Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
20.10.2017 08:46

Workshop InfoKompas

Minulý víkend v bratislavskej Dúbravke prebehol zážitkový workshop InfoKompas pre učiteľov zameraný na výuku informačnej gramotnosti a kritického myslenia žiakov.

Pod vedením lektora a mentora Dávida Králika účastníci vytvárali cvičenia a zadania pre svojich žiakov a pripravili aj vreckového „antikonšpirátora"- pomôcku pri overovaní informácií z webu a médií.

Využitím rôznych techník a výmenou názorov sa spoločnými silami podarilo vytvoriť sadu mini metodík. Že ide o techniky hravé potvrdilo aj množstvo vtipných situácií, ktoré na workshope sprevádzeli ich vznik. Vytvorené aktivity kombinujú zážitkové učenie, gamifikáciu, debatovanie či projektové prvky a sú navrhnuté tak, aby ich bolo možné využiť na široké spektrum tém. Na workshope sme ich testovali na stereotypoch o Rómoch, migrácii či falošných správach a mýtoch.

Hoci času nebolo veľa, workshop poslúžil taktiež ako fórum na výmenu skúseností a kontaktov medzi učiteľmi. Organizátori z Inštitútu strategických politík a fact-check projektu Demagog.SK si podľa vlastných slov nemohli želať lepší štart projektu InfoKompas, ktorý je zameraný na podporu a rozvoj kritického myslenia na stredných školách.

Stretnutie s učiteľmi nám dodalo pozitívnu energiu. Zďaleka nie všetci pedagógovia rezignovali, naopak snažia sa hľadať nové cesty ku žiakom. InfoKompas im chce v tomto podať pomocnú ruku," hovoria organizátori projektu. Mimoriadne tvorivú atmosféru na stretnutí potvrdil aj lektor Dávid Králik. „Málokedy sa darí tak rýchlo plniť notes nápadmi," pochválil aktívne zapojenie učiteľov.

Ďalší InfoKompas workshop pre učiteľov prebehne 25. až 26. novembra 2017 v Liptovskom Mikuláši. Záujemkyne a záujemcovia sa stále môžu prihlásiť, stačí napísať na kontaktný mail infokompas@stratpol.sk.

 

Martin Dudáš

Súvisiace články

27.01.2018 17:00

Krista Bendová pridávala svieži humor ako esenciu aj do rozprávok

Slovenská spisovateľka Krista Bendová sa zaslúžila o rozvoj detskej literatúry, napomohla formovaniu modernej parodizačnej autorskej rozprávky a moderného humoristického žánru. Autorkiným majstrovským kúskom boli Osmijankove ro...
20.11.2018 17:12

Matematika, Fyzika či Biológia po novom. Aj o tom budú učitelia základných škôl diskutovať na pripravovanej konferenc...

Učitelia Matematiky, Fyziky, Biológie či ďalších predmetov majú k dispozícii inovatívne metodiky výučby. U žiakov základných škôl sa zisťovala bádateľská spôsobilosť či úroveň Informatického myslenia. Učitelia sa môžu rozvíjať ...
20.03.2018 12:51

Ja sladké túžby, túžby po kráse spievam peknotou nadšený...

Epicentrum Lásky je Zážitková expozícia venovaná Najdlhšej ľúbostnej básni na svete. Nachádza sa v Banskej Štiavnici v Dome Maríny. Práve tu, takmer celý život žila Marína, ktorej Andrej Sládkovič báseň Marína venoval.