Blog
0

Z uvedenia básnickej zbierky Muselo to prísť

V priestoroch novozámockej Knižnice Antona Bernoláka sa v sobotu 31. júla uskutočnilo stretnutie čitateľov s úspešnou Novozámčankou, poetkou Andreou Ágg.
Andrea Ágg patrí k úspešným regionálnym autorom, ktorej dielo je preslávené aj za hranicami našej vlasti. Poetka študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Básničky začala tvoriť od útleho detstva, v čom pokračovala aj počas svojich školských rokov a štúdií, až po súčasnosť, kedy ju už právom zaraďujeme medzi medzi úspešných autorov. Poetka debutovala svojou básnickou zbierkou Bariéra v roku 1997.
V súčasnosti sa venuje literárnej tvorbe na voľnej nohe. Počas pandémie napísala báseň Muselo to prísť / jej názov sa stal sa aj názvom najnovšej básnickej zbierky/. Táto báseň obletela svet, bola preložená do 11 jazykov a zhudobnená.

null

Ako hodnotí básnickú zbierku Jitka Rožňová, vysokoškolská učiteľka, prekladateľka, poetka, moderátorka podujatia? „Zbierka „Muselo to prísť“ prináša tridsať básní písaných viazaným veršom a je rozdelená do troch častí. Prvá vypovedá o našej ľudskej konečnosti…, druhú môžeme definovať ako dôležitý úsek medzi konečnosťou a večnosťou, ako obdobie jedného ľudského života, v priebehu ktorého má človek ešte možnosť veci meniť, pretvárať, prijímať rozhodnutia, dávať šance, jednoducho – žiť! Tretia časť nastoľuje a rozvíja doposiaľ nezodpovedané otázky o podobe života POTOM, keď sa pozemská cesta človeka skončí a iná sa (možno) začína…“
Andrea Ágg prezradila svojim čitateľom na čom práve pracuje, akými dielami sa vynasnaží spestriť v nasledujúcom období každodenný život milovníkov literatúry. V súčasnom období spolupracuje s fotografom s Tomášom Thorom na projekte Ženy 40+, kde k fotografiám žien dodáva svoje básne. Zároveň píše pre deti a pracuje na novej zbierke, kde nájdu svoje miesto témy – cykly ako zmysly, láska…
Príjemným spestrením podujatia bol kultúrny program, v rámci ktorého sa predstavili aj členky Literárneho klubu Generácie, ktoré zarecitovali básne z najnovšej básnickej zbierky poetky. Zlatým klincom podujatia bolo požehnanie diela pátrom Maseom, ktorý spolu s profesorom Andrejom Tušerom uviedol zbierku do života.
Na podujatí nechýbali ani ďalší vzácni hostia: ilustrátorka zbierky Amina Renaud a rehoľná sestra Terézia Jana Hadriová.

Text : Helena Rusnáková
Foto: Mária Feldinszká: na obr. Páter Maseo, ktorý spolu s profesorom Andrejom Tušerom uviedol básnickú zbierku do života, Jitka Rožňová , moderátorka podujatia, Andrea Ágg, autorka zbierky, Amina Renaud, ilustrátorka zbierky, rehoľná sestra Terézia Jana Hadriová.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu