Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
30.11.2017 12:30

VLÁDA: Schválili stratégiu pre implementáciu záväzkov PESCO

BRATISLAVA - Vláda dnes schválila Stratégiu národného plánu implementácie záväzkov a kritérií vyplývajúcich z účasti Slovenskej republiky na Stálej štruktúrovanej spolupráci Európskej únie v oblasti obrany (PESCO).

O vytvorení mechanizmu PESCO by mala Rada Európskej únie rozhodnúť na zasadnutí 11. decembra. „PESCO vnímam ako prostredie, v ktorom sme sa zaviazali urobiť spoločne viac pre bezpečnosť našich občanov," uviedol na tlačovej besede po rokovaní vlády minister obrany Peter Gajdoš. Zároveň dodal, že je to nielen pre slovenský obranný priemysel, ale aj výskum možnosť čerpať finančné prostriedky z Európskej komisie, konkrétne z Európskeho obranného fondu. Zapojením do PESCO sme dali jasný signál, že Slovensko chce byť v jadre únie a máme záujem na spolupráci s európskymi partnermi. Je tu jednoznačná požiadavka na zvýšenie spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti, zdôraznil šéf rezortu obrany.

Napĺňanie záväzkov zo schválenej stratégie si bude vyžadovať koordináciu s rezortmi diplomacie, hospodárstva a školstva. Súčasťou stratégie sú napríklad záväzky pravidelne zvyšovať obranný rozpočet, pričom v roku 2020 by mali výdavky dosiahnuť deklarovaných 1,6 percenta HDP. Z toho výdavky na modernizáciu a rozvoj Ozbrojených síl SR by mali byť viac ako 20 percent.

 

SITA

Súvisiace články

09.01.2018 16:09

Buďte aj vy súčasťou UCN !!!

Vytvorili sme pre vás viaceré možnosti, ako sa stať členom teamu Učiteľských novín.
16.05.2018 10:14

Inštitúcie vzdelávania dospelých odovzdali ministerke manifest o celoživotnom vzdelávaní v 21. storočí

Zástupcovia aktérov v oblasti vzdelávania dospelých v SR včera odovzdali ministerke školstva, vedy, výskumu a športu SR Martine Lubyovej Manifest pre vzdelávanie dospelých v 21. storočí.