Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
10.10.2017 07:01

ZŠ Vajanského v Lučenci má viacero aktivít zameraných na projekty

Aktivity zamerané na rôzne projekty sú jednou z dôležitých oblastí, na ktoré kladú dôraz na Základnej škole (ZŠ) na Vajanského ulici v Lučenci. TASR o tom informovala jej riaditeľka Jana Kamenská, podľa ktorej na škole v minulosti prebiehali dva projekty Comenius. V rámci nich spolupracovali so školami z Belgicka, Španielska, Poľska, Maďarska či Turecka.

„V súčasnosti máme aktívny jeden projekt Erasmus, ktorý je zameraný na vzdelávanie pedagógov," priblížila riaditeľka s tým, že v budúcnosti plánujú aj ďalšie projekty v rámci tohto programu, ktoré by mali byť upriamené i na výmenné pobyty žiakov.

Za ďalší projektový úspech považuje účasť ich ZŠ v národnom programe IT Akadémia, ktorého obsahom je bádateľské vyučovanie. „V rámci Slovenska sa doň dostalo len 60 škôl a z našej oblasti sme jedinou, ktorej sa podarilo zapojiť. V rámci tohto projektu nám bude dodaný takzvaný IT Science Lab, čiže vlastne balíček technológií pre prírodné vedy," vysvetlila Kamenská.

Z projektov sa však darí zveľaďovať aj vybavenie školy. „Odborné učebne sú kvalitne vybavené vďaka národnému projektu ŠIOV, k mnohým učebným pomôckam prispel projekt PRINED, k zveľadeniu exteriéru zase projekt Modré školy. Vlani sme na mieste bývalej asfaltovej plochy postavili multifunkčné ihrisko a chceme k nemu ešte dostavať krytú tribúnku. Máme v pláne renovovať aj atletickú dráhu a radi by sme vymenili tabule v triedach, aby sa zvýšil komfort výchovno-vzdelávacieho procesu," vymenovala riaditeľka plány do budúcnosti.

Škola ale rozvíja i mimoprojektové aktivity. „Máme veľmi dobrý družobný vzťah so ZŠ J. A. Komenského z Loun v Českej republike. Minulý rok boli ich žiaci u nás na týždňovom pobyte, pričom bývali v rodinách našich žiakov. Poskytli sme im určité zoznámenie s juhom Banskobystrického kraja, spoznávali náš región a videli tiež, ako funguje naša škola," načrtla Kamenská.

Jednou z najznámejších absolventiek ZŠ je redaktorka a spisovateľka Veronika Homolová Tóthová, autorka knihy Mengeleho dievča. „Na túto školu som sa prihlásila sama, keď som bola druháčka na inej ZŠ. Moji rodičia o tom ani nevedeli. Vajanského totiž mala triedu zameranú na jazyky a keď sa robili prijímačky, prihlásila som sa na ne, lebo učitelia hovorili, že sa tam budeme učiť po indiánsky," zaspomínala si s úsmevom na školské časy. Nakoniec to podľa nej bola o niečo menej vzrušujúca ruština, ale na škole už zostala.

„Mám na ňu pekné spomienky. Mali sme šťastie na pár zaujímavých učiteľov. Najviac si spomínam na našu triednu na druhom stupni, pani učiteľku Vaskyovú, ktorá nás učila matematiku. Vždy hovorila: 'Mýliť sa je ľudské, na matematike neprípustné'," dodala Homolová Tóthová.

Ako ďalej spomenula, škola jej dala naozaj veľmi dobré základy z ruštiny a angličtiny, na ktorých sa dalo ďalej stavať. „Páčili sa mi aj hodiny telesnej výchovy, na ktorých sme sa vďaka veľkým ihriskám venovali rôznym športom. Mala som rada aj 'pestovateľské práce' na políčkach za školou. V družine sme si potom robili ovocné a zeleninové šaláty alebo šťavy z našej úrody," zakončila spisovateľka.

Zdroj: TASR
 

Súvisiace články

22.10.2017 17:00

V4 – história a súčasnosť. Visegrad na Dunaji alebo Vyšehrad na Vltave?

Český premiér Bohuslav Sobotka na jednom zo svojich vystúpení povedal: „Vyšehrad je len jeden.“ Ak to zoberieme z etymologického a nocionálneho hľadiska, mal v podstate pravdu. Prečo? Zakladatelia uhorského štátu, panovníci z d...
19.02.2018 14:25

Najviac nezamestnaných absolventov je zo stredných odborných škôl

Richter: “Podľa najaktuálnejších údajov na konci minulého roka tvorili najviac nezamestnaných práve absolventi tí, ktorí ukončili úplné stredné odborné vzdelanie, pričom s počtom 4152 mladých ľudí tvorili až 45 % zo všetkých ne...
16.03.2018 14:07

Školský progam EÚ ovocie, zelenina a mlieko na školách využíva 30 miliónov detí

Vyše 30 miliónov detí v krajinách EÚ dostáva v rámci školského programu EÚ mlieko, ovocie a zeleninu. Vyplýva to z najnovších monitorovacích správ školského roku 2016/2017, ktoré vo štvrtok zverejnila Európska komisia (EK).