Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
10.12.2017 08:45

VZDELÁVANIE: Zástupcovia Študentskej rady vysokých škôl rokovali s ministerkou školstva

BRATISLAVA - Zástupcovia Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) sa dnes po prvý raz stretli s ministerskou školstva Martinou Lubyovou, aby prerokovali viacero tém. Kľúčovými témami boli najmä vysokoškolská reforma, účasť vysokoškolákov v akreditačnom procese či rok štúdia v nadštandardnej dĺžke pre študentov zadarmo. Ako sa po stretnutí vyjadril predseda ŠRVŠ Bálint Lovász, ministerka školstva reagovala na pripomienky študentov veľmi pozitívne.

ŠRVŠ chce presadiť rok štúdia v nadštandardnej dĺžke pre študentov zadarmo, napríklad pri ročnom prerušení štúdia. Tento model funguje napríklad v Českej republike. Podľa členov ŠRVŠ je dôležité, aby slovenskí študenti mali podobné podmienky ako Česi, aj preto, že množstvo stredoškolákov odchádza študovať do susedného Česka. Na tomto bode sa študentom s ministerkou nepodarilo zhodnúť. „Potrebujeme zabrániť odchodu kvalitných študentov do zahraničia. Je dôležité aby ostali študovať na našich školách, pretože práve oni vytvárajú motivujúce prostredie pre ďalších mladých ľudí," povedal Bálint Lovász.

Členovia ŠRVŠ načrtli na stretnutí problematiku podpory a financovania študentských spolkov a organizácií. Na to je treba urobiť zmeny vo vysokoškolskom zákone. Podľa slov predsedu ŠRVŠ ministerka uvítala, aby boli študentské organizácie finančne podporené. „Študenti, ktorí aktívne pôsobia v nejakých spolkoch či organizáciách tak nadobudnú pocit, že sa dokážu na Slovensku realizovať, a to, aby boli slovenskí študenti doma spokojní, je pre nás veľmi dôležité."

Počas decembra bude vytvorená pracovná skupina, ktorej súčasťou budú aj členovia ŠRVŠ. Týmto krokom dostanú študenti šancu podieľať sa na tvorbe vysokoškolských zákonov a rozhodovať, akým smerom sa má vysoké školstvo na Slovensku uberať. Niekoľko otázok ostalo otvorených. Ide napríklad o dofinancovanie Fondu na podporu vzdelávania, ktorý doposiaľ nie je podporený ministerstvom školstva. Vzhľadom nato nie je možné vyhovieť asi 50 percentám žiadateľov o študentskú pôžičku. Podľa slov predsedu ŠRVŠ sa s ministerkou školstva dohodli, že Fond na podporu vzdelávania sa stane jednou z vďačných foriem sociálnej podpory študentov.

 

SITA

Súvisiace články

06.04.2018 09:05

Štátna tajomníčka Oľga Nachtmannová si pripomenula obete oslobodenia Bratislavy

V mene Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR sa včera štátna tajomníčka Oľga Nachtmannová zúčastnila na pietnych spomienkach pri príležitosti 73. výročia oslobodenia Bratislavy pri pamätníku na Slavíne, ako aj pri Po...
04.10.2017 09:20

ŠPÚ otvoril inovatívne vzdelávanie Interkultúrne vzdelávanie v ZŠ so žiakmi z rómskych komunít

Štátny pedagogický ústav otvoril v priestoroch Matice slovenskej v Martine inovatívne vzdelávanie akreditované Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR „Interkultúrne vzdelávanie v ZŠ so žiakmi z rómskych komunít“.
24.10.2017 09:23

Slovenské školy chcú využívať dostupné technológie na zatraktívnenie vyučovania

Bratislava — Štvrtý ročník konferencie Vzdelávame pre budúcnosť navštívilo takmer 450 učiteľov z piatich slovenských regiónov a z rôznych stupňov vzdelávania. Učitelia, riaditelia škôl a správcovia školských sietí si na nej moh...