Späť na zoznam
Základné školy
Autor: UCN
26.04.2017 08:44

Maťko a Kubko naživo

V pondelok 24. apríla do Domu kultúry navštívili žiakov zo ZŠ s MŠ dobre známe postavy veselých valachov Maťka a Kubka, ktoré svojím humorom strhli deti aj dospelých a vtiahli ich do deja.

Foto: Mária Vojtaššáková

Hlavné postavy stvárnili  Miloš Hano /Maťko/ a Michal Abrahamovský /Kubko/ v typických ľudových odevoch.  V situačných scénkach raz hrali nebojácnych, inokedy ich smelosť opustila a podľahli strachu.  Ovečky – deti  v sále živo reagovali na podnety, ktoré im šikovní herci ponúkali. Celé hľadisko sa premenilo na aktérov predstavenia.  Keď do deja zasiahla tajomná bezmenná princezná /Zdenka Bukovinová/….pomôcť je spomenúť si na meno, to  bola zápletka spolu s  hádaním správnej rozprávky.

A tak herci improvizovali celý rad známych obľúbených rozprávok, na ktorých vyrastajú celé generácie  detí:  Červená  Čiapočka, Snehulienka, Maruška, ktorá mala rada svojho kráľovského otca ako soľ. Celá sála ožila zapojením sa  do účinkovania dobrovoľníkov z radov detí. Za svoje výkony a odvahu si vyslúžili potlesk svojich spolužiakov. Hralo sa na javisku aj v hľadisku. Malí herci prekvapili svojou obratnosťou aj výrečnosťou,  skrátka reakcie boli živelné a prinášali stále nové úlohy a výkony.

Nakoniec zvíťazil odvážlivec /Peter Misál/, ktorý odklial na sto rokov uspatú Šípovú Ruženku nevinným božtekom.

         Maťko a Kubko vďaka vynaliezavosti scenáristov = hercov   inovovali známy príbeh o dnes  aktuálne prvky – zákaz internetu, mobilu a televízie ako výchovných prostriedkov.  A čo je na tejto rozprávke v ich podaní také mimoriadne,  celé predstavenie bolo interaktívne a akčné, deti ním žili, bavili sa, reagovali. Zapojili sa aj pani učiteľky, takže bolo to dopoludnie detskej radosti a hravosti. Bravó, divadelníci  skupiny PUNC a vďaka za tento Váš kultúrny výkon!

 

-----------------------------------------

Text: Beáta Kalinová

Foto: Mária Vojtaššáková

Galéria

Súvisiace články

04.05.2018 11:58

Erasmus+ - "LET`S MYTH TOGETHER!"

Erasmus+ - "LET`S MYTH TOGETHER!"
26.04.2017 13:08

Záhrada, ktorá učí

V rámci projektu Záhrada, ktorá učí,  naša škola ZŠ Andreja Sládkoviča Sliač pracuje na obnovení školskej záhrady a ovocného sadu. Na tento účel sa nám podarilo získať určité grantové finančné zdroje - od organizácie Živica a M...
13.12.2017 10:38

Úspešné vianočné trhy

V sobotu 9.12. by sme našli žiakov a pedagógov  ZŠ s MŠ na Komenského ulici v Poprade na popradskom námestí – v predajnom stánku .