Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
05.09.2017 09:23

V spoločenskej sále v Nových Zámkoch sa konala vernisáž

V spoločenskej sále Knižnice Antona Bernoláka v Nových Zámkoch sa konala dňa 4.septembra vernisáž putovnej interaktívnej výstavy venovanej životu a dielu českého ilustrátora Miroslava Šaška. Výstavu slávnostne otvorila riaditeľka KAB Nové Zámky, Mgr.Ľubica Červená, ktorá návštevníkom výstavy priblížila históriu výstav. 

Výstava, nesúca názov „Svet podľa Šaška" je putovná , interaktívna výstava, zaujímavá pre deti aj dospelých,  bola v predošlých obdobiach  nainštalovaná v Poprade, Starej Ľubovni, Košiciach, Piešťanoch a bola zrealizovaná s podporou Nadácie Miroslava Šaška /Miroslav Šašek Foundation/ a Českého centra v Bratislave.
Kurátorka výstavy Mgr. Erika Szöcsová priblížila účastníkom podujatia život a dielo autora ,ako aj jednotlivé artefakty výstavy:


„Miroslav Šašek (18.11.1916 – 28.5.1980) sa narodil v Prahe - štvrti Žižkov. Bol emigrantom. Pracoval ako architekt, grafik, dokonca aj ako rozhlasový hlásateľ. Venoval sa tiež voľnej tvorbe, kolážam a najmä maľoval obrazy. V 50. rokoch namaľoval hlavne ulice miest, zátišia, ľudí a mačky. Neskôr na plátnach zobrazoval motívy z ciest i stvárňoval fantastické zvieratá. No predovšetkým ilustroval a písal knihy pre deti. Z nich najznámejší sú ilustrovaní sprievodcovia po mestách a štátoch, ktorých vyšlo až osemnásť v rokoch 1959 – 1974. Tieto knihy boli preložené do mnohých jazykov.


Výstava „Svet podľa Šaška" pozostáva z ôsmich veľkých modulov, ktoré svojím obsahom na seba nadväzujú. Tieto moduly sú zostavené z hrubých kartónových komponentov rozličných veľkostí bez lepenia a sú doplnené písmom, návodom k doplneniu malých dielcov, vysvetlivkami a ilustráciami autora. Hoci sú moduly zhotovené z ľahko sa ohýbajúceho, lámajúceho materiálu, jedná sa o teplý a príjemný materiál pre deti i dospelých. S mnohými komponentami je možné pohybovať (otáčať), snímať ich a dopĺňať do veľkých častí. Výstava tak zapája deti aj dospelých do hravej tvorivej aktivity, má výchovno – vzdelávací charakter, zaoberá sa motívmi autorových sprievodcov po svetových metropolách. Vďaka knihám Miroslava Šaška, ktoré postupne vznikali od 50. rokov minulého storočia, sa dnes môžeme oboznámiť takmer s tromi desiatkami miest a krajín nachádzajúcich sa po celom svete. Šaškove ilustrácie sú veselé detské, sú expresívne s občasnými jemnými kontúrami a s dôrazom pre detaily, písmo. Prvý modul oboznámi diváka s výstavou a v stručnosti o ilustrátorovi M. Šašekovi. Hneď vedľa si vieme prelistovať, popozerať knihu vytvorenú z tenkého kartónu, z ktorej sa dozvieme o ilustrátorovi a jeho tvorbe. Ďalší modul obsahuje skutočný kufor a názvy miest a krajín, ktoré M. Šašek navštívil. Pri štvrtom module s pomenovaním „Architektúra" si každý môže podľa vlastnej predstavy vytvoriť mesto s významnými architektonickými budovami z celého sveta a zároveň sa o nich dozviedieť. V poradí piaty modul má názov „Zem" a tu je možné vidieť panorámy niektorých miest a tiež skúsiť správne ich umiestniť. Ostatné moduly s názvami „Jazyky", „Ľudia" a „Doprava" zahŕňajú veľa otáčajúcich komponentov. Pri module „Jazyky" s otáčajúcimi dielcami si vieme preveriť jazykové znalosti. S modulom „Doprava" rozhýbeme svet s jednotlivými dopravnými prostriedkami."

Slávnostnú atmosféru vernisáže umocnil spev a hra na gitare v podaní Miriam Maťašovskej. 

Výstavu si môžeme pozrieť v knižnici Antobna Bernoláka na Tureckej ulici do 19.októbra 2017.

 

Text a foto: Helena Rusnáková


 

Súvisiace články

05.12.2017 08:45

Vyvrcholenie jedenásteho ročníka kampane Červené stužky

Na Svetový deň boja proti AIDS, 1. decembra 2017, vyvrcholil v Žiline jedenásty ročník celoslovenskej kampane Červené stužky, ktorú pod záštitou Dr. Tatula Hakobyana, riaditeľa Kancelárie WHO na Slovensku, s podporou MŠVVaŠ SR,...
27.11.2017 17:00

Školy SR: Košická SPŠD vychováva už polstoročie odborníkov v oblasti dopravy

Košice – Odborníkov so zameraním na oblasť železničnej a cestnej dopravy už 50 rokov vychováva Stredná priemyselná škola dopravná (SPŠD) v Košiciach. Ako jediná z dopravných priemysloviek na Slovensku zabezpečuje štúdium aj pre...