Späť na zoznam
Základné školy
Autor: Základná škola, Dolinský potok 1114/28, Kysucké Nové Mesto
12.11.2017 15:56

Piataci na exkurzii v Kysuckej knižnici a Archíve v Čadci

Po našej návšteve v Mestskej knižnici v KNM sme sa rozhodli, že chceme spoznať aj ďalšiu knižnicu.

Po našej návšteve v Mestskej knižnici v KNM sme sa rozhodli, že chceme spoznať aj ďalšiu knižnicu. Tak sme sa 27. októbra vybrali na exkurziu do Kysuckej knižnice v Čadci. A keďže sme veľmi zvedaví, zlákala nás aj návšteva pobočky štátneho archívu. Ten sa dokonca nachádzal v blízkosti knižnice. A to bola super správa!

            Kysucká knižnica nás prekvapila svojou veľkosťou a množstvom kníh. Zistili sme, že sa v nej pre čitateľov organizujú aj rôzne podujatia. A i napriek tomu, že vonku pršalo, tak v knižnici sme sa cítili veľmi dobre. Bolo to aj vďaka príjemným a milým pani knihovníčkam, ktoré nám ochotne odpovedali na všetky naše zvedavé otázky. Súčasťou knižnice je aj rozprávková miestnosť. Steny v nej sú pomaľované obrázkami a my sme sa cítili ako v rozprávke. Následne sme prešli ešte ďalšími časťami knižnice, dozvedeli sa nové informácie a vďaka tomu sa naše vedomosti o knižniciach opäť rozšírili.   

            Veľmi zaujímavou skúsenosťou bola i návšteva už spomínaného Archívu v Čadci, ktorý je pobočkou Štátneho archívu Žilina. Privítal nás pán riaditeľ Mgr. Drahomír Velička, PhD. Veľmi zaujímavo nám vysvetlil históriu archívov, prečo sú pre nás potrebné a čo v nich nájdeme. Videli sme originál listiny, ktorú na pergamen napísal Matej Korvín v roku 1465, mestskú knihu Kysuckého Nového Mesta z roku 1593, z ktorej pán riaditeľ vyčítal, že naše mesto zachvátil ničivý požiar aj v roku 1591. Dokonca sme mohli veľmi opatrne ohmatať pergamenovú listinu, ktorú vydal v roku 1834 cisár František I. Dozvedeli sme sa aj mnohé zaujímavosti, napr. že archívny fond v Čadci je dlhý 2 km, vraj sme mali archív aj v Kysuckom Novom Meste, keď sme boli okresným mestom (do roku 1960), prezreli sme si triedny výkaz 1. A triedy Národnej školy v Kys. Novom Meste i kroniku Nesluše. Keďže sme boli veľmi pozorní, pán riaditeľ nás pozval aj do depozitára archívu, v ktorom skladujú a udržiavajú jednotlivé dokumenty.

 

Sme veľmi radi, že sme tieto miesta mohli navštíviť. Veď sa i hovorí: „Je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť!"

 

                                              Mgr. Mária Záteková, Mgr. Katarína Halúsková

 

  

Súvisiace články

01.02.2019 09:08

Vzdelávanie v medzinárodnom programe univerzálnej prevencie UNPLUGGED

„Pedagóg môže deťom pomôcť v rozhodovaní, ako riešiť problémy. Je to povzbudzujúce a krásne. Je to výzva.“ (účastníčka vzdelávania) „Školenie prinieslo dostatok informácií o danej problematike aj napriek tomu, že sme neboli za...
12.10.2017 22:08

Gabriela Futová a Miroslav Regitko prišli medzi deti do ZŠ v Kráľovej nad Váhom

To, že základná škola v Kráľovej nad Váhom nie je len takou „obyčajnou“ školou, ale miestom, kde sa deje vždy niečo zaujímavé dokazuje aj dnešný deň.
02.11.2017 14:23

ZŠ MARCELOVÁ je právom hrdá na revitalizáciu jaseňového lesíka

Som darcom tepla Tvojho krbu, dal som trám na Tvoj dom aj dosku na Tvoj stôl. Zo mňa je lôžko, na ktorom spávaš. Vypočuj prosbu moju: Opatruj ma a chráň pre veky budúce. Čo láska k lesu vytvorila nech dobrá vôľa zachová...