Späť na zoznam
Základné školy
Autor: ZŠ Komenského Poprad
17.12.2017 12:54

Biele Lucky

Hádam každý vie, že 13. Decembra majú sviatok všetky Lucky.  Od Lucie do Vianoc  každá noc má svoju moc. Deň svätej Lucie má v ľudovej tradícii množstvo predpisov a rituálov, ktoré naši predkovia dodržiavali: do domu si nepustili žiadnu ženu /báli sa stríg/, nesmelo sa priasť, obecní pastieri obchádzali chotár a hlasno trúbili na trúbach a rohoch, mládenci práskali korbáčmi, cengali zvoncami, pískali na píšťalách aj prstoch. Hluk mal rozohnať bosorky z krížnych ciest. Veľkej obľube – ako prostriedok proti strigám-sa tešil cesnak. Cesnak jedli surový, ba dokonca ho dávali aj domácim zvieratám. Veľmi známe je aj stružlikanie stolčeka od Lucie do Vianoc a slobodné dievčence rady písali listočky s menami chlapcov. Od Lucie do Vianoc každý deň jeden lístoček spálili a posledný niesol meno budúceho manžela.

   Zlo a choroby chodili po domoch vymetať „biele Lucky" – dievčence v bielych plachtách s husím krídlom v ruke mlčky vymetali všetky nešváry z chalúp. A práve takéto Lucky zavítali 13.12. do ZŠ s MŠ Komenského v Poprade. Túto zábavnú tradíciu udržiavajú už niekoľko rokov naše pani učiteľky aj s deťmi z našej škôlky. Aby sa dobré kúzlo vydarilo, Luckám sa nesmie nikto prihovárať. Celý rituál prebehol v tichosti akurát strigy, ktoré naše Lucky sprevádzali sa snažili deťom prihovárať, no nepochodili.Všetko sa udialo tak ako káže starodávny zvyk. Ďakujeme, Lucky !

 

Text + foto: Beáta Kalinová 

Súvisiace články

10.10.2018 15:56

Európsky deň jazykov v ZŠ Dolinský potok

Aj tento rok sme si pripomenuli dôležitosť ovládania cudzích jazykov. Cez viaceré aktivity sme žiakov motivovali k ich učeniu sa.
12.09.2017 18:15

Konal sa 6. ročník Málotriednej olympiády medzi ZŠ Kráľová nad Váhom (NSK) a ZŠ Topoľnica (TSK)

Dňa 8. septembra 2017 sa v areáli športu a relaxu AQUArea Čierna Voda konal už 6. ročník málotriednej olympiády medzi ZŠ Kráľová nad Váhom (Nitriansky samosprávny kraj)  a ZŠ Topoľnica (Trnavský samosprávny kraj).
04.05.2018 11:58

Erasmus+ - "LET`S MYTH TOGETHER!"

Erasmus+ - "LET`S MYTH TOGETHER!"