Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
04.04.2018 12:27

Zamestnávatelia majú zväčša záujem o stredoškolákov

Na podanie prihlášky na strednú školu zostáva deviatakom už iba necelý týždeň. Výber strednej školy môže byť veľmi dôležitý, väčšina zamestnávateľov na pracovnom portáli Profesia.sk totiž vyžaduje práve stredoškolské vzdelanie.

62 % ponúk práce na portáli je podiel pracovných inzerátov na Profesia.sk, v ktorých zamestnávatelia vyžadujú strednú školu. Tento podiel sa pritom za posledných 5 rokov nezmenil.

Vlani portál evidoval celkový počet takmer 275.000 pracovných ponúk, z toho bolo až 162.820 inzerátov, v ktorých firmy vyžadovali od uchádzačov stredoškolské vzdelanie. Ich počet každý rok rastie.

Analýzy spoločnosti Profesia však poukazujú na to, že pri netechnických pracovných pozíciách konkurujú stredoškolákom aj uchádzači s vysokou školou. Najmä absolventi spoločenských či prírodných vied sa totiž často hlásia práve na pozície, na ktoré stačí aj stredná škola.

Napriek týmto skutočnostiam záujem o vysokoškolské štúdium neupadá. Na pomerne veľké rozdiely na Slovensku medzi zárobkami ľudí s univerzitou a s maturitou poukazovala medzinárodná organizácia OECD. Tá uvádza, že sú u nás nadpriemerné mzdové rozdiely medzi stupňami dosiahnutého vzdelania. Veľké rozdiely potvrdzujú aj štatistiky zo mzdového portálu Platy.sk.

_________

Podľa neho je rozdiel medzi priemerným platom zamestnanca s vysokoškolským titulom a zamestnanca s maturitou zhruba 47 %. Oproti pracovníkovi bez maturity, zarobí dokonca človek s vysokou školou až o 78 % viac.

_________

Analýza životopisov ukazuje, že uchádzači so stredoškolským vzdelaním reagujú najčastejšie na ponuky predavača, administratívneho pracovníka či odborného predajcu.

V prípade pozícií, ktoré sú vhodné pre ľudí, ktorí majú stredoškolské vzdelanie, sa hovorí pomerne často o príležitostiach v obchode, vo výrobe, administratíve. Štvrtým najčastejšie inzerovaným odvetvím, do ktorého hľadajú zamestnávatelia stredoškolsky vzdelaných ľudí, je však napríklad aj IT.

Zamestnávatelia, ktorí majú problém zohnať uchádzačov o prácu, neustále znižujú svoje požiadavky. To spôsobuje, že klesá podiel pracovných ponúk, v ktorých zamestnávatelia vyžadujú vysokú školu. Za dva roky klesol ich podiel o 4 percentuálne body, pričom aktuálne ide o približne 8 % ponúk.

TASR informovala Nikola Richterová z Profesie.

 

Súvisiace články

23.04.2018 09:19

Pracovné ponuky

Učiteľ v MŠ.
08.04.2018 10:01

Jar v Tatrách bude patriť literatúre

Počas piatich dní sa vo Vysokých Tatrách uskutoční stretnutie spisovateľov a verejnosti Tatranská literárna jar. Na podujatí sa zúčastní 24 renomovaných spisovateľov zo štyroch krajín Európy.
01.10.2018 18:48

Ministerstvo školstva podporuje výskum a vývoj

Výzvu na stimuly pre podnikateľský sektor i návrh štátnych programov výskumu a vývoja na najbližšie roky zverejnilo v týchto dňoch Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Cieľom je nastavenie efektívnej podpory zadefi...