Späť na zoznam
Základné školy
Autor: ZŠ s MŠ Dolné Orešany
24.06.2019 21:30

Keď aj škola z malej dediny dokáže veľké veci

Tento školský rok bol pre ZŠ s MŠ Dolné Orešany z malej dediny v Trnavskom kraji naozaj úspešný. Veď posúďte samy.

Dňa 16.5.2019 sa im podarili hneď 2 mimoriadne úspechy. Mladšie žiačky získali v malom futbale 1.miesto v kraji a tak postúpili do celoslovenského finále, ktoré sa odohralo 3.-4.6.2019 v NTC Poprad. V prvom hracom dni sa dievčatám nedarilo, ale nevzdali sa. Na druhý deň sa im podarilo vyhrať oba dôležité zápasy a tak sa umiestnili na fantastickom piatom mieste z 515. zúčastnených tímov z celého Slovenska Je to najväčší športový úspech v histórii školy. Úspech dosiahlo 6 dievčat a to Nelka (5.roč.), Janka a Julka (6.roč.), Nina, Nina a kapitánka Janka (7.roč.). Ďakujeme a tešíme sa.

V tom istom dni, hneď po prijímacích skúškach, sa zúčastnili dve dvojice deviatakov na celoslovenskom finále, zameraným na finančnú gramotnosť organizovanú spoločnosťou Junior Achievement v Bratislave – Bankomat nápadov. Súťaž prebiehala v 2 kolách. Dištančného sa zúčastnilo 54 tímov z celého Slovenska a následne bolo vybratých 12 do finále (6 zo ZŠ a 6 zo SŠ). V tejto súťaži mali navrhnúť žiaci ako by podľa nich mohla vyzerať banka o 20 rokov. Tím VIMORIA (Viktória a Simona) sa zameral na banku s rodinnou atmosférou. Naopak tím DUO TaMa (Tatiana a Martin) vytvoril koncept banky ako jedného centra, kde sa sústredia všetky pobočky. Návrhy doplnili obrázkami, ktoré vytvorili v hre Minecraft. Očividne porotu zaujali a získali neuveriteľné 2.miesto. Ďakujeme a blahoželáme.

Tretí úspech dosiahol žiak ôsmeho ročníka Igor ešte v máji. Už druhý rok sa škola zúčastňuje celoslovenskej súťaže GQIQ – Geografická olympiáda cez internet. Prvé kolo pozostávalo z vedomostného testu, vďaka ktorému Igor postúpil do druhého kola z 2.miesta v kraji. Postúpiť sa podarilo aj Janke zo siedmeho ročníka. Druhé kolo bolo korešpondenčné. Janka si vybrala zadanie Zaujímavosti slovenských miest a Igor robil výskum na škole o návštevnosti slovenských miest. Druhú úlohu zadania mali rovnakú – naplánovať trasu po slovenských mestách. Do tretieho kola – finálového sa podarilo postúpiť Igorovi zo 6.miesta. Z celkového počtu okolo 50 žiakov prešlo do tretieho kola len 11. Dňa 20.6.2019 prebehlo finále. Igor dopadol skvelo a získal štvrté miesto. Medailové umiestnenie mu ušlo len o „chlp". Napriek tomu sa tešíme z úspechu a blahoželáme mu.

Na všetky tieto súťaže ich pripravovala vyučujúca Mgr. Monika Vranová: „Ďakujem všetkým žiakom, ktorí sa chcú zúčastňovať súťaží, pracujú na sebe a šíria dobré meno školy. Je úžasné pracovať s nimi a som rada, že tento rok bol taký úspešný. Ešte raz ďakujem či už žiakom, vedeniu alebo rodičom za prácu, pomoc a podporu."

Súvisiace články

31.05.2019 10:59

ADA HINO PREDAL TUTE MAMO .... TOTO JE PRE TEBA MAMI

 Láska medzi mamkami a deťmi je krásna svojou milotou, pôvabom a bezprostrednosťou, niekedy plná strachu, zodpovednosti, nehy, priateľstva, zmierovaní, ale najmä sily. A tá sila, to ohnivko, to je to, čo tvorí prístav, keď svie...
25.10.2018 15:59

Pozorovanie Devínskych mokradí

2.aktivita „Projektu DUNAJ – veľtok, ktorý nám veľa dáva, avšak môže i zobrať"