Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
30.11.2017 12:30

VLÁDA: Schválili stratégiu pre implementáciu záväzkov PESCO

BRATISLAVA - Vláda dnes schválila Stratégiu národného plánu implementácie záväzkov a kritérií vyplývajúcich z účasti Slovenskej republiky na Stálej štruktúrovanej spolupráci Európskej únie v oblasti obrany (PESCO).

O vytvorení mechanizmu PESCO by mala Rada Európskej únie rozhodnúť na zasadnutí 11. decembra. „PESCO vnímam ako prostredie, v ktorom sme sa zaviazali urobiť spoločne viac pre bezpečnosť našich občanov," uviedol na tlačovej besede po rokovaní vlády minister obrany Peter Gajdoš. Zároveň dodal, že je to nielen pre slovenský obranný priemysel, ale aj výskum možnosť čerpať finančné prostriedky z Európskej komisie, konkrétne z Európskeho obranného fondu. Zapojením do PESCO sme dali jasný signál, že Slovensko chce byť v jadre únie a máme záujem na spolupráci s európskymi partnermi. Je tu jednoznačná požiadavka na zvýšenie spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti, zdôraznil šéf rezortu obrany.

Napĺňanie záväzkov zo schválenej stratégie si bude vyžadovať koordináciu s rezortmi diplomacie, hospodárstva a školstva. Súčasťou stratégie sú napríklad záväzky pravidelne zvyšovať obranný rozpočet, pričom v roku 2020 by mali výdavky dosiahnuť deklarovaných 1,6 percenta HDP. Z toho výdavky na modernizáciu a rozvoj Ozbrojených síl SR by mali byť viac ako 20 percent.

 

SITA

Súvisiace články

06.11.2017 12:33

Záujem detí o knihy má zlepšiť nové centrum pri Bibiane

BRATISLAVA – Ministerstvo kultúry chce, aby deti a mládež častejšie siahli po kvalitných knihách. Pomôcť v tom má nové Centrum literatúry pre deti a mládež a podpory čítania pri Bibiane - medzinárodnom dome umenia pre deti v Br...
12.07.2018 21:42

Európska pracovná skúsenosť zvyšuje úspech.

V školskom roku 2017/2018 sme v Strednej zdravotníckej škole v Skalici realizovali projekt s názvom Európska pracovná skúsenosť zvyšuje úspech. Projekt bol realizovaný z prostriedkov programu ERASMUS +.