Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
20.10.2017 08:46

Workshop InfoKompas

Minulý víkend v bratislavskej Dúbravke prebehol zážitkový workshop InfoKompas pre učiteľov zameraný na výuku informačnej gramotnosti a kritického myslenia žiakov.

Pod vedením lektora a mentora Dávida Králika účastníci vytvárali cvičenia a zadania pre svojich žiakov a pripravili aj vreckového „antikonšpirátora"- pomôcku pri overovaní informácií z webu a médií.

Využitím rôznych techník a výmenou názorov sa spoločnými silami podarilo vytvoriť sadu mini metodík. Že ide o techniky hravé potvrdilo aj množstvo vtipných situácií, ktoré na workshope sprevádzeli ich vznik. Vytvorené aktivity kombinujú zážitkové učenie, gamifikáciu, debatovanie či projektové prvky a sú navrhnuté tak, aby ich bolo možné využiť na široké spektrum tém. Na workshope sme ich testovali na stereotypoch o Rómoch, migrácii či falošných správach a mýtoch.

Hoci času nebolo veľa, workshop poslúžil taktiež ako fórum na výmenu skúseností a kontaktov medzi učiteľmi. Organizátori z Inštitútu strategických politík a fact-check projektu Demagog.SK si podľa vlastných slov nemohli želať lepší štart projektu InfoKompas, ktorý je zameraný na podporu a rozvoj kritického myslenia na stredných školách.

Stretnutie s učiteľmi nám dodalo pozitívnu energiu. Zďaleka nie všetci pedagógovia rezignovali, naopak snažia sa hľadať nové cesty ku žiakom. InfoKompas im chce v tomto podať pomocnú ruku," hovoria organizátori projektu. Mimoriadne tvorivú atmosféru na stretnutí potvrdil aj lektor Dávid Králik. „Málokedy sa darí tak rýchlo plniť notes nápadmi," pochválil aktívne zapojenie učiteľov.

Ďalší InfoKompas workshop pre učiteľov prebehne 25. až 26. novembra 2017 v Liptovskom Mikuláši. Záujemkyne a záujemcovia sa stále môžu prihlásiť, stačí napísať na kontaktný mail infokompas@stratpol.sk.

 

Martin Dudáš

Súvisiace články

17.04.2018 10:05

Karloveské školy začnú so zápisom prvákov od piatka

Zápis detí do základných škôl v správe bratislavskej mestskej časti Karlova Ves pre školský rok 2018/2019 bude v piatok 20. apríla a v sobotu 21. apríla. Samospráva o tom informuje na svojej oficiálnej webovej stránke. V piatok...
05.06.2017 07:28

Pedagógovia môžu do 30. júna žiadať o pôžičku

BRATISLAVA - Pedagógovia môžu do 30. júna predkladať žiadosti o pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania. Na pôžičky pre pedagógov pritom vyčlenili na tento rok 2 300 000 eur, z toho na žiadosti doručené do 30. júna 1,3 milióna e...
16.11.2017 17:28

Partizánske: Samospráva ocenila osobnosti, ktoré sa zaslúžili o rozvoj mesta

Partizánske - Za prínos pre rozvoj Partizánskeho a za ich činnosť ocenilo mesto osem mužov a jednu ženu, z nich jedného in memoriam. Verejné uznanie mesta Partizánske im v utorok odovzdal primátor Jozef Božik na slávnostnom zas...