhoročnú prax. Vie, že mnohé aktivity by učiteľky školy nestíhali. Tento projekt organizátor realizoval vďaka podpore z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

 

Viac informácií o uvedených mimovládnych organizáciách nájdete na:

Futureg.sk

Romanokher.sk

 

Zdroj textu: Romano Kher

Zdroj foto: pexels.com 

 

Súvisiace články

31.05.2018 20:34

V poradí 12. medzinárodná konferencia s názvom: Školské knižnice ako informačné a kultúrne centrá škôl

Začiatkom mája tohto roku sa opäť dostalo školským knižniciam veľkej pozornosti v rámci 12. medzinárodnej konferencie Školské knižnice ako informačné a kultúrne centrá škôl, ktorú zorganizovala Slovenská pedagogická knižnica po...
19.03.2018 12:56

Vihorlatské múzeum otvorilo výstavu k Svetovému dňu vody

Od 21. do 23. marca pripravuje múzeum pre školy zážitkové vyučovanie
23.04.2018 20:21

Ďakovné listy ministerky školstva stredoškolským učiteľkám za podporu študentských časopisov

Na 24. ročníku novinárskej súťaže stredoškolákov a vysokoškolákov Štúrovo pero, ktorá sa uskutočnila 20. a 21. apríla vo Zvolene, boli tradične ocenení aj pedagógovia, ktorí dlhodobo a tvorivo podporujú rozvoj školských médií.