Späť na zoznam
Základné školy
Autor: ZŠ Májové námestie, Prešov
01.10.2018 12:11

Prešovská hradná cesta – výzva pre Májovkárov

September spája každý so začiatkom školského roka, no my turisti to vnímame aj ako pokračovanie v poznávaní našej histórie. 29. 9. 2018 sa členovia turisticko - poznávacích krúžkov pri ZŠ Májové námestie 1 v Prešove vydali na spoznávanie ďalšieho už štvrtého hradu Prešovskej hradnej cesty – Zbojníckeho hradu, v minulosti známeho pod názvom Soľnohrad.

„Ak žiješ v súlade s prírodou, nikdy nebudeš chudobný, ak žiješ podľa mienky ľudí, nikdy nebudeš bohatý."  SENECA

September spája každý so začiatkom školského roka, no my turisti to vnímame aj ako pokračovanie v poznávaní našej histórie.

29. 9. 2018 sa členovia turisticko - poznávacích krúžkov pri ZŠ Májové námestie 1 v Prešove vydali na spoznávanie ďalšieho už  štvrtého hradu  Prešovskej hradnej cesty – Zbojníckeho hradu, v minulosti známeho pod názvom Soľnohrad.

Trasu sme začali na konečnej linky č. 46 MHD. Potom sme pokračovali lesným chodníkom prechádzkou cez jeseňou sfarbený les, obdivovali sme lesné zákutia a počúvali šum stromov. Prechádzka prírodnou rezerváciou bola ako stvorená na relax a oddych v tomto jesennom počasí, keď lúče slnka sa predierali štrbinkami stromov až k nám. Po prechádzke lesom sme sa napojili na červenú značku a lesným chodníkom cez priesek stromov sme pokračovali k nášmu cieľu. Pretože deti lákali dobroty v batohoch, urobili sme si prestávku na opekanie a občerstvenie.

Po zasýtení sme pokračovali k Zbojníckemu hradu. Cesta stúpala kamenitým úvozom až k sedielku pod Zbojníckym hradom. Zastavujeme sa pri informačných tabuliach, ktoré nás poučia o histórii, faune a flóre tohto územia. Dozvedeli sme sa, že hradu hrozí  zánik jeho dnešného názvu, pretože o zbojníkoch nie je v histórii ani povestiach žiadna zmienka. Dôvod jeho vzniku je veľmi zaujímavý – chránil vzácne pramene soli. Niektoré zdroje uvádzajú, že hrad pochádza už z 9. storočia.  Na výhľadovú plošinu sa štveráme po drevených schodoch, odkiaľ sa nám predostrie nádherný výhľad na Prešov a okolie. Vidno tu stopy práce dobrovoľníkov, ktorí sa snažia o jeho obnovu a renesanciu názvu Soľnohrad.  Po prehliadke hradu a skalných stien sa vraciame na lúku pod hradom. Deti sa tu ešte zahrali a čaká nás cesta domov.

Zdolali a spoznali sme ďalší hrad Prešovskej hradnej cesty. Plní zážitkov, dobrej nálady a pozitívnych emócii z prírody sa vraciame domov. Už  sa všetci tešíme na ďalšie spoznávanie a putovanie naším Slovenskom.

Vedúce krúžkov: PaedDr. J. Šoltésová, Mgr. M. Gombárová

Súvisiace články

06.11.2018 15:28

Marcelovská škola v pohybe

Tohoročné jesenné počasie je naozaj čarovné. Prekrásne slnečné dni lákajú všetkých , aby čo najviac času trávili na čerstvom vzduchu, športovali a stretávali sa vo veselej spoločnosti. Aj Základná škola Cesta na vŕšku 1 z Ma...
04.05.2018 12:11

Exkurzia Holandsko

V dňoch 10.- 14. apríla 2018 sa žiaci našej školy zúčastnili exkurzie v Holandsku.
26.03.2019 11:41

Veľké talenty na malej škole

ZŠ s MŠ Dolné Orešany patrí s počtom žiakov k menším školám. No napriek tomu, sa tu nájde niekoľko veľmi talentovaných žiakov. Či už sú to vedomostné súťaže, projektové súťaže, výtvarné súťaže alebo aj športové súťaže. Tento š...