Späť na zoznam
Základné školy
Autor: Základná škola, Dolinský potok 1114/28, Kysucké Nové Mesto
19.03.2018 19:14

Knižná Suľkobúdka

Knihy sú pre človeka tým, čím sú pre vtáka krídla. V ZŠ Dolinský potok sme 16. marca 2018 slávnostne otvorili našu vlastnú knižnú Suľkobúdku.

Knižná Suľkobúdka

16. marec 2018

Človek, ktorý číta, prežije tisíc životov, kým zomrie. Človek, ktorý nikdy nečítal, prežije iba jeden.

Marec je od roku 1955 označovaný ako Mesiac knihy. To vieme takmer všetci. Ale prečo práve marec?

V marci sa narodil aj zomrel Slovák Matej Hrebenda, ktorý žil na prelome 18. a 19. storočia. Aj napriek tomu, že bol slepý, venoval sa zbieraniu kníh, ich zachraňovaniu a rozširovaniu medzi ľuďmi. Vďaka dobrým ľuďom putoval po celom Slovensku a dostal sa až do Čiech či Viedne. Ďalším dôvodom je, že 16. marca sa narodil slovenský zberateľ ľudových rozprávok Pavol Dobšinský, ktorého označujeme aj prívlastkom slovenský Andersen.

Nebola preto náhoda, že sme práve 16. marca 2018, v deň, v ktorom sme si pripomínali 190. výročie narodenia Pavla Dobšinského, v deň, ktorý je označovaný aj ako Deň slovenských rozprávok, slávnostne otvorili našu knižnú Suľkobúdku. Jej základným pravidlom sú tri slová: požičaj, vráť, vymeň.

Suľkobúdke prajeme, aby plnila svoj účel, pretože kniha nám pomáha zabudnúť na trápenie, zlepšíme si pamäť, rozšírime si slovnú zásobu, naučíme sa lepšie písať, pretože:

Knihy sú pre človeka tým, čím sú pre vtáka krídla.

Autor článku: Mgr. Mária Záteková

Autor fotografií: Ing. Gabriel Horos

 

     

     

 

Súvisiace články

29.10.2017 20:17

Október - Mesiac úcty k starším na ZŠ v Kráľovej nad Váhom

„ Človek je krásny nielen vtedy, keď má pružný krok. Človek je krásny podľa múdrosti, čo zračí sa mu v oku, podľa vrások a bielych vlasov, podľa slov, keď ponára sa v hovore s deťmi do rokov, keď aj on bol mladý. Človek je krás...