Späť na zoznam
Základné školy
Autor: Základná škola, Dolinský potok 1114/28, Kysucké Nové Mesto
19.03.2018 19:14

Knižná Suľkobúdka

Knihy sú pre človeka tým, čím sú pre vtáka krídla. V ZŠ Dolinský potok sme 16. marca 2018 slávnostne otvorili našu vlastnú knižnú Suľkobúdku.

Knižná Suľkobúdka

16. marec 2018

Človek, ktorý číta, prežije tisíc životov, kým zomrie. Človek, ktorý nikdy nečítal, prežije iba jeden.

Marec je od roku 1955 označovaný ako Mesiac knihy. To vieme takmer všetci. Ale prečo práve marec?

V marci sa narodil aj zomrel Slovák Matej Hrebenda, ktorý žil na prelome 18. a 19. storočia. Aj napriek tomu, že bol slepý, venoval sa zbieraniu kníh, ich zachraňovaniu a rozširovaniu medzi ľuďmi. Vďaka dobrým ľuďom putoval po celom Slovensku a dostal sa až do Čiech či Viedne. Ďalším dôvodom je, že 16. marca sa narodil slovenský zberateľ ľudových rozprávok Pavol Dobšinský, ktorého označujeme aj prívlastkom slovenský Andersen.

Nebola preto náhoda, že sme práve 16. marca 2018, v deň, v ktorom sme si pripomínali 190. výročie narodenia Pavla Dobšinského, v deň, ktorý je označovaný aj ako Deň slovenských rozprávok, slávnostne otvorili našu knižnú Suľkobúdku. Jej základným pravidlom sú tri slová: požičaj, vráť, vymeň.

Suľkobúdke prajeme, aby plnila svoj účel, pretože kniha nám pomáha zabudnúť na trápenie, zlepšíme si pamäť, rozšírime si slovnú zásobu, naučíme sa lepšie písať, pretože:

Knihy sú pre človeka tým, čím sú pre vtáka krídla.

Autor článku: Mgr. Mária Záteková

Autor fotografií: Ing. Gabriel Horos

 

     

     

 

Súvisiace články

21.10.2019 22:10

Papierovými vystrihovačkami privítali v Klube nadaných detí jeseň

Jeseň v Klube nadaných detí privítali papierovými vystrihovačkami
28.03.2018 10:20

„Človek, ktorý nečíta, nie je lepší od človeka, ktorý nevie čítať.“

Netradičným spôsobom si žiaci 6.C triedy pripomenuli Marec – mesiac knihy. Spojením medzipredmetových vzťahov matematika,  informatika a slovenský jazyk vytvorili zaujímavý projekt zážitkového poznávania.