Späť na zoznam
Z domova
Autor: UCN
10.10.2017 07:01

ZŠ Vajanského v Lučenci má viacero aktivít zameraných na projekty

Aktivity zamerané na rôzne projekty sú jednou z dôležitých oblastí, na ktoré kladú dôraz na Základnej škole (ZŠ) na Vajanského ulici v Lučenci. TASR o tom informovala jej riaditeľka Jana Kamenská, podľa ktorej na škole v minulosti prebiehali dva projekty Comenius. V rámci nich spolupracovali so školami z Belgicka, Španielska, Poľska, Maďarska či Turecka.

„V súčasnosti máme aktívny jeden projekt Erasmus, ktorý je zameraný na vzdelávanie pedagógov," priblížila riaditeľka s tým, že v budúcnosti plánujú aj ďalšie projekty v rámci tohto programu, ktoré by mali byť upriamené i na výmenné pobyty žiakov.

Za ďalší projektový úspech považuje účasť ich ZŠ v národnom programe IT Akadémia, ktorého obsahom je bádateľské vyučovanie. „V rámci Slovenska sa doň dostalo len 60 škôl a z našej oblasti sme jedinou, ktorej sa podarilo zapojiť. V rámci tohto projektu nám bude dodaný takzvaný IT Science Lab, čiže vlastne balíček technológií pre prírodné vedy," vysvetlila Kamenská.

Z projektov sa však darí zveľaďovať aj vybavenie školy. „Odborné učebne sú kvalitne vybavené vďaka národnému projektu ŠIOV, k mnohým učebným pomôckam prispel projekt PRINED, k zveľadeniu exteriéru zase projekt Modré školy. Vlani sme na mieste bývalej asfaltovej plochy postavili multifunkčné ihrisko a chceme k nemu ešte dostavať krytú tribúnku. Máme v pláne renovovať aj atletickú dráhu a radi by sme vymenili tabule v triedach, aby sa zvýšil komfort výchovno-vzdelávacieho procesu," vymenovala riaditeľka plány do budúcnosti.

Škola ale rozvíja i mimoprojektové aktivity. „Máme veľmi dobrý družobný vzťah so ZŠ J. A. Komenského z Loun v Českej republike. Minulý rok boli ich žiaci u nás na týždňovom pobyte, pričom bývali v rodinách našich žiakov. Poskytli sme im určité zoznámenie s juhom Banskobystrického kraja, spoznávali náš región a videli tiež, ako funguje naša škola," načrtla Kamenská.

Jednou z najznámejších absolventiek ZŠ je redaktorka a spisovateľka Veronika Homolová Tóthová, autorka knihy Mengeleho dievča. „Na túto školu som sa prihlásila sama, keď som bola druháčka na inej ZŠ. Moji rodičia o tom ani nevedeli. Vajanského totiž mala triedu zameranú na jazyky a keď sa robili prijímačky, prihlásila som sa na ne, lebo učitelia hovorili, že sa tam budeme učiť po indiánsky," zaspomínala si s úsmevom na školské časy. Nakoniec to podľa nej bola o niečo menej vzrušujúca ruština, ale na škole už zostala.

„Mám na ňu pekné spomienky. Mali sme šťastie na pár zaujímavých učiteľov. Najviac si spomínam na našu triednu na druhom stupni, pani učiteľku Vaskyovú, ktorá nás učila matematiku. Vždy hovorila: 'Mýliť sa je ľudské, na matematike neprípustné'," dodala Homolová Tóthová.

Ako ďalej spomenula, škola jej dala naozaj veľmi dobré základy z ruštiny a angličtiny, na ktorých sa dalo ďalej stavať. „Páčili sa mi aj hodiny telesnej výchovy, na ktorých sme sa vďaka veľkým ihriskám venovali rôznym športom. Mala som rada aj 'pestovateľské práce' na políčkach za školou. V družine sme si potom robili ovocné a zeleninové šaláty alebo šťavy z našej úrody," zakončila spisovateľka.

Zdroj: TASR
 

Súvisiace články

04.10.2017 19:06

Kapitola ŠVVaŠ má na budúci rok navrhované výdavky 1,36 miliardy eur

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR má v návrhu rozpočtu na rok 2018 naplánované výdavky vo výške 1,36 miliardy eur, ktoré sú oproti schválenému rozpočtu na rok 2017 nižšie o 69,8 milióna eur alebo 4,87 pe...
29.09.2017 09:10

Ako súvisia rizikové správanie a emigračné zámery slovenských vysokoškolákov?

Takmer štvrtina slovenských vysokoškolákov plánuje po skončení štúdia opustiť SR na viac ako rok alebo natrvalo, ďalších 18 % zvažuje odísť na kratší čas a 37 % sa pre takýto krok ešte rozhoduje. Výskum potvrdil, že emigračné z...
08.07.2019 10:09

Sociálne štipendium pre vysokoškolákov bude vyššie

Maximálna suma sociálneho štipendia pre vysokoškolákov sa zvýšila na 295 eur. Táto úprava súvisí s nárastom životného minima od 1. júla 2019. V akademickom roku 2018/2019 mohli študenti poberať mesačne najviac 285 eur.