Späť na zoznam
Základné školy
Autor: ZŠ Komenského Poprad
13.10.2017 12:01

Návšteva v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči

V dňoch 9.,10., a 11., októbra sa žiaci prvého a druhého ročníka ZŠ s MŠ na Komenského ulici v Poprade zúčastnili prehliadky novej interaktívnej expozície v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči.

Expozícia je venovaná piatim ľudským zmyslom. Sprevádzala nás vedúca múzea Mgr. Štefánia Petreková. V úvode prehliadky upozornila na medený reliéfny glóbus a maketu Spišského hradu. Ďalšou pozoruhodnosťou je nadrozmerný model oka a ucha a už sa prenášame do kráľovstva „Ľudských zmyslov". Žiaci vymenovali všetkých päť zmyslov a orgány v ktorých sídlia: zrak-oči, sluch-uši, hmat-prsty, čuch-nos, chuť-jazyk. Potom nasledovala interaktívna prehliadka.Najprv sme si vyskúšali hmat-deti vkladali ruky do kruhových otvorov, v ktorých boli schované rôzne predmety. Prostredníctvom hmatu mali rozpoznať daný predmet: geometrický tvar, číslo, zviera, teleso....V ďalšej časti na makete mozgu sledovali riadiace centrá jednotlivých zmyslov označené zelenými minižiarovkami. A už bol na rade sluch. Žiaci dostali slúchadlá so zvukmi dopravných prostriedkov, hudobných nástrojov, zvukov domácich zvierat. Netradičná a obľúbená je expozícia zameraná na čuch. Deti rozpoznávali vône bylinkových čajov, kuchynských pochutín, prírody alebo pracieho prášku, odlakovača a pod.  Na záver si malí návštevníci vyskúšali svoju orientáciu. V malom zatemnenom priestore sa nachádza malá kuchynská linka, stôl a štyri stoličky, kde sa mali žiaci pohybovať bez možnosti zrakovej kontroly. Za podnetnú prehliadku interaktívnej expozície ďakujeme lektorke pani Števke, ktorá nám všetko trpezlivo vysvetlila. Žiakom aj pedagógom sa netradičné múzeum veľmi páčilo, veď kde sa môžete vystavených exponátov dotýkať ba sa s nimi aj hrať. Okrem iného žiakov zaujalo kovové reliéfne domino, drevené figúrky, makety historických budov v Levoči. Určite nezabudnú ani na tabuľku a šidielko potrebné pri písaní braillovho písma. Ozaj vedeli ste, že pomocou tejto tabuľky musíte písať sprava doľava a čítať zľava doprava? Ide  špeciálnu abecedu pre nevidiacich, zostavenú Louisom Braillom, ktorý nešťastnou náhodou prišiel v detstve o zrak.

Interaktívna výstava je nesmierne podnetná ako samotným nápadom tak aj atraktívnou realizáciou a náučným charakterom. Určite je to niečo, čo by ste si nemali nechať ujsť.

Súvisiace články

16.06.2018 23:21

Skúsenosť – najlepší učiteľ

Zanechať kúsok z nás v krajine úsmevov v Thajsku nám nestačilo. Rozhodli sme sa preto vytvoriť žiakom našej  Základnej školy s materskou školou v Koškovciach zážitok, emocionálne prežívanie skutočnej situácie na vlastnej koži.
06.05.2017 08:30

Žiaci ZŠ Dolinský potok v Kysuckom Novom Meste vytvorili slovenský rekord

Čitateľská gramotnosť – technika, ktorá robí žiakov schopnými informácie prečítať, porozumieť im a vedieť používať. Veď dobré čitateľské zručnosti patria v rámci školského vzdelávania medzi kľúčové oblasti.
04.04.2018 09:36

Malá škola na veľkej súťaži

Skupina štyroch žiakov zo Základnej školy s materskou školou v Dolných Orešanoch úspešne reprezentovala svoju obec aj trnavský región na celoslovenskej súťaži JA Vitajte v našom regióne, ktorá sa uskutočnila 22. marca 2018 v Br...