Späť na zoznam
Základné školy
Autor: UCN
26.04.2017 08:44

Maťko a Kubko naživo

V pondelok 24. apríla do Domu kultúry navštívili žiakov zo ZŠ s MŠ dobre známe postavy veselých valachov Maťka a Kubka, ktoré svojím humorom strhli deti aj dospelých a vtiahli ich do deja.

Foto: Mária Vojtaššáková

Hlavné postavy stvárnili  Miloš Hano /Maťko/ a Michal Abrahamovský /Kubko/ v typických ľudových odevoch.  V situačných scénkach raz hrali nebojácnych, inokedy ich smelosť opustila a podľahli strachu.  Ovečky – deti  v sále živo reagovali na podnety, ktoré im šikovní herci ponúkali. Celé hľadisko sa premenilo na aktérov predstavenia.  Keď do deja zasiahla tajomná bezmenná princezná /Zdenka Bukovinová/….pomôcť je spomenúť si na meno, to  bola zápletka spolu s  hádaním správnej rozprávky.

A tak herci improvizovali celý rad známych obľúbených rozprávok, na ktorých vyrastajú celé generácie  detí:  Červená  Čiapočka, Snehulienka, Maruška, ktorá mala rada svojho kráľovského otca ako soľ. Celá sála ožila zapojením sa  do účinkovania dobrovoľníkov z radov detí. Za svoje výkony a odvahu si vyslúžili potlesk svojich spolužiakov. Hralo sa na javisku aj v hľadisku. Malí herci prekvapili svojou obratnosťou aj výrečnosťou,  skrátka reakcie boli živelné a prinášali stále nové úlohy a výkony.

Nakoniec zvíťazil odvážlivec /Peter Misál/, ktorý odklial na sto rokov uspatú Šípovú Ruženku nevinným božtekom.

         Maťko a Kubko vďaka vynaliezavosti scenáristov = hercov   inovovali známy príbeh o dnes  aktuálne prvky – zákaz internetu, mobilu a televízie ako výchovných prostriedkov.  A čo je na tejto rozprávke v ich podaní také mimoriadne,  celé predstavenie bolo interaktívne a akčné, deti ním žili, bavili sa, reagovali. Zapojili sa aj pani učiteľky, takže bolo to dopoludnie detskej radosti a hravosti. Bravó, divadelníci  skupiny PUNC a vďaka za tento Váš kultúrny výkon!

 

-----------------------------------------

Text: Beáta Kalinová

Foto: Mária Vojtaššáková

Galéria

Súvisiace články

06.12.2017 07:59

Náučno-relaxačný chodník mikroregiónu ZŠ Marcelová

Základná škola Cesta na vŕšku 1 Marcelová získala grant MŠVVaŠ SR na rozvojový projekt environmentálnej výchovy a vzdelávania Enviroprojekt 2017.
04.10.2019 13:03

Špeciálna základná škola si pripomenula 70. výročie vzniku

Špeciálna základná škola v Lučenci so sídlom na Zvolenskej ceste č. 59 si v tomto roku pripomína významné jubileum. Presne pred sedemdesiatimi rokmi bola založená medzi prvými 33 osobitnými školami na území Slovenska vo vteda...
10.11.2017 19:22

STRETNUTIE SO ŠTEFÁNIKOM

Každoročne v jeseni si pripomíname Medzinárodný deň školských knižníc. Tento ročník bol venovaný M. R. Štefánikovi. Práve on rozhodujúcim spôsobom prispel k vytvoreniu spoločného štátu Čechov a Slovákov. O rok uplynie sto rokov...