Späť na zoznam
Základné školy
Autor: ZŠ Komenského Poprad
13.10.2017 12:01

Návšteva v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči

V dňoch 9.,10., a 11., októbra sa žiaci prvého a druhého ročníka ZŠ s MŠ na Komenského ulici v Poprade zúčastnili prehliadky novej interaktívnej expozície v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči.

Expozícia je venovaná piatim ľudským zmyslom. Sprevádzala nás vedúca múzea Mgr. Štefánia Petreková. V úvode prehliadky upozornila na medený reliéfny glóbus a maketu Spišského hradu. Ďalšou pozoruhodnosťou je nadrozmerný model oka a ucha a už sa prenášame do kráľovstva „Ľudských zmyslov". Žiaci vymenovali všetkých päť zmyslov a orgány v ktorých sídlia: zrak-oči, sluch-uši, hmat-prsty, čuch-nos, chuť-jazyk. Potom nasledovala interaktívna prehliadka.Najprv sme si vyskúšali hmat-deti vkladali ruky do kruhových otvorov, v ktorých boli schované rôzne predmety. Prostredníctvom hmatu mali rozpoznať daný predmet: geometrický tvar, číslo, zviera, teleso....V ďalšej časti na makete mozgu sledovali riadiace centrá jednotlivých zmyslov označené zelenými minižiarovkami. A už bol na rade sluch. Žiaci dostali slúchadlá so zvukmi dopravných prostriedkov, hudobných nástrojov, zvukov domácich zvierat. Netradičná a obľúbená je expozícia zameraná na čuch. Deti rozpoznávali vône bylinkových čajov, kuchynských pochutín, prírody alebo pracieho prášku, odlakovača a pod.  Na záver si malí návštevníci vyskúšali svoju orientáciu. V malom zatemnenom priestore sa nachádza malá kuchynská linka, stôl a štyri stoličky, kde sa mali žiaci pohybovať bez možnosti zrakovej kontroly. Za podnetnú prehliadku interaktívnej expozície ďakujeme lektorke pani Števke, ktorá nám všetko trpezlivo vysvetlila. Žiakom aj pedagógom sa netradičné múzeum veľmi páčilo, veď kde sa môžete vystavených exponátov dotýkať ba sa s nimi aj hrať. Okrem iného žiakov zaujalo kovové reliéfne domino, drevené figúrky, makety historických budov v Levoči. Určite nezabudnú ani na tabuľku a šidielko potrebné pri písaní braillovho písma. Ozaj vedeli ste, že pomocou tejto tabuľky musíte písať sprava doľava a čítať zľava doprava? Ide  špeciálnu abecedu pre nevidiacich, zostavenú Louisom Braillom, ktorý nešťastnou náhodou prišiel v detstve o zrak.

Interaktívna výstava je nesmierne podnetná ako samotným nápadom tak aj atraktívnou realizáciou a náučným charakterom. Určite je to niečo, čo by ste si nemali nechať ujsť.

Súvisiace články

26.04.2017 08:44

Maťko a Kubko naživo

V pondelok 24. apríla do Domu kultúry navštívili  žiakov zo ZŠ s MŠ  dobre známe postavy veselých valachov Maťka a Kubka, ktoré svojím humorom strhli deti aj dospelých a vtiahli ich do deja.
17.06.2018 19:37

Čarovné okamihy

Ach, tá dnešná mládež! Veď tá dnes nevie nič iné len chytiť mobil do ruky. Čo tak knihu? Ani za svet! No ale pozor! Naše deti to však dokázali. Našli si miesto vo svojom voľnom čase a prežili čarovný okamih práve s knihou.
23.10.2017 22:49

Važecká jaskyňa

Správa z prehliadky Važeckej jaskyne