Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
10.12.2017 08:45

VZDELÁVANIE: Zástupcovia Študentskej rady vysokých škôl rokovali s ministerkou školstva

BRATISLAVA - Zástupcovia Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) sa dnes po prvý raz stretli s ministerskou školstva Martinou Lubyovou, aby prerokovali viacero tém. Kľúčovými témami boli najmä vysokoškolská reforma, účasť vysokoškolákov v akreditačnom procese či rok štúdia v nadštandardnej dĺžke pre študentov zadarmo. Ako sa po stretnutí vyjadril predseda ŠRVŠ Bálint Lovász, ministerka školstva reagovala na pripomienky študentov veľmi pozitívne.

ŠRVŠ chce presadiť rok štúdia v nadštandardnej dĺžke pre študentov zadarmo, napríklad pri ročnom prerušení štúdia. Tento model funguje napríklad v Českej republike. Podľa členov ŠRVŠ je dôležité, aby slovenskí študenti mali podobné podmienky ako Česi, aj preto, že množstvo stredoškolákov odchádza študovať do susedného Česka. Na tomto bode sa študentom s ministerkou nepodarilo zhodnúť. „Potrebujeme zabrániť odchodu kvalitných študentov do zahraničia. Je dôležité aby ostali študovať na našich školách, pretože práve oni vytvárajú motivujúce prostredie pre ďalších mladých ľudí," povedal Bálint Lovász.

Členovia ŠRVŠ načrtli na stretnutí problematiku podpory a financovania študentských spolkov a organizácií. Na to je treba urobiť zmeny vo vysokoškolskom zákone. Podľa slov predsedu ŠRVŠ ministerka uvítala, aby boli študentské organizácie finančne podporené. „Študenti, ktorí aktívne pôsobia v nejakých spolkoch či organizáciách tak nadobudnú pocit, že sa dokážu na Slovensku realizovať, a to, aby boli slovenskí študenti doma spokojní, je pre nás veľmi dôležité."

Počas decembra bude vytvorená pracovná skupina, ktorej súčasťou budú aj členovia ŠRVŠ. Týmto krokom dostanú študenti šancu podieľať sa na tvorbe vysokoškolských zákonov a rozhodovať, akým smerom sa má vysoké školstvo na Slovensku uberať. Niekoľko otázok ostalo otvorených. Ide napríklad o dofinancovanie Fondu na podporu vzdelávania, ktorý doposiaľ nie je podporený ministerstvom školstva. Vzhľadom nato nie je možné vyhovieť asi 50 percentám žiadateľov o študentskú pôžičku. Podľa slov predsedu ŠRVŠ sa s ministerkou školstva dohodli, že Fond na podporu vzdelávania sa stane jednou z vďačných foriem sociálnej podpory študentov.

 

SITA

Súvisiace články

11.01.2018 18:08

Žiaci zo Župkova nadviazali listové priateľstvá s rovesníkmi z Báčskeho Petrovca

Žiaci zo Základnej školy v Župkove (okres Žarnovica) nadviazali listové priateľstvo s rovesníkmi zo srbskej Vojvodiny. Dopisovanie žiakov je súčasťou spolupráce medzi miestnou školou a Základnou školou Jána Čajaka v Báčskom Pet...
17.05.2019 10:26

V Banskej Bystrici sa opäť konal festival stredoškolských a vysokoškolských speváckych zborov

Aj pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR sa konal minulý týždeň už 18. ročník festivalu stredoškolských a vysokoškolských speváckych zborov Akademická Banská Bystrica 2019.
29.09.2017 10:30

Tip na výlet: Vápenka v Nemeckej

Miesto zabudnutého zločinu