Späť na zoznam
Základné školy
Autor: Základná škola, Dolinský potok 1114/28, Kysucké Nové Mesto
12.11.2017 15:56

Piataci na exkurzii v Kysuckej knižnici a Archíve v Čadci

Po našej návšteve v Mestskej knižnici v KNM sme sa rozhodli, že chceme spoznať aj ďalšiu knižnicu.

Po našej návšteve v Mestskej knižnici v KNM sme sa rozhodli, že chceme spoznať aj ďalšiu knižnicu. Tak sme sa 27. októbra vybrali na exkurziu do Kysuckej knižnice v Čadci. A keďže sme veľmi zvedaví, zlákala nás aj návšteva pobočky štátneho archívu. Ten sa dokonca nachádzal v blízkosti knižnice. A to bola super správa!

            Kysucká knižnica nás prekvapila svojou veľkosťou a množstvom kníh. Zistili sme, že sa v nej pre čitateľov organizujú aj rôzne podujatia. A i napriek tomu, že vonku pršalo, tak v knižnici sme sa cítili veľmi dobre. Bolo to aj vďaka príjemným a milým pani knihovníčkam, ktoré nám ochotne odpovedali na všetky naše zvedavé otázky. Súčasťou knižnice je aj rozprávková miestnosť. Steny v nej sú pomaľované obrázkami a my sme sa cítili ako v rozprávke. Následne sme prešli ešte ďalšími časťami knižnice, dozvedeli sa nové informácie a vďaka tomu sa naše vedomosti o knižniciach opäť rozšírili.   

            Veľmi zaujímavou skúsenosťou bola i návšteva už spomínaného Archívu v Čadci, ktorý je pobočkou Štátneho archívu Žilina. Privítal nás pán riaditeľ Mgr. Drahomír Velička, PhD. Veľmi zaujímavo nám vysvetlil históriu archívov, prečo sú pre nás potrebné a čo v nich nájdeme. Videli sme originál listiny, ktorú na pergamen napísal Matej Korvín v roku 1465, mestskú knihu Kysuckého Nového Mesta z roku 1593, z ktorej pán riaditeľ vyčítal, že naše mesto zachvátil ničivý požiar aj v roku 1591. Dokonca sme mohli veľmi opatrne ohmatať pergamenovú listinu, ktorú vydal v roku 1834 cisár František I. Dozvedeli sme sa aj mnohé zaujímavosti, napr. že archívny fond v Čadci je dlhý 2 km, vraj sme mali archív aj v Kysuckom Novom Meste, keď sme boli okresným mestom (do roku 1960), prezreli sme si triedny výkaz 1. A triedy Národnej školy v Kys. Novom Meste i kroniku Nesluše. Keďže sme boli veľmi pozorní, pán riaditeľ nás pozval aj do depozitára archívu, v ktorom skladujú a udržiavajú jednotlivé dokumenty.

 

Sme veľmi radi, že sme tieto miesta mohli navštíviť. Veď sa i hovorí: „Je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť!"

 

                                              Mgr. Mária Záteková, Mgr. Katarína Halúsková