Späť na zoznam
Základné školy
Autor: UCN
26.04.2017 08:44

Maťko a Kubko naživo

V pondelok 24. apríla do Domu kultúry navštívili žiakov zo ZŠ s MŠ dobre známe postavy veselých valachov Maťka a Kubka, ktoré svojím humorom strhli deti aj dospelých a vtiahli ich do deja.

Foto: Mária Vojtaššáková

Hlavné postavy stvárnili  Miloš Hano /Maťko/ a Michal Abrahamovský /Kubko/ v typických ľudových odevoch.  V situačných scénkach raz hrali nebojácnych, inokedy ich smelosť opustila a podľahli strachu.  Ovečky – deti  v sále živo reagovali na podnety, ktoré im šikovní herci ponúkali. Celé hľadisko sa premenilo na aktérov predstavenia.  Keď do deja zasiahla tajomná bezmenná princezná /Zdenka Bukovinová/….pomôcť je spomenúť si na meno, to  bola zápletka spolu s  hádaním správnej rozprávky.

A tak herci improvizovali celý rad známych obľúbených rozprávok, na ktorých vyrastajú celé generácie  detí:  Červená  Čiapočka, Snehulienka, Maruška, ktorá mala rada svojho kráľovského otca ako soľ. Celá sála ožila zapojením sa  do účinkovania dobrovoľníkov z radov detí. Za svoje výkony a odvahu si vyslúžili potlesk svojich spolužiakov. Hralo sa na javisku aj v hľadisku. Malí herci prekvapili svojou obratnosťou aj výrečnosťou,  skrátka reakcie boli živelné a prinášali stále nové úlohy a výkony.

Nakoniec zvíťazil odvážlivec /Peter Misál/, ktorý odklial na sto rokov uspatú Šípovú Ruženku nevinným božtekom.

         Maťko a Kubko vďaka vynaliezavosti scenáristov = hercov   inovovali známy príbeh o dnes  aktuálne prvky – zákaz internetu, mobilu a televízie ako výchovných prostriedkov.  A čo je na tejto rozprávke v ich podaní také mimoriadne,  celé predstavenie bolo interaktívne a akčné, deti ním žili, bavili sa, reagovali. Zapojili sa aj pani učiteľky, takže bolo to dopoludnie detskej radosti a hravosti. Bravó, divadelníci  skupiny PUNC a vďaka za tento Váš kultúrny výkon!

 

-----------------------------------------

Text: Beáta Kalinová

Foto: Mária Vojtaššáková

Galéria

Súvisiace články

03.11.2018 11:30

OREŠNICE – dobrovoľnícka skupina žiakov ZŠ Dolinský potok

Opäť sa hlásime k slovu! Po dlhšej pauze sme sa 12. 10. 2018 stretli v  Rudine na našej holine, aby sme skontrolovali stromčeky, ktoré sme na konci jari zasadili v spolupráci s Lesmi Slovenskej republiky.
22.09.2017 09:25

Testovanie 5 sa uskutoční 22. novembra

BRATISLAVA - Celoplošné testovanie vedomostí piatakov z matematiky a slovenského, resp. maďarského jazyka sa v tomto roku uskutoční. Ako agentúru SITA informoval komunikačný odbor rezortu školstva, približne 45 tisíc žiakov 5....
18.10.2017 15:30

SZŠ na Moyzesovej ulici spolupracuje so zdravotníckymi zariadeniami

Košice – Absolventom Strednej zdravotníckej školy na Moyzesovej ulici v Košiciach sa darí podľa slov riaditeľky Viery Rusinkovej nájsť si uplatnenie v zahraničí.